Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - Ajutor pentru Republica Moldova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Fratzica
Deci se pare "ca carmacii capabili" ai tarii asteia au terminat intreaga retea de autostrazi si drumuri nationale a Romaniei, au platit inapoi imprumutul catre FMI, au majorat pensiile si salariile bugetarilor cu 500% si au introdus legea tratamentelor medicale gratuite pentru intreaga populatie.
Altfel nu imi inchipui cum le-a trecut prin cap sa faca o astfel de donatie catre Republica Moldova. Ghici pentru ce? Pentru infrastructura, ca noi avem destula.

SURSA

IRONICK
Mersi ca mi-ai stricat ziua.
Fratzica
Stii ce mi-am dat seama acum? Cu banii astia la noi s-a construit 1 km si ceva de autostrada. Corect, nu? bababa_rock.gif

L.E. http://www.ziarulargesul.ro/index.php?opti...ratie&Itemid=69

Aveam dreptate radmasa.gif
aphophis
care era unionist pana acu? smile.gif) si care credea ca fratia nu e si pe bani? smile.gif)
argon
de ce in Haitii care aveau mult mai mare nevoie, Romania a dat 50.000 euro?

http://www.realitatea.net/50-000-de-euro-d...iti_696347.html
fost membru
Mai are rost sa mai zic ceva ? 022.gif
DMP
QUOTE(argon @ 27 Apr 2010, 13:40)
de ce in Haitii care aveau mult mai mare nevoie, Romania a dat 50.000 euro?

*



Pentru ca in Haiti nu se puteau baga firmelor baietilor destepti din Romania ca sa participe la licitatii pentru infrastructura.
Asa, peste Prut, e simplu ca buna ziua.
M i h a i
de mult nu am mai injurat asa grav...la vederea unui topic....mai are rost sa comentam si sa intrebam de ce? nu...
Victoras2001
QUOTE
Astazi vom semna acordul pentru acordarea celor 100 de milioane de euro despre care am discutat la Chisinau. Dar noi suntem tara donatoare de asistenta, acesta este statutul nostru ca stat membru al UE
Decat sa donam in alte zone ale lumii am prefera sa donam pentru Republica Moldova sumele care ne revin in interiorul programelor UE
.
E nevoie de traducere in limba romana?

Spor la injurat, ca asta-i cel mai simplu...
Markos
A semnat Nuşi, deci e ceva putred dry.gif
fost membru
Nu cred.......... blush.gif
J o h n n y
Daca se da ceva, de ce sa da.... daca nu se da se gasesc unii care sa comenteze ca nu facem nimic pt Rep Moldova, nu doar vorbe.... oricum o dai nu e bine.

Stirea e veche si a mai fost discutata in ianuarie cu ocazia vizitei delegatiei romane in rep Moldova. Nu e o idee atat de rea....
vijelie
Povestea e un pic mai stranie: se pune de o autostrada spre Moldova.
Deja se studiaza o legatura la vestitele (dar inca inexistentele) coridoare paneuropene 4 si 9, precum si 2 poduri piste Prut.
Iar cum Moldova e o tara frumoasa dar saraca, Romania va plati si o legatura spre Chisinau.
J o h n n y
E bine ca se studiaza insa problema e sa nu ramana doar pe hartie.

Chestiunea asta cu imprumutul nu o idee atat de rea, e in interesul nostru sa avem o relatie puternica si bine inchegata cu Rep Moldova si mai ales o relatie pragmatica si realista, au trecut vremurile cu "poduri de flori" acum trebuie sa facem ceva concret pt moldoveni, pe plan politic, economic, diplomatic. Istoria pare sa ne surada si avem numai de castigat daca investim, incl;usiv financiar, intr-o relatia mai stranda cu Moldova.

Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
Smiley
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 19:06)
................
Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
*



ai uitat de Korea smile.gif
sorin1983
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 19:06)
Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
*


Si atunci hai sa le donam cate ceva toti... s-au terminat problemele la noi si ne mutam peste granita, unde oricum s-a zis de atatea ori ca nu e Romania smile.gif
biscu
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 19:06)
E bine ca se studiaza insa problema e sa nu ramana doar pe hartie.

Chestiunea asta cu imprumutul nu o idee atat de rea, e in interesul nostru sa avem o relatie puternica si bine inchegata cu Rep Moldova si mai ales o relatie pragmatica si realista, au trecut vremurile cu "poduri de flori" acum trebuie sa facem ceva concret pt moldoveni, pe plan politic, economic, diplomatic. Istoria pare sa ne surada si avem numai de castigat daca investim, incl;usiv financiar, intr-o relatia mai stranda cu Moldova.


*




Colegu...ce imprumut vezi tu aici? E un ajutor nerambursabil...asta presupune faptul ca nu vom mai primi inapoi acei bani excl.gif

28 Apr 2010, 09:21:
Soarta a lovit crunt Polonia, tara prietena a Romaniei. In aceste momente grele, ar fi crestineste sa ne ajutam semenii aflati in necaz si sa donam ce nu ne mai trebuie: presedintele si guvernul. ...


Asta ar trebui facut, nu sa dam bani Moldovei
acordeon


Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
*

[/quote]


Vezi frontiera nord -sud Coreea
argon
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 18:06)
Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
*



Pe langa coreea, mai e si Cehia vs Slovacia.
IsNa
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 20:06)
Frontiera romano-moldoveana cred ca e singura din lumea unde granicerii de ambele parti vorbesc aceiasi limba, au o istorie si o cultura comuna, aceiasi obiceiuri si traditii.
*




BS, daca-mi permiteti! Istoria, cultura si obiceiurile oamenilor din zona unde locuiesc eu au mult mai mult de-a face cu cele ale unor oameni ce locuiesc peste alte granite mai apropiate de mine, decat de cei din Rep. Moldova. Cu toate astea, statul Roman pune repetat piedici cooperarii transfrontaliere cu tari vecine ca Ungaria sau Serbia, care ar aduce beneficii reale si imediate populatiiei din zona.

Strategic vorbind, rep. Moldova e, din punctul meu de vedere, ultima prioritate. Primele ar trebui sa fie Ungaria si Bulgaria, membre UE, apoi Serbia, care are reale perspective de aderare, si istorie recenta de colaborare economica, chiar si Ucraina, care are un potential economic enorm, nerealizat pana acum.
Moldova e azi o tara slaba economic, fara potential important, instabila politic, care mai are chiar si probleme de frontiere nerezolvate (problema Transnistriei e doar adormita, nu rezolvata), si prin urmare fara nicio perspectiva de intergrare in structurile Euro-Atlantice care conteaza.

Motivatia acestei generozitati e simpla: acesti bani vor fi mult mai usor impartiti prin contracte adjudecate direct sau licitatii aranjate, unor firme din Romania, in Moldova, acolo unde UE nu sta cu ochii pe procesul de achizitii publice. Cand stimabilii spun ca banii se vor reintoarce in Romania, ei nu mint, doar ca vor merge direct in buzunarele lui Casuneanu et co. fara atata concurenta, supraveghere si control.
lecar
Eu unul ma bucur ca le dam banii astia. Si asta pentru ca ii consider de-ai nostri. Sunt convins ca o eventuala unire (care din pacate nu se intrevede prea curand) ar fi benefica pentru noi toti, si cei din actuala Romanie, si cei din Basarabia. Asta pe termen mediu si lung.

Dpdv emotional:
Nu cred ca unicul sens al vietii e sa ai nevasta faina, casa cu piscina si masina scumpa. Exista lucruri care le faci in viata chiar daca nu sunt neaparat optiunile cele mai convenabile si pragmatice. Le faci pentru ca asa simti. Cam din acelasi motiv tin eu la fotbal cu o echipa care acum joaca in divizia B. Si din acelasi motiv ma simt mai apropiat de unul din Basarabia decat de unul din alta tara.

Dpdv pragmatic:
1) Criza asta o sa treaca si Romania e clar ca se dezvolta. Mai incet si poticnit decat ne dorim cu totii, dar se dezvolta. Si principala noastra problema peste 20-30 va fi criza demografica. Pe care n-o s-o putem rezolva decat asa cum au facut tarile occidentale: prin imigratie. Din Asia (China, India, tari musulmane) si Africa. Si vom avea probleme serioase de integrare a lor in societatea nostra. Prefer de o mie de ori sa cream un stat comun cu Basarabia si sa atenuam cu ajutorul lor criza noastra demografica.

2) Un stat mai mare are intotdeauna alt cuvant de spus la orice masa.

Asa ca sa le dam. Si sa ii sprijinim mai mult. Doar asa putem lupta impotriva romanofobiei care exista din pacate la multi rusofoni din Basarabia. Iar noi in tara vom trai mai bine nu eliminand asemenea ajutoare, ci eliminand incompetenta, smecheria si furtul.
J o h n n y
Asa e, uitasem de Koreea. My bad smile.gif Mersi ca m-ati corectat.
Romania a beneficiat de multe fonduri nerembursabile si probabil va mai beneficia pe viitor. Ne-au prins bine, de ce nu am proceda si noi la fel acum? Ajutorul asta e esalonat pe urmatorii 4 ani.


IsNa: si noi eram fara nici o prespectiva economica si fara nici o sansa de intregare in structurile euro-atlantice, in 1998-1999, eram cu o situatia economica dezastroasa, somaj, infatie, la un pas a intra in incapacitate de plata, cu o mineriada nou-nouta in anul 1999 care a aruncat o noua flegma pe obrazul Europei, greve, proteste, etc dar iata-ne in 2004 membrii NATO iar in 2007 UE. Adica in mai putin de 10 ani s-au atins ambele obiective. Si nu neaparat gratie diplomatiei noastre ci pentru ca s-a ivit o conjunctura potrivita.

Relatii bune trebuie sa avem cu toti vecinii. De ce ar fi o problema daca incepem cu Moldova?

Evident ca banii aia se vor intoarce in Ro in buzunarele cuiva. Crezi ca americanii procedeaza altfel cu ajutoarele acordate Irakului?
IsNa
QUOTE(J o h n n y @ 28 Apr 2010, 19:45)

Relatii bune trebuie sa avem cu toti vecinii. De ce ar fi o problema daca incepem cu Moldova?

*



Pentru ca in ultimii 10 ani moldovenii au ales conducatori care i-au dus intr-o directie opusa fata de Europa, si ne-au mai si vorbit de rau pe noi. Ei nu par sa aiba o dorinta arzatoare de apropiere de Romania.

Cu banii astia se puteau face multe in domeniul colaborarii transfrontaliere cu tari care si-au aratat interesul si disponibilitatea in acest sens, si in proiecte care sa aduca beneficii reale si imediate populatiei de ambele parti.

"Ajutorul" asta nu e decat o metoda de a delapida bani de la statul Roman ocolind mecanismele de control ale UE. Nimeni din randul poporului de oricare parte a Prutului nu va beneficia de banii astia.
CGB
QUOTE(J o h n n y @ 27 Apr 2010, 18:06)
Chestiunea asta cu imprumutul nu o idee atat de rea, e in interesul nostru sa avem o relatie puternica si bine inchegata cu Rep Moldova si mai ales o relatie pragmatica si realista


de ce e in interesul nostru? in afara de raketi, curve si cantarete, ce ne-a dat noua republica moldova? sa nu se inteleaga ca am ceva cu moldovenii de prin romania. am preteni moldoveni, care-au ajuns in romania la studii si apoi au ramas aici ptr ca in moldova e de kkt.
moldova ar putea fi ajutata sa se ridice de-o tara cu potential economic. care sa investeasca acolo banuti. romania e exact opusu'. romania ar trebui sa caute ajutor pe undeva, nu sa ofere. ptr ca n-are de unde.
IRONICK
QUOTE(IsNa @ 28 Apr 2010, 13:38)
Strategic vorbind, rep. Moldova e, din punctul meu de vedere, ultima prioritate. Primele ar trebui sa fie Ungaria
Asta cu Ungaria este o gluma, nu?
YRX
Mai zi de "incapatanarea milenara a secuilor".... radmasa.gif
IsNa
Ironick, nu, nu e o gluma, de ce ar fi?

Mi se pare firesc sa vrei sa cooperezi cu o tara vecina membra UE, prospera economic, stabila politic (ma rog, comparativ cu Moldova, stabila) si care manifesta deschidere in acest sens.
Poate simtul umorului la tine e filtrat prin prizma unor sentimente personale...


Daca cineva are foc in suflet pt ."fratii nostri de peste Prut", e ok, n-am nimic impotriva sentimentului, dar acesti "frati" nu par sa vrea sa urmeze calea pe care noi am ales-o dupa '89 ( chiar daca si noi mai mult declarativ "urmam" acea cale ), si din partea conducerii lor primim mult mai multe calomnii si acuzatii publice decat de la oricare alt vecin.

Eu unul, inconditiile date nu prea inteleg povestea de dragosta a multora cu rep. Moldova, dar orisicum, criteriile pragmatice ar trbui sa primeze. Ar trebui sa colaboram cu cei ce manifesta si reciproc dorinta de colaborare, si acolo unde ambele parti au ceva de castigat. In relatia cu rep. Moldova eu nu vad nici deschiderea lor, nici vreun avantaj pt. noi, ca si natiune.
lecar
QUOTE(IsNa @ 28 Apr 2010, 10:38)
BS, daca-mi permiteti! Istoria, cultura si obiceiurile oamenilor din zona unde locuiesc eu au mult mai mult de-a face cu cele ale unor oameni ce locuiesc peste alte granite mai apropiate de mine, decat de cei din Rep. Moldova.

Fals. Ce intelegi tu prin cultura? Cati din cei din zona ta crezi ca se emotioneaza citind poezii scrise de autori sarbi sau unguri? De fapt cati crezi ca stiu mai mult de 3 poeti, scriitori, pictori etc sarbi/unguri? Si cati stiu de Eminescu, Alecsandri, Creanga, Iorga, Sadoveanu, Negruzzi, Enescu, Porumbescu si multi altii? Deci nici vorba!

Si nici in plan economic si pragmatic nu cred ca ai dreptate. Pe termen mediu si lung avem mult mai mult de castigat din apropierea RO-MD decat dintr-o apropiere de orice alt vecin. N-am niciun dubiu ca e asa. E f important sa avem relatii bune cu toti vecini, dar Rep. Moldova e mult mai mult decat un vecin. E ca diferenta dintre prieteni si familie.

QUOTE(CGB @ 29 Apr 2010, 06:59)
de ce e in interesul nostru? in afara de raketi, curve si cantarete, ce ne-a dat noua republica moldova?

Vorbesti si tu in stereotipuri. Cu cati raketi si cate curve din Rep. Moldova ai avut de-a face personal? Banuiesc ca atunci cand esti plecat din tara si esti asociat cu tiganii din Romania nu-ti place. Uscaturi sunt peste tot. Si e pacat atunci cand nu poti vedea padurea din cauza copacilor. Si pe deasupra si cei uscati.
PaulT
lecar- Lasa emotionalul de-o parte... Banii aia nu vor ajunge sub nici o forma la populatie. Din momentul in care s-a precizat ca sunt pentru infrastructura este clar ca lumina zilei ca finalitatea este intrarea banilor fara batai de cap in buzunarele unor anumiti romani (din Romania). Bineinteles, cu "ungerea" de rigoare si a unora din peisajul politic moldovenesc. Dupa cum bine spunea isna, este o modalitate de a fenta mecanismele de control ale UE si de a delapida (inca) niste bani. Si totul va fi facut fara batai de cap sau stress....
IsNa
QUOTE(lecar @ 29 Apr 2010, 15:27)
Fals. Ce intelegi tu prin cultura? Cati din cei din zona ta crezi ca se emotioneaza citind poezii scrise de autori sarbi sau unguri? De fapt cati crezi ca stiu mai mult de 3 poeti, scriitori, pictori etc sarbi/unguri? Si cati stiu de Eminescu, Alecsandri, Creanga, Iorga, Sadoveanu, Negruzzi, Enescu, Porumbescu si multi altii? Deci nici vorba!

*



Putin off-topic, dar pentru lamurire:
Tu vorbesti aici de scolarizare, care e doar o parte a culturii. Scoala celor in viata azi in Banat e cea data de regimul comunist a lui Ceausescu. Aceasta scoala s-a axat desigur doar pe acea parte a culturii care era fara echivoc de nationalitate Romana.
Daca vei studia personalitatile culturale si politice care au contat in Timisoara de-a lungul secolelor vei descoperi ca, fireste, ele au origini romanesti, maghiare, sarbe, bulgaresti din regiunea istorica a banatului, nicidecum moldovenesti sau rusesti.
De asemenea, daca vei studia fundamentul economic istoric al societatii banatene vei descoperi ca, fireste, si el se leaga strans de viata regiunii. Gospodariile traditionale seamana cu cele din banatul Sarbesc sau extremitatea sud-estica a Ungariei, nu cu cele din alte regiuni ale Romaniei de azi. Traditiile si obiceiurile deasemenea s-au dezvoltat in stransa legatura cu cele ale altor natiuni ce traiau in regiunea asta inainte de statele nationale ce au trasat frontiere culturale pe langa cele politice.


On-topic:
Inteleg perfect, de exemplu daca Romanii din Moldova nostra vor sa colaboreze cu Romanii de peste Prut. Tocmai acest tip de proiect il sprijin eu. Dar a dona o suma mare de bani STATULUI Moldovean nu va ajuta cu nimic comunitatile de Romani de acolo, nici relatiile reale dintre Romanii de cele doua laturi ale Prutului. Chiar daca banii n-ar avea destinatia precisa de a reveni in buzunarele asfaltatorilor nostri, tot s-ar pierde in sacul generic al bugetului Moldovei.

In plus, am mai spus-o: Moldova nu pare azi interesata de a intensifica colaborarea cu Romania. Podurile de flori sunt manifestari populiste lacrimogene, dar apropiere reala nu exista.
mircea-daniel
Ma bag si eu in discutie:
Am cunoscut si cunosc studenti si oameni de peste Prut.
Vreti raketi si curve? Va recomand clubul Deja-Vu din capitala. Gasiti cat vreti, cum vreti, si tot ce va doriti acolo.

Vreti oameni muncitori? Cautati in facultati, in McDonald'suri, in jurul vostru. Ascultati bine, sigur gasiti un moldovean care munceste pe rupte pe un pumn de banuti. Cat de facultati, ma scuzati baieti, eu am terminat Electronica acum 1 an. Aveam un coleg, Sasha, de care cu greu te tineai dpdv al cunostintelor. Din Moldova aia saraca si plina de noroi el a venit cu un pachet de cunostinte fantastic, bine ca era saracul umil si supus sa isi bata joc toti cainii de profesori de ei. Si asta e un singur exemplu, majoritatea studentilor moldoveni invata de rupte si ne iau nasul, noua, astora din vechiul regat.

In republica moldova pana acum a iesit cine a trebuit sa iasa. Daca maine minoritatea gagauza incepe sa urle ca sunt toti gagauzi, o sa credeti ca Moldova e de fapt Gagauzia? Puneti mana pe istorie, ganditi cu capul nu cu portofelul. La noi a iesit cine trebuia sa iasa?
Ilici ne-a vandut, tzapu la fel, Basescu face mascarada. Credeti ca vreunul e pro-Romania? Nu. Asa ca ce pretentii aveti de la amaratii de peste prut, care au trebuit sa stea sub ocupatie 50 de ani. Vroiati sa iasa in strada sa tipe "SUNTEM ROMANI", cand securitatea era pe ei? Uitati ce vremuri s-au trait inainte de 1989 in Ro.

Foarte bine ca le da bani. Foarte bine ca le da cetatenie. E important gestul simbolic poate usor usor isi dau si ei seama unde le e locul.
J o h n n y
QUOTE(IsNa @ 29 Apr 2010, 08:37)
Pentru ca in ultimii 10 ani moldovenii au ales conducatori care i-au dus intr-o directie opusa fata de Europa, si ne-au mai si vorbit de rau pe noi. Ei nu par sa aiba o dorinta arzatoare de apropiere de Romania.

Cu banii astia se puteau face multe in domeniul colaborarii transfrontaliere cu tari care si-au aratat interesul si disponibilitatea in acest sens, si in proiecte care sa aduca beneficii reale si imediate populatiei de ambele parti.

"Ajutorul" asta nu e decat o metoda de a delapida bani de la statul Roman ocolind mecanismele de control ale UE. Nimeni din randul poporului de oricare parte a Prutului nu va beneficia de banii astia.
*



In ultimii 10 ani au fost atat de spalati pe creier cat n-am fost noi in 20 de ani de democratie originala marca iliescu. In plus ei nu au avut parte de alegeri democratice decat in ultimii ani. Insa in ultimul an au aratat ca se pot destepta din somul de moarte iar actualul guvern arata o aproapiere pe toate planurile fata de Romania, apropiere din care avem de catigat ambele parti iar Romania isi va putea consolida pozita in zona in detrimentul Rusiei. Crezi ca tinerii din Moldova aleg Rusia sau UE, prin Romania?

Nu poti generaliza considerand ca toti banii donati sub forma de ajutor vor fi delapidati, e o exagerare grosolana !!

Moldova nu reprezinta doar raketi si curve la fel cum Romania nu reprezinta doar tigani si manele.

@mircea-daniel: asta spun si eu, e important ca Romania face ceva pentru ei, pana acum nu se facea nici atat!

ipse
Daca mama mea ar avea probleme financiare si nu ar avea nici bani de medicamente, iar eu nu am bani de pantofi....tot copilul ei raman...chiar daca imi da bani sau nu.

Acum faceti analogia.
mircea-daniel
Cum as putea sa uit de cei care imi sunt rude, in favoarea altor state, care mereu ne-au intors capul si eventual ne-au facut si rau? Nu inteleg, cum poate cineva spune ca o parte din Romania poate fi uitata, de vreme ce are intr-o perioada mari probleme.

In stilul asta, cred ca ar trebui sa renuntam la Galati/Braila (doar sunt falimentare si nu au nici un viitor), la Craiova si Timisoara (doar se bat tiganii pe strada acolo) si sa ramanem doar cu Bucuresti (e capitala), Sinaia (DN1), Sibiu (e cool) si Pitesti (se fabrica Dacii acolo).

Nu vreau sa se considere flame sau orice altceva, rog adminii sa nu imi modereze mesajul, incerc o discutie civilizata.

@IPSE: da, asa e. Problema e ca Rusia le tot da ajutoare cu o mana, si cu cealalta le baga sula in coaste prin Transnistria. Insa, dupa cum si tatuca Ilici stie, orice e posibil, numai limba sa ai. Ro are multe de castigat printr-o eventuala unire: mai multi cetateni de origine romana, teritoriu mai mare, mai multa forta de munca (ati observat ca in timp ce romanii pleaca in Europa, basarabenii pleaca in Romania), acces la resursele Moldovei. Deci treaba cu banii e benefica, nu ma intereseaza unde se duc (oricum suntem furati pe oriunde), atata timp cat basarabenii stiu ca ii ajutam (si nu le intoarcem spatele ca in 1990-1991-1992).
J o h n n y
Moldova nu prea are resurse, in afara de vin si femei smile.gif E depenenta 100% de gazul rusesc.....

Transnistria e o problema mare care nu poate fi rezolvata decat cu ajutorul diplomatiei europene. Daca facem o comparatia cu razboiul de anul trecut din Georgia Rusia poate oricand sa ocupe zona dupa acelasi "model": pentru peotectia cetatenilor rusi din zona. Cu cat se curata populatia moldovei de rusi cu atat mai bine, nu va mai exista un motiv de interventie a rusiei in zona.
mircea-daniel
Treburile sunt mult mai nuantate, daca era un cenzurat de tara de ce tremura rusii sa o ia? Sa fim seriosi, vin/femei/turism/teren arabil, dar nu cred ca ne permitem sa le aruncam.

Transnistria nu stiu cum se va rezolva si daca se va rezolva. Cu cat se sta mai mult in situatia aceea, cu atat se normalizeaza starea prezenta, desi e o struto-camila. Si asta in favoarea Rusiei. Oricum, e interesant de vazut ce miscari va face Ucraina, acum ca are un presedinte pro-rus si scandaluri peste scandaluri. Si oricum, transnistria nu e pamant romanesc, doar Tighina si inca 2-3 bucatele. Problema cea mare e la celelalte bucati locuite de romani (S basarabiei) si o mica bucata din N bucovinei(traiasca nenea Constantinescu care e renuntat la orice pretentie asupra minoritatilor din Ucraina si nenea Geoana care i-a catalogat pe romanii din Banatul Sarbesc "valahi").
J o h n n y
Imi place tot mai mult de Ghimpu, spune lucrurilor pe nume:

QUOTE
Mihai Ghimpu ii raspunde lui  Serghei Lavrov: Nu Romania are armata pe teritoriul Republicii Moldova

Presedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, a raspuns acuzatiilor ministrului rus de externe, Serghei Lavrov, aratand ca nu Romania este tara care detine armata pe teritoriul Republicii Moldova, informeaza Jurnal de Chisinau.

Reactia vine dupa ce acum cateva zile, Lavrov l-a criticat pe Ghimpu pentru atitudinea acestuia fata de "Ziua Victoriei", si a sugerat ca Romania nu ar recunoaste Republica Moldova.

"Nu Romania are armata straina pe teritoriul Republicii Moldova. Cetatenii Republicii Moldova s-au convins ca Romania recunoaste independenta Moldovei si a fost prima tara care a facut-o", a declarat presei Mihai Ghimpu.

"Noi recunoastem Moldova drept un stat suveran si independent. Nu toti vecinii Moldovei fac acelasi lucru. Vecinii din vest, spre exemplu, nu considera ca moldovenii sunt o natiune. Daca as fi in locul lui Ghimpu, aceasta ar fi principala mea preocupare. Nu as folosi o sarbatoare, sacra pentru noi, pentru a face astfel de insinuari", a declarat miercuri seara Serghei Lavrov.

Afirmatiile sale vin dupa ce presedintele ad interim al Moldovei explicase ca nu va participa la parada de la Moscova deoarece acolo "se vor aduna invingatorii, iar noi nu avem ce sa cautam acolo".

"Cum sa particip la parada alaturi de armata care ne-a adus comunismul, a organizat foametea si ne-a deportat in Siberia? Astazi ea se afla in cetatea lui Stefan cel Mare. Aceasta armata a stat si la baza formarii Transnistriei", si-a argumentat Mihai Ghimpu decizia.

Rusia aniverseaza in data de 9 mai 65 de ani de la victoria asupra nazismului, anuntand cea mai mare parada militara din epoca post-sovietica.

Pentru prima oara, in acest an vor participa la parada si trupe din alte state.


Sursa


mircea-daniel
Ma, sunt eu optimist, dar parca e prea bine sa fie adevarat. Ghimpu asta prea face lucruri bune, se ia in gura cu rusii, condamna politistii vinovati de batai, demite procurorii comunistilor... Parca e prea frumos, traim in estul europei, aici nu se intampla vise decat daca e un interes politic la mijloc.
J o h n n y
Omu' e presedinte interimar, oricum va pleca de la conducerea tarii in curand, asa ca n-are timp de combinatii politicianiste wink.gif
Ar trebui adus in Ro dupa aia, e mai patriot decat tot parlamentul nostru
mircea-daniel
Eheee, vise mari. Unul a fost Cuza. Acum am ramas doar noi, urmasii romanilor prostiti de cioloveci care nu stim sa deosebim frate de dusman, cei mai tari oameni noi din tot experimentul socialist. Bine ca si la rusi e la fel, asta ma unge pe suflet.
IsNa
QUOTE(J o h n n y @ 30 Apr 2010, 13:43)
Cu cat se curata populatia moldovei de rusi cu atat mai bine, nu va mai exista un motiv de interventie a rusiei in zona.
*



Pentru lamurirea mea, sa stiu cu cine polemizez: dupa aceeasi logica , tu propui si "curatarea" Aredealului de unguri, si a Banatului de sarbi si, sa zicem, a Dobrogei si Moldovei de tatari si lipoveni?
mircea-daniel
Cred ca vroia sa spuna sustinatori infocati ai rusilor. PCR/Voronin.

Desi, si aici e o discutie. Sudul basarabiei a fost dat Ukrainei deoarece era locuit de lipoveni intr-o proportie de 40-50-60%, apoi restul de romani deportati(asa au ramas majoritari in S Basarabiei). La fel si in Transnistria actuala si in regiunea gagauza.

Minoritatea maghiara la noi in tara e pasnica, cuminte, iti raspunde in limba romana, dar ii vezi la tv cum se strang si tipa din gura de sarpe cand vine vorba de trianon.

Asta in timp ce N Bucovinei e plin de romani carora le e frica sa vorbeasca romaneste ca le rup ucrainierii gatul

In Transnistria se inchid scoli cu grafie latina si daca te aud vorbind romaneste ti-o iei grav iar in Banatul sarbesc se fac presiuni sa li se inchida bisericile.

Nu propun ce spui tu acolo, Doamne fereste. Insa nu ar trebui noi romanii sa fim ceva mai circumspecti cui zambim? Partea cu colaboratul cu alte tari, de acord. Insa nu ca in trecut, cand ne-am pus sperantele intr-o tara si am fost lasati cu ochii in soare. Salvarea ti-o faci cu mana ta, si daca am intelege asta, macar la nivel de om simplu din popor, tot ar fi o chestie (ma refer la colaborarea cu moldova, in favoarea ungariei).

LE: poveste interesanta, de acum 6 luni. Niste reporteri romani au ajuns intr-un sat din N Bucovinei unde ucrainienii spuneau ca traieste o minoritate de tigani. Sat rupt de lume, fara dispensar, fara scoala, fara nimic, conditii gen evul mediu, nici drum de acces, nimic. Au fost intimpinati de niste oameni albi care vorbeau o romana cu un accent puternic, insa era limba romana. Acei oameni au fost mirati cand i-au vazut pe reporteri, ba chiar au fost si mai mirati cand au auzit ca exista o tara in care oamenii vorbesc limba lor, nu doar alti oameni care vorbesc aceeasi limba.

Repet, oare nu ar trebui sa fim si noi la fel de toleranti ca vecinii nostri?
IRONICK
QUOTE(mircea-daniel @ 30 Apr 2010, 17:21)
Minoritatea maghiara la noi in tara e pasnica, cuminte, iti raspunde in limba romana, dar ii vezi la tv cum se strang si tipa din gura de sarpe cand vine vorba de trianon.
*
O daaaa, exact in romana.
ipse
Mie in romana mi-au zis, in Sfantu Gheorge, ca nu au camere intr-un hotel aproape gol. smile.gif Asa ca vorbesc...dar nu toti, pe strada nu intelegeam o iota. smile.gif
J o h n n y
QUOTE(IsNa @ 30 Apr 2010, 16:02)
Pentru lamurirea mea, sa stiu cu cine polemizez: dupa aceeasi logica , tu propui si "curatarea" Aredealului de unguri, si a Banatului de sarbi si, sa zicem, a Dobrogei si Moldovei de tatari si lipoveni?
*




Tot pt lamurirea ta e bine sa nu scoti din context. Asta ca regula generala ca pe viitor sa intelegi mai usor.
Uita-te putin la precedentul Georgiei si razboiul de acolo unde motivul oficial a fost "protectia cetanenilor rusi din Ostia de Sud", osetia de sud fiind un teritoriu care si-a proclamat unilateral independenta, fiind recunoscuta si sustinuta doar de Rusia. Suna cunoscut, nu? Si in cazul Transnistriei e la fel. Acelasi scenariu se poate aplica si in Moldova.
mircea-daniel
@ipse, ironick: am zis sa fiu totusi impartial, am amici care ma fac sudist habarnist, ca ei se inteleg intre ei foarte bine(ro-un). Si am si alti amici care si-ar face sapun din toti minoritarii din tara, datorita unor intamplari traite personal (am si eu vreo 2).

Cat de Basarabia, Johny spune lucrurilor pe nume. Asta e crudul adevar, pacat ca putini il vad. Ar fi o chestie sa ne mentinem macar asa teritoriile(Ro+Ba), desi, poate poate s-ar putea face si ceva pentru celelalte faramite (excludem de aici Cadrilaterul, acolo treaba e demult clasata).
xcss
QUOTE(IRONICK @ 30 Apr 2010, 16:31)
O daaaa, exact in romana.
*


Desi sunt off topic, al naibii sa fiu daca vreodata mi-a raspuns un maghiar in ungureste, si traiesc aici de ceva vreme.
membru_DC
QUOTE(mircea-daniel @ 30 Apr 2010, 16:21)
Minoritatea maghiara la noi in tara e pasnica, cuminte, iti raspunde in limba romana
*


DA, DA!..... cand ajungi la Miercurea Ciuc ai impresia ca esti in Ungaria... eu am oprit masina sa-l intreb pe unu' pe unde se afla hotelul X si mi-a raspuns ceva de genu': "romaneste, nu..." dand din umeri... si nu a fost singurul caz: la hotel, in restaurante, in cluburi, pe strada, etc. se vorbeste doar in "limba materna" ph34r.gif
J o h n n y
Hai sa nu o luam pe aratura cu subiecte legate de unguri, ca suntem offtopic.

In HARCOV e adevarat ca prima data ti se raspunde in maghiara daca intrebi ceva insa nu mori de foame la restaurant ca nu pot comanda mancare, stiind doar lb romana.

Restul sunt legende urbane, la fel ca si povestioara coforumnistului de mai sus.
mircea-daniel
http://cersipamantromanesc.wordpress.com/2...ca-sunt-romani/


De citit, ce am descris eu mai sus. Bine macar ca sunt multi si ca au incapatanarea specifica noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.