Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transformare cutie manuala in robotizata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
balanel
De ceva timp ma roade ideea de a avea o masina cu cutie automata, deoarece nu mai suport traficul.
M-am gandit sa imi schimb masina, pentru acest lucru, dar am realizat de curand ca criza nu imi permite sad.gif .

Am observat ca acest motor pe care il am eu, exista cuplat pe o serie de modele Renault, la o cutie robotizata de viteze, care se numeste quickshift.

Asa ca am inceput sa ma intreb daca este posibila adaptarea acestui sistem la masina mea.

Aici intervin multe intrebari:

- ce presupune asta;
- daca rapoartele din cutie si cel final sunt identice cu ce am eu (aici ne gandim ca la modelele de pe care provine cutia robotizata pot avea roti cu diametru mai mare decat am eu);
- daca trebuie modificat softul motorului sau computerul care comanda cutia are tot cei-i trebuie;
- cum isi ia computerul cutiei informatii de la motor, sa stie cand schimba treapta, pentru a evita subturare sau supraturare;
- cum se rezolva cu afisajele in bord;
- se potriveste sa inlocuiesc pedalierul sau sa schimb doar pedala de frana si renunt la cea de ambreiaj;
- daca se poate monta in Symbol noua comanda a cutiei;
- cum se pot monta padelele de sub volan;
- cam cat ar costa toata tarasenia;
- daca se baga cineva din Romania sa faca aceasta modificare.

Astept parerile voastre, dragi colegi smile.gif .
R19/16v
Da-o pe a ta si ia-ti alta cu bva.
balanel
QUOTE(balanel @ 25 May 2010, 11:58)
criza nu imi permite sad.gif .

R19/16v
Atunci nici modificare nu cred ca ti-o permite criza...
balanel
Zici ca as iesi mai scump asa?
Nu m-as baga la piese noi, ci din dezmembrari.
R19/16v
Sunt destul de sigur ca vei iesi mai scump modificand masina actuala.
Piese din dezmembrari ma indoiesc ca vei gasi la noi.
balanel
Am inteles.

Se pare ca pentru moment nu am solutie...

smile.gif
pegas
eu zic ca iesi pe la vreo 4000E, ca popa. si nu o sa mearga ca din fabrica. si presupun ca nu o faci tu, deci o sa platesti si mecanici etc... te legi la cap teribil. nici a/c nu se prea merita sa pui daca nu are masina din fabria, daramite cutia...
bubu782001
Raspund cam tarziu insa sper sa fie de folos cuiva.

Cutia robotizata ce echipeaza Renault-urile se cheama Quickshift. Mai precis Quickshift 5 (pentru cutiile JH1). Practic sistemul este compus dintr-o cutie clasica JH1 peste care este montat sistemul robotizat.

Am gasit pe e-bay cutia Quickshift 5 CU TOTUL, noua nouta la 1000 euro. http://cgi.ebay.fr/BOITE-DE-VITESSE-RENAUL...3-/390216813641

Deci ar fi cam 1200 - 1300 cutia (pun si transportul aici). Mai trebuie calculatorul + cablaraia respectiv joystick-ul si BORDUL cu afisaj pentru viteza.

Parerea colegilor este destul de realista, fara un 3000 euro nu scapi...

In fine mai poti gasi situatia unei masini facute ZOB (un clio automat) pe care sa il cumperi cu un 1800 - 2500 euro. Eventual mai recuperezi din suma prin vinderea cutiei tale + ce piese raman de pe epava pe care o cumperi. Asta ar fi cea mai buna solutie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.