Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schema electrica amplituner
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
cdadan
HU: cabasse auditorium tronic cu magazie de cd-uri si amplituner in torpedou. La prima vedere, cea mai potrivita si usoara legare pentru un amplificator, ar fi la intrarile amplitunerului, care e la indemana.
Am nevoie de o schema electrica pentru identificarea conexiunilor.
Am manualul de service pentru Laguna 2, insa la partea de montaj, am gasit doar referiri la NT scheme electrice. Nu am partea cu schemele electrice.
Multumesc frumos!
romeo3108ro
nu ar fi mai usor sa folosesti un filtru semnal mare-semnal mic si sa iti iei semnalul direct de pe boxe?
acum depiunde ce vrei tu sa amplici un woofer sau boxele?
FysGSM
ce an ce tip motor ce tip radio,navigatie?sau ce NT cauti?
cdadan
FysGSM gasesti raspuns la toate intrebarile tale in semantura si in primul post. Nu stiu ce NT caut ...
De exemplu in Manual_Service_Laguna2\Metode de diagnosticare\Echipament electric\Radio auto, pdf-ul cu bransari, spune ca:
Pentru a avea alocarea pinilor diferitelor aparate care sunt legate de radioul auto (schimbătoare de CD-uri, comandă la volan, afișaj, antenă), consultați NT scheme electrice corespunzătoare vehiculului.
Radio auto: consultați NT Scheme electrice, vehicul, cod 261
Schimbătoare de CD-uri: consultați NT Scheme electrice, vehicul, cod 1272
Afișaj: consultați NT Scheme electrice, vehicul, cod 1127
Pentru afișajele care sunt legate de tabloul de bord codul este 247
Comandă la volan: consultați NT Scheme electrice, vehicul, cod 325
Antenă: consultați NT Scheme electrice, vehicul, cod 886


Pentru amplituner nu scrie nimic.

LE: romeo3108ro vreau semnal pentru amplificator + subwoofer. Amplif-ul are intrare de semnal mare, merge si fara convertor high-low, dar semnalul de cea mai buna calitate e cel preamplificat. Poate fi luat de la iesirea HU sau cativa zeci de cm mai incolo, la intrarea amplitunerului.
gsalexandru
te invat eu cum sa faci. Incepi prin a desface cd-plyayer si identifici ce integrat amplificator are. Apoi cauti datasheet-ul integratului si vezi unde sunt intrarile in integrat, si alea sunt iesirile preamplificate care le vrei. Dar eu cred ca pentru statie ai nevoie de intrari nepreamplificate. Vezi ca sunt poze cu ce am facut eu la cd-playerul meu in sectiunea Poze cu laguna. Amplificatorul treuie sa fie un TDA. Spor la treaba
cdadan
Ma vad nevoit sa repet. HU (adica playerul) are doar iesiri preamplificate. Adica are niste fire care pleaca spre amplituner (amplificator, naiba sa-l pieptene). De aici iese semanl amplificat si pleaca spre difuzoare.
Am firele cu semnal preamplificat la indemana. Ce rost are sa mai desfac playerul sa vad ce panza de paianjen e prin el? rolleyes.gif
Atasez doua fisiere, sa ne lamurim cum sta treaba.

Ma intereseaza doar o schita cu alocarea pinilor.
FysGSM
dc la tine rezulta datele in primul post atunci spor la cautari ca eu nu gasesc datele (tip motor scrie cumva sau nu vad eu...k9k792,f4r.....ca nu vad).omu vrea sa te ajute si tu.....
cdadan
Nu am vrut nici o secunda sa raspund sarcastic sau sa ofensez pe cineva de aici. Din contra, apreciez intentiile voastre de a-mi da o mana de ajutor. Poate din graba sau din dorinta de a raspunde "cat mai tehnic" am lasat loc de interpretari. Imi cer scuze inca o data.
Anul de fabricatie este 2006, motor 2.0T cod ceva cu F4Rt.
audiofilu'
QUOTE(FysGSM @ 25 May 2010, 08:57)
dc la tine rezulta datele in primul post atunci spor la cautari ca eu nu gasesc datele (tip motor scrie cumva sau nu vad eu...k9k792,f4r.....ca nu vad).omu vrea sa te ajute si tu.....
*


Eu n-am inteles citind tot topicul ce te-a facut sa ai iesirea asta...ce importanta are motorizarea?
cdadan
Nu am inteles nici eu ce legatura are motorizarea, insa am aruncat un ochi peste posturile lui FysGSM si pare ca a incercat sa ajute cu scheme electrice si in alte situatii. Probabil omul are acces la documentatii.
In cazul in care e nevoie de VIN sau alte detalii, le pun la dispozitie fiindca e interesul meu.
Alternativa exista, in cazul in care nu obtin schema cu alocarea pinilor, dupa-amiaza vor fi identificati fara schema. unsure.gif
audiofilu'
QUOTE(cdadan @ 25 May 2010, 12:27)
pare ca a incercat sa ajute cu scheme electrice si in alte situatii. Probabil omul are acces la documentatii.
*


Asta e alta poveste,strict din ce a spus pe ACEST topic nu reiese asta,mai degraba au incercat altii care chiar au spus ceva.
Stii,si pe mine m-a linistit faptul ca multi pe care i-am intrebat nu prea aveau chef sa se bage la instalatia radio de la Laguna mea pentru ca are playerul in bord si amplificatorul sub torpedou...de asta am ales atunci acel sub amplificat...daca stai sa o iei asa intotdeauna sint solutii mai bune decit cea pe care o ai.Bafta!
FysGSM
am documentatie si nu am acces la renault net si de aia am nevoie de date cat mai exacte si nu de serie VIN ca nu am ce face cu ea.eu caut dupa calculatoarele existente pe masina si dc nu sunt cele care trebuiesc de aici si informatii proaste ca o sa le ofer....si nici nu lurez la renault.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.