Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demaraj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
silviu dars
salutare am si eu o dilema, inainte am avut un opel vectra cu o putere de 74 cp iar meganu care il am acum are motor de 1.4 16v 90cp si are demaraj mai slab decat vectra si nu stiu de la ce e poate fi de la controlu tractiuni sau asa ceva poate aveti voi cunostinta.
va multumesc
Shafu
Cutiile de viteze de la Renault sunt "recunoscute" ca fiind mai lente pe treapta 1,2 .
CRY 79
Opelul era diesel? Eu am avut 1,6 16V benzina si nu se compara cu 1,5 dci de la Renault. Benzina doar la plecarea de pe loc se simte, apoi isi pierde din cuplu si nu pleaca precum dci-ul.

16 May 2010, 07:45:
Confirm ce spune si Shafu.
silviu dars
problema care o remarc este numai la demaraj pe treapta 1,2 si poate e cutia lenta da are si 25 de cp in plus fata de vectra
bogdan_bok
ca sa te folosesti de cei 90 de cai, tre sa-i dai pe costum, cuplu maxim fiind atins pe la 3700 de rotatii.
eu am folosit o vectra 99 cu 1.6 16v, dar sincer nu avea sprintul avut de laguna.
dar daca asa se pune problema, cat dai pe ea, atat te tine.
de la motorul de 1.4 poti sa ai ceva pretentii daca se afla pe clio sau twingo. pe megane cred ca e cam solicitat, avand in vedere situatia actuala de pe piata.
punctele lui cheeie sunt taxele de intretinere mai mici precum si un consum mai scazut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.