Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalare GPS Tracker
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
GExGE
Salutare,

Am cumparat de curand un GPS Tracker si urmatorul pas ar fi sa-l instalez pe masina mea (Megane 2.1 2004 hatchback).

O schema de conectare a dispozitivului ar fi urmatoarea: http://img26.imageshack.us/img26/6379/gpst...etconectare.png

Manualul dispozitivului: http://www.scribd.com/doc/31129942/Gps-Manual

Cum nu am folosit masina pana acum decat ca sa ajung din A in B nu stiu unde ar fi cel mai potrivit loc pentu acest GPS Tracker si mai ales unde sa conectez alimentarea + celelalte fire (usi, pompa motorina, etc)

Va rog sa aruncati un ochi pe schema de conectare si manual si sa ma ajutati.

Multumesc anticipat,
George
SorinCT
Pai cred ca pozitionarea depinde si pentru motivul folosirii GPS-ului. Daca e pentru tine/firma il poti baga prin torpedou sau in spatele consolei centrale. Daca vrei sa fie nevazul il bagi in portbagaj ascuns bine smile.gif
GExGE
Este pentru uz personal.

In principiu as vrea sa fie destul de ascuns dar in asa fel incat sa pot pozitiona cat mai bine cele doua antene (GSM+GPRS) si in acelasi timp sa pot conecta la usi, pompa motorina, alimentare baterie + o pozitionare cat mai facila a butonului SOS.

Ideea e ca nu stiu unde pot conecta cel mai usor cablurile mentionate mai sus. In principiu toate cablurile sunt destul de lungi (3-5m).

O prima idee:
- cele 2 antene le pot trage pe langa parbriz si le pot pune in dreapta si in stanga de oglinda, cat mai sus, pe zona punctata din jurul oglinzii.

- butonul SOS cat mai aproape de volan.

- unitatea chiar sub consola centrala (consola CD / temp. exterioara).

Nedumerirea ramane cu alimentare + conectare usi + conectare pompa motorina...
gotty
il poti pune in spatele cd playerului. nu este neaparat ca antenele sa fie scoase,au destul semnal si acolo.
19vik
QUOTE(GExGE @ 10 May 2010, 10:54)
Nedumerirea ramane cu alimentare + conectare usi + conectare pompa motorina...
*


Switch-urile din usi si hayon sunt cu punere la masa, daca te legi de ele folosesti "door negative". Toate firele merg in acelasi conector din UCH, daca te legi la toate 5, trebuie sa pui dioda de sens pe fiecare fir.
Conectare pompa... e pentru pompa electrica de combustibil, cum e la benzina de ex... in cazul tau trebuie sa te legi de altceva... releu injectie de ex.
Hint: langa UCH (sau in aripa stanga spate la bicorp 2.2) e o mufa cu 4 fire de preechipare alarma, 2 alimentari (din care una cica vine de la + temporizat plafoniera), un semnal catre lumini avarii si unul catre imobilizator... vezi ce e cu aia, poate te poti lega de ea.
valyl
salut
eu am luat un megane 1,5 de curand adus de afara cu sistem navigatie garmin incorporat. cred ca are harta 2008 pentru ca de exemplu intre urziceni si albesti era pe "camp"...
ma poate ajuta cineva cu o harta 2009/2010 si cum se poate instala?
mersi.
mihai_dorin
Incearca la alta sectiune, aici este vorba de cu totul altceva.



Hint: Sectiunea I.C.E.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.