Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A Facut cineva vreodata asta ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
Bubuletz
Sunt curios cum ar arata daca as inlocui becul din stopul de ceata cu unul de frana, sa pun bec de pozitie si in dreapta, si sa leg pe filamentul de frana stopul de ceata, astfel nu pierd funcitionalitatea, si s-ar aprinde tot "fundul" pe pozitie.
Astept pareri, sfaturi, orice e binevenit !
Numai bine !
maryusuku
teoretic iti poate lua certificatul....
practic i-ai deranja pe cei din spate...
tu fa cum crezi....
CalinB53
Cum zice maryusuku pe langa chestiile ce tin de legislatie si deranju celorlalti participanti la trafic exista sansa de a solicita circuitul electric care nu poate avea rezultate bune(contactor frana ,fire) iar in cel mai bun caz doar siguranta
Bubuletz
pai in partea stanga a stopului unde normal nu este bec, este facut loc pentru dulie, si nu adaug lumini in plus, teoretic e de fabrica stopu repectiv nu vad dece m-ar sanctiona. si inca 2 lumini de pozitie de aceeasi intesitate nu cred ca deranjeaza. In fine.
Dar din punct de vedere estetic ce parare aveti?
probabil ca o sa incerc sa vad cum arata
maryusuku
estetic si farurile la culoarea masinii dau bine,eu zic sa o lasi asa,dar fa cum crezi tu si bafta!sa pui o poza dupa...
john reno
berceni.eu am facut.arata super,politia nu are nici o treaba ,acolo oricum este loc pentru bec din fabrica.daca vrei poti sa vezi la mine,asta daca am inteles eu bine.adica eu am mai pus un bec in plasticul ala lung de la portbagaj.arata misto noaptea.
Bubuletz
John Reno pune o poza daca ai te rog sunt tare curios cum arata
Merci !
john reno
OK. am sa pun diseara,cind se intuneca un pic ,ca sa se vada luminile cum trebuie
Bubuletz
Mare multumita !
mr_bombastic_dma_r19
practic ar fi sa se aprinda doar pe frana, nu cred ca ar deranja in trafic
maryusuku
imagineaza-ti un drum noaptea prin serpentine cu asa ceva in fata,ca de franat trebuie sa franeze,eu zic ca ar deranja.
Bubuletz
Deci nu m-ati inteles. becurile pe care le-as adauga ar fi pur si simplu pt pozitie. Frana ramane doar pe stopuri. Am mentionat montarea unui bec cu dublu filament in parte dreatpa a stopului lung pentru pastrarea stopului de ceata. adica cel din dreapta sa se aprinda mai puternic pe ceata si atat. sa nu fie si pe frana tot spatele doar pe pozitie
maryusuku
scuze atunci!
cred ca e interesant
bafta!
Bubuletz
astept poze de la john reno sa vad. Is tare curios biggrin.gif
john reno
cum naiba pun poze aici,nu ma pricep

15 Apr 2010, 17:07:
arata fain,mai ales seara
R19/16v
Le faci mai mici si apesi pe attach.
john reno
poza cu stopurile

15 Apr 2010, 19:06:
mai pun una mai tirziu.pe noapte se vede mai fain

15 Apr 2010, 19:46:
poza din dreapta nu este prea reusita.oricum noaptea se vede fain

15 Apr 2010, 19:47:
astept pareri
Bubuletz
arata bine dar eu vreau sa fie la aceeasi intestitate tot "fundul" sa nu se vada mai tare becurile din mijloc. Ce becuri ai pus acolo ?
R19/16v
@john reno - alea-s pozitii sau stopuri de ceata la tine?

@Bubulet - daca vrei sa faci o treaba ca lumea faci stopurile de pe hayon sa se aprinda la fel ca si cele de pe exterior.
dj_bonssay
Nu e vorba de becuri... este vorba ca plasticul ala e turnat in asa fel incat luminozitatea sa fie mai mare. Vi s-a explicat ca e obositor tocmai din cauza ca plasticul e mai putin dens => luminozitate mai mare => deci sunt becurile speciale pentru CEATA (care se utilizeaza in cazuri speciale, nu pentru frana sau pozitie). E de exemplu am facut rost de inca un soclu si am montat la fel ca in pozele de mai sus doar ca am lasat ambele becuri pentru ceata. Daca vreti sa modificati, va sfatuiesc sa faceti la fel... nu vad rostul a 4 becuri pentru frana/pozitie... parca e brad... Bafta!
john reno
asa este cum spune bonssai,acolo se vede lumina mai intens pt ca este lampa de ceata.poti sa incerci sa pui acolo niste becuri mai slabe decit la pozitii,poate mai scade intensitatea
mr_bombastic_dma_r19
foarte naspa mie unul nu-mi place, strica tot aspectul mai bn pun unul si in partea cealalta doar pe ceata si atunci este si practic
john reno
pai la mine asa este
Bubuletz
deci eu asa as vrea sa fac stopurile de pe haion sa se aprinda ca pe exterior dar numai pe pozitie frana sa ramana doar pe stopuri. ar fii o idee cu becuri mai slabe. Vreau sa dea bine sa nu se aprinda mai tare cele de pe haion decat cele de pe exterior. Trebuie experimentata treaba.
Oricum MERCI mult pentru pareri poze etc.
O sa postez poze daca fac ceva , dar prima data trebuie sa-mi schimb stopul de pe haion k al meu e crapat.
Numai bine !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.