Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sunet ciudat la roata dreapta spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gymy
nu stiu ce are roata din dreapta spate,scote un ( tiuit) sunet ,cand apas frana nu se mai aude,dupa un timp iar ancepe sa sune.am schimbat piesa accea cu piston(unde sunt si placutele de frana)si tot degeaba.ma poate ajuta cineva?
renodood
Probabil iti freaca pe acolo. Discurile si placutele cum sunt?
alexHD
Salut,exact asa e si la mine.
Placutele au 15000 km,la mine coltul de la placuta calca si pe pertea interioara a discului(cea care nu e uzata) si am un scartait continuu dupa mine (tot la roata dreapta spate).Cred ca sunt ceva naspeturi placutele pentru ca nici frane nu prea am.
Verifica si la tine treaba asta,sau daca rezolvi in alt mod fara a schimba placutele lasa un post aici.Mersi
renodood
Ce marca sunt ?
In general la placute e bine sa pui Ferodo, TRW, Ate...bine, si Textar cum am eu(si din ce stiu, cu ce vine din fabrica) e ok...
garc3a2000
in general cand se aude scartait la placute ,ai doua cauze:
-1] placute la limita.
-2]prea mult fier in placute[un coleg te-a intrebat ce tip de placute ai,cu ce tip de ferodo-uri].
Cunosc persoane care au schimbat placutele ca nu mai suportau zgomotul
lucianC
zgomot se auzea cand treceam peste gropi, chiar si cele mici , la viteza mica . Am plecat la mecanic a dat jos placutele a tras de arc era comprimat acum nu se aude nimic . La fel si la mine cind apasam pe frina zgomotul disparea , sigur asta e problema ta .probabil la tine e doar la o roata , la mine erau ambele largi
andrei1
pb asta o am si eu...asta dupa ce am schimbat placutele la vreo saptamana au inceput sa scartaie.
ovidy
Cativa pe aici au confundat "scartaielile". Tiuitul asta il am si eu si se aude mereu in mers(roata stanga spate), iar daca apas usor frana dispare, la fel cum zice si initiatorul topicului. Omul nu vorbea de scartaitul placutelor atunci cand calci frana, dupa cum au inteles altii.
Nici eu nu am rezolvat problema inca, iar placutele sunt ATE si sunt ok ... si uite asa am eliminat ipoteza ca ar fi calitatea proasta a placutelor tongue.gif
renodood
ATE sunt ceva mai dure...nu strica o vizita la un mecanic, sa nu fie ceva in plus pe acolo.
garc3a2000
Multam ovidy,alta data sa citesc de doua ori. bash.gif
renodood
Rade ciob de oala sparta. Am pus discuri noi pe spate(TEXTAR) si placute RoadHouse si`mi scartaie de toata comedia...

Acum nu stiu ce sa le fac, de schimbat nu le schimb, de vandut, nu primesc mare lucru pe ele, frane dure am tras cateva...
M`am lasat pagubas, ma fluiera rotile biggrin.gif
Francisc 2
salut si la mine fluiera roata stanga spate , daca folosesc frana de mana.la mine cauza 1 sunt discurile spate care sunt duse ,si am avut cablul de la frana de mana intepenit.L-am schimbat ,cel nou a costat 35 lei,placutele au in jur de 7000km si nu par sa fie duse ,nu stiu ce firma sunt.parerea mea e ca scaraitul apare in general din cauza materialului din care sunt fabricate placutele de frana ieftine combinate uneori cu alte mici defecte.Puteti verifica daca va ramane intepeita roata ridicand masina pe cric in zona rotii cu probleme,trageti frana de mana ,o lasati jos si incercati sa invartiti de roata.Daca nu se invarte... cablu nou,treaba de 20 de minute.
renodood
Da, e din cauza materialului. Oricum , au fost relativ ieftine, undeva la ~100 RON, asa ca nu ma plang.
renodood
Da, e din cauza materialului. Oricum , au fost relativ ieftine, undeva la ~100 RON, asa ca nu ma plang.
danutdin_iasi
Si la mine se aude ceva la roata din dreapta spate, mai ales dimineata cand plec de acasa, adica dupa o noapte de stat in parcare are un zgomot nu stiu cum sa il descriu parca ar fi un colier din plastic care atinge o parte metalica
O fi vreo problema daca merg asa? dau muzica mai tare si nu se mai aude cool.gif
andrei1
la mine am observat ca scartaie doar cand e umiditatea mare, de ex dupa o ploaie...ma gandesc sa reconditionez etrierele ca alta solutie nu vad
vlad_laguna
ca sa nu mai deschid alt topic, postez aici.
problema este urmatoarea: la plecarea de pe loc, in treapta 1, se aude un cloncanit la roata stanga fata. e ca si cum s-ar lovi doua bile de metal, mai bine zis, s-ar freca. zgomotul mai apre si in momentul in care merg putin in tr1 si apoi scot masina pe liber. mentionez ca se aude numai la viteze mici, corespunzatoare tr 1 de viteza. zgomotul mai seamana si cu cel facut de liniile de tramvai peste care trece o masina, stiti voi, cand linia e desprinsa de pe terasament.
ViperRS
Incearca sa vezi in ce stare sunt flansele de la amortizor sau daca nu cumva s-a slabit piulita din capul amortizorului. Asta daca nu cumva ai alte probleme gen pivot uzat sau alte elemente uzate.
ccv81
si la mine pe spate dreapta se aude un tacanit pe la denivelari.problema este ca placuta exterioara e mai scurta in lungime si nu sta fixa in etrier.e mai mica cu vreo 5 mm.asta e al doilea set de placute consecutiv care imi face probleme.parca sunt textar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.