Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2 - Boxe spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
CRyS`
Salut!

De curand mi s-a ars una bucata difuzor spate dreapta! Nu prea imi vine acum sa desfac si sa vad ce difuzor am! De unde stiu ca e ars? Cand ii mai dadeam un pumn, mergea radmasa.gif

Ce marime are? Ce putere?

Eventual si pe fata... Ce marime si ce putere am ca deja baraie si fac urat!

Pe masina am un Pioneer 4x50 W MOFSET. Pot pune ceva mai bun?

Va Multumesc!
Ru55eL
nu stiu ce buget ai baga in boxe...dar eu am fost sa schimb boxele toate...la o firma buna..si cand am pus niste boxe destul de bune zic eu...pe fata se auzeau mai prost decat alea originale...pt ca usa este fabricata in asa fel..adik prost..incat nu poti sa pui orice fel de difuzor si stramt si alte chestii ciudate....deci automat daca vrei ceva "forta" trb modificat si ceva pe acolo...iar pe spate...nu mai zic...este un difuzor cat o felie de paine mica laugh.gif
nonic
Dimensiunea difuzoarelor fata-spate este de 13 cm, pentru ca nu ai trecut bugetul eu iti recomanda pentru fata DB 52.1 Dark Blue (309 RON) si pentru spate E 105 Esprit (199 RON), in orice caz trebuie sa cauti pentru fata sistem (mid/bass si tweeter) si pentru spate coaxiale
Daca treci un buget pentru difuzoare mai gasim si alte produse.

Bafta!
UTU2005
1 - mai incearca cu o serie de pumni biggrin.gif
2 - vezi aici: http://www.daciaclub.ro/-VAND-difuzoare-si...lt-t161070.html poate nenea asta stie detalii despre ele chiar daca e inchis, dar ai un tel pe-acolo.
Da! e nasol rau cand incep sa baraie.bafta
Highwayman
Daca tot este sa le schimbi, punele pe cele dedicate de la Pioneer si nu o sa ai probleme nici cu montajul.
CRyS`
WOW ce rapid sunteti!

Asa: vreau sa pun ceva ce sa nu depaseasca marimea celor originale si putin mai puternice sa fie! Nu caut sa fac alte modificari si alte pe acolo! Vreau doar sa le scot,sa scot suruburile,sa le pun si sa pun la loc suruburile si mufele aferente!

P.S. ! Ceva ce sa mearga pe 4x50W MOFFSET ca asa scrie pe jafu` meu de cd player! Si nici prea scumpe ca nu merita M2-ul radmasa.gif ozn-uri si alte nebunii!
Avani
QUOTE(CRyS` @ 14 Apr 2010, 11:53)
P.S. ! Ceva ce sa mearga pe 4x50W MOFFSET ca asa scrie pe jafu` meu de cd player!
*


sigur nu e 4x15W ?
Highwayman
Arunca un ochi si pe aici:
http://www.reno.ro/Schimbare-boxe-Megane-II-t54726.html
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=146073&hl=boxe

<span class='edit'>14 Apr 2010, 11:01:</span>
Avani, nu are unitatea originala wink.gif
CRyS`
Multumesc mult de idei si sfaturi!

Deci pe fata am nevoie de bass, mid si high pentru difuzor! Si pe spate doar un difuzor normal!

Adevarul e ca se auzea bine asta vara radmasa.gif dar eu cum merg cu muzica la maxim singur in masina.... radmasa.gif Iti dai seama ca nu mai merg acum!

Da..am un 4x50 W de la Pioneer !

O alta intrebare: comenzile pe volan cum fac sa mearga si pe jafu` meu de MP3?
Highwayman
Cu ceva de genul asta: http://www.reno.ro/-VAND-HU-Pioneer-DEH-P4...t168233-s0.html

Sau cu adaptoare din comert dar care costa cat costa si playerul. Cum ar fi asta:
http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...ioneer/PC9-801/


Dar gasesti toate raspunsurile la intrebarile tale pe forumul asta. Foloseste cu incredere functia cautare smile.gif
CRyS`
Highwayman - sunt la birou si nu prea am timp de search! Iar acasa... nu intru deloc pe laptop!

Dar va multumesc mult pentru ajutor tuturor!

CRyS`
BimbOOO85
QUOTE(CRyS` @ 14 Apr 2010, 16:04)
Highwayman - sunt la birou si nu prea am timp de search! Iar acasa... nu intru deloc pe laptop!

Dar va multumesc mult pentru ajutor tuturor!

CRyS`
*


dar mie tot nu mi-ai mai raspuns.parca ajutai cu injectoare si alte alea!multumesc.
CRyS`
Ti-am dat un PM cu nr de telefon .... !
BimbOOO85
QUOTE(CRyS` @ 15 Apr 2010, 07:38)
Ti-am dat un PM cu nr de telefon .... !
*


era gresit oricum am rezolvat tot la voi in service
dragos100
Salut! as dori sa pun si eu 2 difuzoare la un megane 2 bicorp fara sa schimb cd player, doar sa se auda putin mai bine, sa pot asculta la volum 15 muzica fara sa fasaie. Nu doresc o investitie in sensul asta, doar sa se auda..spun eu , normal.
Ma gandeam la Boxe auto PIONEER TS-G1332i, 2 cai, 13 cm, 240W, negru
djcristi
nu ai ce sa cauti cu gunoiaele alea , sunt sub cele OEM ca si calitate. au 35W , nu cat ai scris tu, in fine, nu conteaza asta. Iti dai seama dupa pret. Daca "fasaie" se poate sa fie uzate, aici este un topic despre difuzoarele spate, tu vrei sa le schimbi toate?
dragos100
nu toate, vreau 2 difuzoare p fata, care sa se auda rezonabil, nu merg cu muzica la max, ascult doar radio, uneori vrei sa asculti putin mai tare.. m am gandit ca s a mai lovit cineva de asta
djcristi
Vrei sa se auda rezonabil iei unele noi tot originale, 70ron/buc , e singura rezolvare ieftina, probabil cele pe care le ai s-au dus daca "fasaie".

Daca vrei ceva mai de calitate fara modificari la usa, tb sa mergi pe boxele Pioneer speciale de megane (400ron/set) + unele mai bune spate + subwoofer + player mai bun , etc.

Continua discuta in topicul dedicat , aici se vorbeste de altceva.
dragos100
Multunesc! Asta este raspunsul pe care il asteptam. Nu sunt atat de atras "bubuiala" sa fie un sunet decent.
Dreamer
Dragos, poti achizitiona din dezmembrari boxe Cabasse de pe o Laguna 2. Se aud foarte bine. Pe Megane 1.2 am cumparat boxe Pioneer ... am arncat banii degeaba. Apoi am luat boxele mentionate si se aude mai bine decat cu cele Pioneer ( si nu erau cele mai ieftine ).
djcristi
nu se merita se iei Cabasse din dezmembrari, cele de Megane pe fata soft tot Sofaital , cod 8200001433, pret ± 70-80ron/buc.

E clar ce experienta ai in domeniul audio daca spui ca Pioneer-urile pt Megane sunt varza. Poate ai fost uimit ca nu duc bass cat cele originale, este normal , ca orice dif aftermrket gandit sa mearga impreuna cu DSP si subwoofer, eu le am si in config cu subwoofer , taiate corect, se aud mult peste cele stock, mai ales pe tweetere.

cu asta incheiem discutia offtopic aici despre difurile fata.
Dreamer
Cristi, te rog sa ai grija la limbaj ... eu nu te-am jignit cu nimic, nu te-am judecat cu nimic!
dragos100
Va multumesc! Nu vreau sa isc polemici!
catactl999
As putea sa schimb cele 2 boxe fata cu PIONEER TS-G1322i fara sa schimb cd player-ul? E sparta una si nu vreau sa investesc in masina. Multumesc
djcristi
fara modificari intra doar pioneer ts-q131c, citesti forumul pentru restul.
catactl999
si cam ce modificari ar trebui sa fac pentru astea? sunt diferiti conectorii? altele pana in 50 60 ron puteti sa imi spuneti? multumesc
djcristi
pana in 100ron iei doar difuzorul original si nu implica nici o modificare.

In primul rand citeste regulamentul forumului, ai postat si intr-un topic in care se vorbeste de difuzoare spate, iar raspunsurile pt modificari fata le gasesti deja in topicurile potrivite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.