Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum pot intra cu masina in tara?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
gAnY
Buna seara, din cauza vulcanului cred ca numai pot pleca cu avionul. Am bilet pe marti si m-am uitat pe site la compania aeriana si au anulat zborurile de luni, nustiu sigur daca si cele de marti.

Intrebarea e cum pot intra in tara cu masina pe numele lui tata? Am inteles ca exista o reglementare, daca esti ruda de gradu 1 nu iti trebuie nimica.
Aveti idee de vreun articol de genu asta? Am cautat pe MAE.Ro si nu am gasit nimic. Am incercat sa contactez Vama Cenad dar nu reusesc sa fac rost de numar de telefon. Am cautat in tot google'u.

Referitor la cartea verde, trebuie sa-mi fac carde verde pe numele meu?.

PS: Scuze daca s-a mai discutat despre asta dar am tot cautat pana la pagina 9.
Laurentziu83
Masina este inmatriculata ro sau alta tara? Daca e inmatriculata Ro si o repatriezi, de regula nu te intreaba nimeni de procura.
In mod normal ai nevoie de procura pentru orice faci cu masina, ca nu te intreaba nimeni in Ro, partea a doua.
Nu exista regula cu ruda de gradul 1, pe mine nu m-au lasat sa trec in rep Moldova cu dacia ruginita a tatalui meu, chiar daca le-am aratat si buletinul sa vada numele, insa aici ieseam din tara cu control vamal, tot tacamul.

De cate ori am trecut prin statele UE cu masina nu mi s-a cerut niciodata procura, si cel putin in Bulgaria am fost de vreo 10 ori si nu m-a intrebat nimeni nimic.
gAnY
Vreau sa vin din Franta cu ea pentru o vacanta de 2 saptamani. Si referitor la cartea verde?

Ma tem, pentru ca in Iarna am venit cu ea in tara cu tata, si aveam certificat provizoriu pentru o luna, Franta numai elibereaza in aceiasi zii certificatu de inmatriculare, in consecinta nu aveam voie sa parasim tara.

Am trecut la Romāni, apoi unguri au cerut 100 de € amenda, Am incercat sa le pun 20 € in permis si nu au acceptat, I-am injurat si am luat-o pe alta vama.
Marian66
intrebarea nu e cum intri, ci cum iesi smile.gif asta e toata povestea cu UE. deci cauta raspunsul la min. de externe francez.
referitor la cartea verde ce? cartea verde se face o data cu rca-ul, e la fel in toata uniunea. zi ne si noua totusi, masina e intmatriculata pe franta; voi ce pasaport aveti?
oricum, din cunostiintele mele, nu trebuie nimic. e vb de dreptul la libera circulatie in uniune, daca nu iti trebuie procura sa mergi cu ea in franta, nu iti trebuie nici ca sa vii pana in RO cu ea.
argon
cand am iesit cu masina din tara nu s-au uitat la nici un act al masinii, doar la buletine, dar nu cred ca e bine sa risti, poate depinde in ce dispozitie sunt vamesii.
Duyu
QUOTE(argon @ 24 Apr 2010, 18:56)
poate depinde in ce dispozitie sunt vamesii.
*


Clar depinde si de dispozitia lor. Mie mi-au cerut pe langa CI, talonul si permisul de conducere (o data la Nadlac si o data la Vama Veche). Alte dati am trecut doar cu CI.
namidee
Nu stiu cat ajuta, dar iti scriu situatia mea. Am mers cu masina inmatriculata pe numele tatalui meu prin toata Europa, am fost oprit si de politie (in Germania si Danemarca - in Danemarca control vamal de rutina) si nimeni nu s-a legat de asta nicaieri. Pe de alta parte, eu as cauta nr de telefon la o vama mai mare, gen Bors sau Nadlac, regulile de acolo sunt valabile si la Cenad. Sau mai bine intreaba la mai multe oficii, unii functionari prin Romania nu prea stiu ce-i cu ei.

PS. Dupa o cautare sumara pe Google, nr. tel. Biroou Vamal Nadlac: 40-57-474462
Flavius28
Am si eu o intrebare...

Tatal meu traieste in Elvetia si eu am venit in vacanta la el.
Eu asi putea sa ii iau masina sa ma duc in tara fara procura ?
Masina este inscrisa in Elvetia pe numele lui.
Va multumesc
tony-s
Eu am intrat in iulie in tara cu o masina inmatriculata in spania si in afara de buletine nu ne-a intrebat nimeni nimic la vama bors, e drept ca era cu mine in masina si proprietarul masinii insa repet - nu ne-au cerut la vama nici un act al masinii.
l@u
Avand in vedere situatia actuala din UE este riscant.
espacern
QUOTE(Flavius28 @ 23 Nov 2015, 17:23)
Tatal meu traieste in Elvetia
Masina este inscrisa in Elvetia pe numele lui.

Daca aveti acelasi nume se poate circula fara procura.....in toata EU.
argon
In tarile UE se poate circula fara nici o procura, si fara proprietar in masina. Trebuie sa aiba talonul, indiferent pe numele cui, asigurare cu carte verde si sa nu fie declarata furata, si poate circula oricine fara nici o procura.

Elvetia nu e in UE, dar datorita unor tratate bilaterale, ar trebui sa aiba acelasi regim..
St
espacern, argon, ceva sursa?
espacern
Sursa proprie...merg de cativa ani cu masini inmatriculate pe alte nume si niciodata nu mi-a cerut cineva procura in EU......si am fost controlat la greu.
argon
Mie mi-a zis o vamesa de la Nadlac, ca nu-mi cere nimeni din UE procura, dar sa am actele valabile, si masina nefurata, pe langa bariera mai e si camera si mai se verifica pe calculator placutele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.