Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SISTEM FRINE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
john reno
Ajutati-ma baieti,rog mult.cum aflu ce sistem de frine am?cum se numeste .fata disc normal,spate tambur.

9 Apr 2010, 18:30:
am inteles ca sunt doua tipuri de frine.se potrivesc placutele[trw sau ate]si la un sistem si la celalalt????

9 Apr 2010, 23:28:
se potrivesc cumva placutele de logan pe R 19?????
AlexanderCarstoc
Sistemele sunt Lucas si Bendix. Desfaci raota si scrie pe etrier... pe spate cred ca trebuie sa desfaci tamburul ca sa vezi ce sitsem ai.

Eu la toate 3 Renault-urile am Lucas...
john reno
multam fain.ma uit mai tirziu.
vepman_ro
placutele de frana fata cu urechi metalice stg - drt sunt lucas, cele bendix au pe mijloc un resort.
eventual poze mai pe seara ....


john reno
multam m-ar ajuta mult
florin123
SAL ALL,AM UN RENO 19 DRIVER ,VA ROG SA MA AJUTATI NU STIU CE SA MAI FAC,NU PRINDE FRANA PE SPATE DREAPTA ,AM SCHIMBAT SI CILINDRUL DE PRESIUNE AM AERISIT SI TOT DEGEABA ,CE SA FAC? MS
john reno
mai multe detalii.ce fel de frine ai.discuri ,etrieri?
dj_bonssay
Florin verifica ca nu cumva cablul de frana sa atinga pe toba, caz in care se topeste si se blocheaza. Si mai verifica ca nu cumva "surubul" acela dintre ferodouri sa nu aiba filetul strcat, caz in care nu mai face autoreglarea si implicit nu mai face franarea. Sa te uiti si in vasul de lichid de frana si pe suba masina daca nu cumva ai vreo conducta fisurata. Bafta!
florin123
ms pt informatii,am verificat si nimic totul pare bine,am o intrebare daca functioneaza frana pe 3 roti si pe una nu poate fi pompa de frana defecta?rasp urgent va rog.ms

15 Apr 2010, 19:09:
franele sunt pe saboti,ms
john reno
sistem frine LUCAS.schimb placutele.la etrier are 4 suruburi.2 hexagon normal prinse pe fuzeta,2 cu imbus.pe care le desfac ca sa schimb placutele.multumesc mult.

22 Apr 2010, 13:31:
salut baieti.am rezolvat frinele pe fata,foarte usor.treaba e ca nu stiu cum se desfac tamburii pe spate.as vrea sa fac si pe acolo o verificare.poate sa ma ajute cineva cu niste sfaturi???????multam fain

22 Apr 2010, 15:45:
frine spate
florin123
am rezolvat problema cu frana,era doar autoreglajul,ms toate cele bune
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.