Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Grand Scenic 1.9 dci 2010
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
alex462
Dupa o asteptare chinuitoare de aproape doua luni si jumatate, m-au sunat cei de la Bilia (dealer-ul Renault) si mi-au zis ca miercuri 28 aprilie imi livreaza masina. Promit solemn sa revin cu poze, impresii etc biggrin.gif
robyvol33
Te asteptam(cu nerabdare) coolspeak.gif
aphophis
felicitari pentru masinuta. Sunt curios si eu de poze, daca cumva e cu interiorul ala cu piele pe fetele de usa etc..
alex462
Multumesc de urari. Tapiteria este doar textila-este varianta de echipare de mijloc-Expression.
Am vazut azi torpila smile.gif . Am avut un presentiment si am trecut prin ograda dealer-ului in inspectie. N-am facut inca poze pentru ca era nepregatita - buretei de protectie, plastice de protectie etc. Nu m-am inselat - arata foarte bine alba (e mai simplu decat sa recunosc ca m-am zgarcit la 300 euro pentru metalizata). icon_mrgreen.gif
AMR max. 6 zile
BZN
De ce dureaza atat asteptarea daca e deja la dealer? blink.gif
alex462
In Danemarca socoteala e un pic diferita. Dealer-ul o inmatriculeaza, ii face asigurarea, el se ocupa de tot. Clientul n-are nici o grija. Si inca nu i-a facut vama - azi i-am dus hartiile.
Iulikk
Mi se pare foarte faina treaba cu "dealeru' face toata treaba".
PS: asteptam pozicile wub.gif
BZN
Totusi, mi se pare mult.
Dar asteptarea asta e destul de dulce, nu? biggrin.gif Cred ca iti freci mainile. smile.gif
Markos
QUOTE(alex462 @ 22 Apr 2010, 22:58)
In Danemarca socoteala e un pic diferita. Dealer-ul o inmatriculeaza, ii face asigurarea, el se ocupa de tot.

Misto, însa banuiesc ca nu gratis, corect? smile.gif
St
Cam cat sunt taxele raportat la pretul masinii?
alex462
Nimic nu e gratis - faptul ca te scuteste de niste drumuri te mai costa vreo 200-300 de marafeti.
Pretul masinii fara taxe este de 15.000 EUR. Pretul masinii cu taxe ar fi fost de aproximativ 38.000 EUR. Aici taxele la masini sunt absolut infernale.
ajaccio83
WOW - ma refer la taxe.
Auzisem si eu ca in nordul europeri taxele sunt foarte mari la masini.Oare daca o luai din Romania nu ieseai mai ieftin?
Oricum masina e super...mi se pare cel mai frumos Scenic de pana acuma.
Asteptam poze.
b76bgaarh
nu o poti inscrie ca si camioneta? ca taxele sunt parca zero la ele....
alex462
Multumesc pentru gandurile bune.
Am zis eu pe undeva ca platesc taxele? Nu le platesc.
Intr-adevar, poti sa o inscrii pe post de camioneta, insa in cazul acesta ramai doar cu cele doua scaune din fata. Sa vedeti cate Q7, Cayenne & co circula cu numere galbene (specifice pentru utilitare) numai cu doua scaune si cu o cusca de marfa in spate doar ca sa eludeze taxele... radmasa.gif
argon
romani stabiliti acolo? unsure.gif
Duyu
Tu de ce nu platesti taxele? nedumerire.gif
alex462
QUOTE(argon @ 23 Apr 2010, 10:34)
romani stabiliti acolo? unsure.gif
*



romani nu prea, mai ales bastinasii

QUOTE(Duyu @ 23 Apr 2010, 11:37)
Tu de ce nu platesti taxele? nedumerire.gif
*



Duyu, fara sa te superi pe mine, sunt intrebari la care raspund cu placere si intrebari la care prefer sa nu raspund. Decat sa mint mai bine nu raspund. smile.gif
Duyu
Ok... am inteles! smile.gif Pai... sa o stapanesti sanatos si asteptam cat mai curand pozele. tongue.gif
dack
Alex, poate nu am inteles bine - masina e 15000 CIP si 38.000 TTI?
Adica taxele sunt in suma de 23.000 euro pentru masina ta?
alex462
Ba cam asta e ideea. Aici taxele variaza intre un minim de 65% (cred ca asta se aplica doar la hibride) si parca in jur de 270% din valoarea masinii, in functie de mai multi parametri, printre care greutatea masinii, cilindreea, norma de poluare etc.
Stiu ca pare greu de crezut, dar se poate calcula foarte simplu folosind cursul de schimb 1 EUR = 7.45 Kr sau DKK (coroane daneze) si accesand link-ul de mai jos de exemplu:

http://www.renault.dk/upload/dk/Prislistor...K_100315_RW.pdf

In concluzie, "anemica" taxa de poluare din Romania este un copil nevinovat pe langa altii... icon_mrgreen.gif
misu78
Ferice de noi..... ohmy.gif
alex462
Nu m-am putut abtine si m-am dus sa fac poze "torpilei" smile.gif
Treceti va rog peste faptul ca era murdara si cu toate protectiile pe ea.
Dupa cum probabil va imaginati si ati patit si voi, nu prea reusesc sa dorm linistit...
Ufffffffff
Cel tarziu miercuri a zis dealer-ul ca mi-o da.Greu. Foarte greu.
Iulikk
Pffff ce fain e spatele wub.gif .
Presupun ca jantele alea sunt doar "pentru transport" si ca masina la sfarsit va avea unele frumoase de aliaj, nu? unsure.gif

Sa te bucuri de ea si sa te duca unde vrei tu fara probleme.
alex462
Multumesc pentru urari. In privinta jantelor, aspectul estetic nu este atat de important pentru mine. Daca-mi iau si cauciucuri de iarna probabil ca o sa urmeze o permutare dar deocamdata ramane asa cred.
Iulikk
Frumoasa... chiar foarte frumoasa. wink.gif
aphophis
nu arata rau, culmea cu rotile alea de tabla se creaza un contrast destul de fain tongue.gif anyway, ai luat-o? tongue.gif sunt curios de poze cu interiorul
alex462
Inca n-am luat-o. Maine sau poimaine o iau. Dupa cum am promis, o sa pun poze din toate pozitiile laugh.gif
Markos
E frumoasa masina. Sa faci poze cat mai multe cu interiorul, pliz.
R19/16v
De ce 1.9?!
alex462
Daca te referi la motorizare, le-am testat pe toate (2 benzina si 3 diesel) si alegerea a fost dictata de raportul performanta-consum-pret. Stiu ca nu mai e "la moda" sa alegi diesel, si nu nici prea se mai justifica dpdv al costurilor la rulajul meu anual, dar imi place mult motorul asta si am luat in calcul ca este in functiune de cativa ani, asa ca surprizele nu ar trebui sa apara. Cel de 1.5 diesel e grav anemic - poate ar merge pe Scenic la limita. 1.4 T scoate niste sunete ciudate si in plus nu sunt foarte increzator in downsizing vs fiabilitate, 1.6 benzina este cam antic, 2.0 dCI costa prea mult, este mai zgomotos si consuma sensibil mai mult.
Si...pentru mine Rudolf rulz icon_mrgreen.gif
robyvol33
Masina este superba insa eu nu ma pot obisnui cu bordul central
alex462
Bordul o sa fie un pic diferit fata de cel din poza - nu am comandat GPS incorporat in bord intrucat il am pe al meu de care sunt foarte multumit. Din cate mi-am dat seama varianta fara GPS are indicatoarele un pic mai in dreapta decat cea cu GPS.
cj98czh
QUOTE(alex462 @ 27 Apr 2010, 20:42)
1.6 benzina este cam antic
*




Si 1.9 dCi nu este tot cam atat de antic?

QUOTE(alex462 @ 27 Apr 2010, 20:42)
2.0 dCI costa prea mult, este mai zgomotos si consuma sensibil mai mult.
*



Zgomotos?? toata lumea il lauda pt. silentiozitate si consum bun .... oare sunt aia prosti? biggrin.gif
alexalina
Zgomotos?? toata lumea il lauda pt. silentiozitate si consum bun .... oare sunt aia prosti? biggrin.gif
*


DACA ASTA A FOST IMPRESIA LUI...NU POTI SA-L CONDAMNI wink.gif DOAR SUNT BANII LUI
ORICUM FRUMOASA MASINA blush.gif SI MOTORIZAREA ADECVATA smile.gif
alex462
QUOTE(cj98czh @ 28 Apr 2010, 08:17)
Si 1.9 dCi nu este tot cam atat de antic?


Zgomotos?? toata lumea il lauda pt. silentiozitate si consum bun .... oare sunt aia prosti? biggrin.gif
*




Din cate stiu eu, 1.9 diesel a suferit revizuiri mai importante de-a lungul timpului fata de 1.6 benzina (fie si numai prin prisma normei de poluare si a cresterii de putere)
Crede-ma pe cuvant ca cel de 1.9 mi s-a parut mai silentios (o explicatie ar putea fi posibila diferenta de insonorizare, dar nu bag mana in foc). In privinta consumului, aici nu incape nici o indoiala: castiga 1.9 detasat. Singurele avantaje al lui 2.0 sunt puterea si cuplul, si poate raspunsul ceva mai prompt.

In rest, departe de mine dorinta de a ma lansa in vreo polemica. Pana la urma ne alegem masina dupa o gramada de criterii subiective. smile.gif
alex462
Azi am luat-o!!!
Sunt foarte incantat - am facut deja vreo 200 km.
Atasez poze conform promisiunii.
robyvol33
wouuuuuuuuu exterior si culoare superba,multa bafta si .......tot ce-ti doresti tu coolspeak.gif
alex462
Multumesc frumos. Pana la sfarsitul lui iunie o sa fac vreo 7.000 km, asa ca o sa pot sa-mi fac o parere exacta asupra torpilei. Pana una-alta, sunt foarte multumit de alegere.

Comparatie "la cald" cu vechea masina (Megane sedan 2004 1.5 dci):

Plusuri:
- rezerve de putere net superioare;
- insonorizare mai buna;
- senzatia de viteza mai mica (nu prea iti dai seama cat de repede mergi), la viteze mari se "lipeste" de autostrada;
- spatii de depozitare;
- vizibilitate fata mai buna, datorata pozitiei la volan mai inalte.

Minusuri:
- vizibilitate spate (nu cred ca e chestiune de obisnuinta, am carnet de 15 ani si ma gandesc serios, spre rusinea mea, la senzori de parcare);
- masina se simte "grea", inertia datorata masei mai mari si centrului de greutate mai ridicat isi spune cuvantul in viraje.
b76bgaarh
ciudata echipare: scaune incalzite ... dar e fara oglinda electrocroma... presupun ca in danemarca nu da lumea flesuri pt orice....
R19/16v
Cand ai temperatura medie a verii 15.7 grade, incalzesti tot ce poti incalzi smile.gif
dan22y
Frumoasa masina.

Mi se pare mie s-au incalzirea scaunelor se face in trepte? Nu e ca la ale noastre mai vechi cuplat/decuplat...
alex462
Intr-adevar, echiparea e diferita fata de cea din Romania.
Astfel, are senzori de lumina si ploaie, incalzire in scaune in 3 trepte, spalatoare faruri (chiar daca nu are xenon), plierea/deplierea automata a oglinzilor, oglinzi electrice si incalzite etc.
Avand in vedere ca aici e racoare si ploua tot timpul, se pare ca se orienteaza dupa clima din tara unde vand masina.
robyvol33
QUOTE(alex462 @ 30 Apr 2010, 13:27)
Intr-adevar, echiparea e diferita fata de cea din Romania.
Astfel, are senzori de lumina si ploaie, incalzire in scaune in 3 trepte, spalatoare faruri (chiar daca nu are xenon), plierea/deplierea automata a oglinzilor, oglinzi electrice si incalzite etc.
Avand in vedere ca aici e racoare si ploua tot timpul, se pare ca se orienteaza dupa clima din tara unde vand masina.
*



hello spunetimi si mie ca eu unu nu inteleg de facastia(in general) dotari si masini diferite pentru noi astia din est ???!!! suntem chiar asa de inapoiati,idioti,prosti,hoti........si mai nu stiu cum doamne iartama
noi nu avem bani sau .... chiar ca nu mai inteleg nimic dupa cum spunea un sondaj ca noi am fi dupa englezi a doau tara la vinzari de masini noi pe nu stiu ce luna
explicatimi si mie eu unu poate sunt" timpit " si nu inteleg
scuzati off topic-ul worship.gif
Iulikk
E frumoasa foc. Si culoarea o prinde... da' tot raman la parerea mea: janteee wub.gif

Sa te bucuri de ea si sa te duca acolo unde vrei tu cu bine si fara nici o defectiune happy.gif
alex462
QUOTE(robyvol33 @ 30 Apr 2010, 21:06)
hello spunetimi si mie ca eu unu nu inteleg de facastia(in general) dotari si masini diferite pentru noi astia din est ???!!! suntem chiar asa de inapoiati,idioti,prosti,hoti........si mai nu stiu cum doamne iartama
noi nu avem bani  sau .... chiar ca nu mai inteleg nimic dupa cum spunea un sondaj ca noi am fi dupa englezi a doau tara la vinzari de masini noi pe nu stiu ce luna
explicatimi si mie eu unu poate sunt" timpit " si nu inteleg
scuzati off topic-ul  worship.gif
*



robyvol33, ca sa nu te necajesti, iti spun si reversul medaliei: mi-e groaza de pe acum ca o sa ajung in concediu in Romania si n-o sa am unde sa parchez (masina mi se pare foarte joasa-sigur n-are pdg)

QUOTE(Iulikk @ 30 Apr 2010, 21:11)
E frumoasa foc. Si culoarea o prinde... da' tot raman la parerea mea: janteee  wub.gif

Sa te bucuri de ea si sa te duca acolo unde vrei tu cu bine si fara nici o defectiune happy.gif
*



multumesc frumos
b06fcn
QUOTE(alex462 @ 23 Apr 2010, 12:49)
romani nu prea, mai ales bastinasii
Duyu, fara sa te superi pe mine, sunt intrebari la care raspund cu placere si intrebari la care prefer sa nu raspund. Decat sa mint mai bine nu raspund.  smile.gif
*




Misto masina, s-o stapanesti sanatos. Va avea numere CD sau TC? wink.gif
alex462
Ssssst wink.gif
alexutz23
Am vazut un Scenic ca al tau ieri prin oras...arata mult mai bine ca in poze...
b06fcn
QUOTE(alex462 @ 1 May 2010, 17:11)
Ssssst  wink.gif
*




OK, ramane intre noi. Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii pe aici...
alex462
Am facut 500 km cu torpila.
Incerc s-o menajez (scrie la cartulie sa nu depasesc 2500 rpm in primii 1500 km) dar este destul de dificil sa ma abtin - pe la 2100-2200 abia incepe sa aiba chef de joaca. Fata de vechiul megane, este foarte liniste in masina la 120-130 km/h.
Partea proasta e ca inca nu m-am obisnuit cu dimensiunile masinii. Desi am cam 1.95 nu reusesc sa vad botul masinii. Cred ca va trebui sa-i pun senzori fata-spate spre rusinea mea. Mi-ar fi de folos daca m-ati putea sfatui la ce reprezentanta sa merg pentru senzori cand ajung in Romania. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.