Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning Megane Classic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
draculiq
A venit timpul sa-mi prezit si eu masina....dupa un lung sir de modificari
...sa incepem:
1.motor stok 1.9DCi(105cp) acuma are 130cp datorita remaparii , schimbat traseu evacuare + o presiune mai mare in turbina
2.suspensie sport fixa Ta-Technix + arcuri pe fata,(pe spate am bara de torsiune si e mai greu de lasat de spate...dar urmeaza)
3.jante pe 16 Rd cu 9J pe spate si 7,5 pe fata
4.am vopsit toata masina in 2 culori,nari de carbon si am scos semnu din fata + folie neagra pe geamuri
5.muzica: un bass de 600w(MTX) statie jbl de 1000,castofon sony,4 boxe sony (2 usi +2 plafon spate)
6.faruri angel eyes si stopurile inegrite putin
7.schimbat ceasuri de bord cu plasma
...cam asta e sper sa va placa.....
R19/16v
4tuning-material
draculiq
dap am puso si acolo:D
arazvan2002
Faina masina, dar unde sunt ceasurile? Mai pune o poza cu ele ziua s noaptea. Cum bat farurile astea noaptea fata de cele stock?
draculiq
o sa mai pun poze .....sunt pe xenon si bat mult mai larg fata de cele stok...dar ca intensitate sunt mai slabe datorita lupei...
remesh
super faina masina, mai pune niste poze sa vede si ochii nostri:P
draculiq
m-am mai gandit sa pun un intercooler mare si frumos(sa se vada putin prin bara fata)....si am inteles ca mai castig si ceva ponei daca pun unu mai mare decat cel de fabrica....ceva pareri?
black_alienware
Intreaba-l pe Tuner. El stie foarte bine.
arazvan2002
Am vorbit si eu cu tuner, dar ce a pus el este cam inalt si nu prea incape in bara la megane. Vezi pe link ceva care cred ca o sa incapa in bara pentru ca nu este asa inalt. Am vorbit cu cel ce le vinde si costa 600 lei. http://www.tuningmall.ro/prod_106967.html
Trebuia facuta si tevaraia pentru el. Nu vei avea castig de putere ci o eficienta mai buna a motorului si un consum mai mic. Al meu chiar se incinge, cred ca si datorita presiunii mai mari si trebuie sa pun unul. Incerc sa strang materiale incepand cu tevile si futrunele.
Georginho
Salut!
Anvelopele sunt 205.55.16? Ating pe undeva? Cum se comporta?
Vallybz
iti dau un sfat...schimba nr de pe fata ca e cam sifonat, si pe cel nou poti sa il pui intr-un suport negru,pe care optional poate scrie forum.reno.ro biggrin.gif
draculiq
-arazvan2002....eu tot caut sa iau un kit de intercooler de reno megane dar nu se gaseste:(...si nu stiu de unde sa iau tevi care sa se potriveasca sad.gif....ca intercooleru in sine l-am gasit dar nu si restu....
-Georginho...anvelopele sunt 215/40/16 si sta masina pe drum de parca sunt cu un cart:).....intra foarte bine in viraje la viteza mare....si de frecat nu freaca numa pe spate putin pentru ca am 9J jantele biggrin.gif
-Vallybz...da o sa schim si numaru...ca m-am prostit cu el si l-am distrus:(
stanyc2003
FOARTE BINE ARATA MASINA! IMI PLACE!
PUNE SI CEVA POZE CU INTERIORUL!
BAFTA MULTA!
arazvan2002
Nu o sa gasesti in veci kit pentru ea. Trebuie sa iti imaginezi ce iti trebuie, cumperi 2-3 coturi, 2-3 furtune si ai scapat. Uite-te aici cum a facut Tuner. http://www.reno.ro/tuning-scenic-1-page-10-t63835-s270.html Cred ca mai bine de atat nu se poate. Sunt si meseriasi care lucreaza cu teava de inox si au scule pentru indoit si iti pot face un traseu custom. Trebuie doar sa masori dinainte diametrele de care ai nevoie. Unde si cu cat ai gasit tu intercooler?
draculiq
arazvan2002....pai am tot cautat pe net intercoolere si am gasit si la 100euro...mai tre sa vad de tevi:D
arazvan2002
Daca ai gasit mai ieftin, da-mi te rog si mie un link poate ma incadrez la unul. \\\ei am gasit doat la 150 euro Merci
draculiq
e vandut ala de 100euro era pe 4tuning.......acuma ce am gasit e la 6mil:(....dar mai caut si daca e ceva te anunt si pe tine
tuner
lasa ca acum are ceas de boost biggrin.gif
Mrija
Cum ai conectat boxele 2+ 2 ? Ai renuntat la boxele de pe bord ? Statia e legata de HU pe AUX ? sau direct?
draculiq
tuner...multumesc pt boost....merge super...am presiune pana la 1.5.....crezi ca e ok?

Mrija....totul e legat pe statie...statia e legata direct


si un mic filmulet de la Alba iulea tuning show....unde am participat si eu alaturi de crew-ul meu biggrin.gif


urmeza sa pun si poze

8 Jun 2010, 13:53:
si pozele promise
Hack
aplauze.gif Ce se rupea in figuri donsoara pe masina ta rolleyes.gif ...
tuner
io nas fi lasato e prea scumpa o capota smile.gif)
draculiq
eeee am dat repede un plish de culoare dupa ce s-a dat jos si e ca noua:)
tuner
nu stiam ca polishu si indreapta capota ca as fi dat mai mult dupa accident smile.gif)) poate nu mai trebuia sa o schimb tongue.gif
Eggy
foarte frumoasa masina, felicitari! in talon ai acuma 2 culori trecute?
draculiq
inca nu am trecut culoare...dar e progamata la rar:D
tuner:eu am un polish mai specila:))....care e bun de dat numa dupa ce se pun fetele pe masina
draculiq
ieii am reusit sa trec de RAR cu schimbarea de culoare.Am avut mari probleme datorita unor oameni mai ...nici nu stiu cu sa le zic....dar e bine ca acuma am trecut in carte ALB+NEGRU biggrin.gif wink.gif wink.gif
MirceaVio
Tot n-ai pus niste poze cu interiorul si ceasurile de bord... : wacko.gif
draculiq
pai am vandut masina....nu mai am de unde sa pun poze...smile.gif

rog un moderatr sa inchida topicu.
alexutz23
pacat...
espacern
Daca s-a vandut...
Poate dam ceva ideii la colegi care au R19 cu sau fara 16V!!!
L-am vazut in Franta la o reuniune de Tuning pe la sat(campagne).
Este un R19 chiar daca din anumite unghiuri nu pare.
Mai am si alte poze...cu alte minunatii de Renault.........
Numai bine!
Hack
Ce aiurea a integrat stopurile alea de passat wacko.gif ...
espacern
Cu port-bagajul deschis arata cam neterminat dar cred ca cu hayonul coborat e mai ok.
Dar nu se mai vede instalatia de"sono" si "diavolii".
Oricum plin de imaginatie si de Euro-i....
Numai bine!
xjc0c0
De apreciat imaginatia smile.gif . Ne mai arati si celelalte minunatii ? rolleyes.gif
espacern
De aratat ar fii multe dar......
La sectiunea Renault mi-a placut in mod special un R5 GTurbo "un pic"modificat.
In trecut am avut si eu pentru o perioada scurta o masina la fel"de serie".
Mai erau si masini unde nu se discuta gusturile proprietarului(cea neagra cu int.alb)
Numai bine!
espacern
Era si un Megane 1.phase2 la intalnirea asta de TUNING!
Mai multe modificarii avea la interior dar erau de prost gust(parerea mea)si nu am poze.
In mod special mi-a placut VW.....
Numai bine!
xjc0c0
Am vaga impresia ca "repatriatii" si-au pus amprementa pe tuning-ul francez (V.I.P)

Acel VW facut in stil Rat Tuning nota 10. Nu multi au curajul sa modifice in acest stil,fiindca sigur vor exista intotdeauna obiectii la adresa sa smile.gif
tuner
da scenic-uri nene nu au sad.gif
xjc0c0
Tu crezi ca toata lumea isi permite sa tuneze Scenic-uri domne' biggrin.gif

O solutie sigura cand nu stii ce si cum sa faci, este sa mergi pe mana stilului clean. wise_guy.gif

"Succesuri" garantate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.