Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antene: President Alaska vs Midland ML145
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
cmandrei
Salutare,

Va rog, daca aveti, sau daca ati testat si puteti face o comparatie cu alte antene, sa postati pe aici smile.gif ...

Specificatii Antena President Alaska

• Impedanta: 50 Ω
• Reglabila pentru frecvente de: 26.00 MHz - 28.00 MHz
• Polarizare: Verticala
• SWR: 1.1 / 1.0
• Gain: +6 dBi
• Putere maxima: 500W Continua, 1000W Perioada Scurta
• Latime de Banda: 2000 kHz (200 cx)
• Greutate (approx.): 200 g
• Inaltime (approx.): 1480mm
• Spic: Otel Inoxidabil
• Protectie impotriva descarcarilor electrice (impamantare)
• Radiatie (Orizontala) 360° omnidirectionala
• Lungime cablu: 4m

Specificatii Antena Midland ML 145

• Impedanta: 50 Ω
• Reglabila pentru frecvente de: 26.00 MHz - 28.00 MHz
• Polarizare: Verticala
• SWR: 1.0 / 1.4
• Gain: +3 dBi
• Putere maxima: 300W Continua, 800W Perioada Scurta
• Latime de Banda: 1600 kHz (160 cx)
• Greutate (approx.): 450 g
• Inaltime (approx.): 1600mm
• Spic: Otel Inoxidabil
• Protectie impotriva descarcarilor electrice (impamantare)
• Radiatie (Orizontala) 360° omnidirectionala
• Lungime cablu: 4m

Talpa va fi de 16 indiferent de antenuta.

Care ? (pretul e identic)
Meghitzanul
Atentie, pt cine va scrie aici, a nu se confunda Midland ML145 cu alte modele ML145 de la alti producatori... deci vorbim de MIDLAND!!

Andrei, eu ti-am spus parerea pe privat inainte de a deschide topicul smile.gif deci nu vreau sa influentez in nici un fel. Imi pare rau ca nu am la vanzare si President Alaska (deci nu am testat-o in nici un fel) si nu te-am putut ajuta cu mai mult pt ca altfel as fi tras niste concluzii.
cmandrei
E ok Meghitzanul ... dupa mesajul tau am deschis acest topic, tot la recomandarea ta smile.gif ... sa vedem daca este cineva care le-a testat si poate sa spuna daca exista clar diferente si care sunt acestea.

Am pus specificatiile "clare" mai sus si denumirile corecte cu tot cu producator, deci sper sa nu fie neclaritati.

Multumesc mult inca o data smile.gif

P.S. greutatea antenei Midland de mai sus vine din faptul ca ... specificatiile de mai sus sunt pentru antena + talpa magnet de 12cm.
adi_ar
Imi dau si eu cu parerea (de novice)!
+6 dBi aia mi se par o abureala. cool.gif
cmandrei
Adi ... merci de sustinere tongue.gif ; asa spune si Meghitzanul tongue.gif ... poti detalia putin; asa lipsit de cunostinte in domeniul comunicatiilor cum esti tu rolleyes.gif
buzasparta
castigul dat in specificatii nu il poti masura tu ca end user.reflectata da ca reglezi antena in momentul montarii.spor la cumparaturi.
adi_ar
Pai

dBi - Cantitatea de focalizare in raport cu radiatorul izotrop (un pattern de radiatie ce capteaza sau disperseaza energie in mod egal in toate directiile, pe o sfera imaginara, ce inconjoara sursa de punctiforma generatoare). Prin definitie, radiatorul izotrop nu are castig si nici pierdere, adica are 0 dBi.
dBd - Se refera la castigul antenei in discutie in raport cu antena dipol in semiunda. Prin definitie, dipolul in semiunda are un castig de 0dBd iar fata de radiatorul izotrop are 2.15 dBi.

deci :

dBi = 0 dBd (un dipol) + 2.15

Pasiva fiind si omnidirectionala, fara reflectori/directori, restul se poate intelege si la bun simt daca avem in vedere ca + 3 db inseamna dublare in valori absolute !!!
cmandrei
In primul rand worship.gif si apoi: nu zic ca nu am inteles ceea ce ai scris ... dar practic pot spune ca nu "nu prea am inteles tot" rolleyes.gif

Si anume.

Spui ca in mod normal o antena de acest tip nu poate scoate mai mult de 2,15 ... sau 3 ca e normal.

Dar ar putea scoate 6 in ce cazuri ? nu de alta dar sunt unele cu specificatii de +4 +5 etc.

Merci,
adi_ar
Abureli comerciale!

"Bobina" aia "lungeste" antena identic cu ferita din aparatele de radio.
In anumite conditii, la o anumita inaltime de planul de "pamant" - masa, se obtine un castig prin, sa zicem, reflexia potrivita a undei in planul de masa (vezi referirea la parametrii surprinzatori la antene cu "bobina in varf", pe la 1/8 lambda) numai ca in anumite conditii, efectul poate fi exact contrar.

Un spic cu + 6 dBi ar trebui sa fie activ, dupa mine, dar poate stiu altii ce nu stiu eu.
laurian
Din specificatii, prima ar fi mai buna: castig mai mare, si putere mai mare.
Greutate mai mica, ar putea fi un usoravantaj.
Lungimea ceva mai mica: unusor dezavantaj.
Dar astea sunt date pe hartie.
Practic, sunt cam la fel, conteaza cum sunt reglate pe masina.

daca sistemul de prindere difera, iar trebuie vazut care e cel mai convenabil. iar asta chiar poate fi chestia hotaratoare.
cmandrei
Am inteles adi ... la asta m-am gandit si eu ... poate sa aiba nu stiu ce bobina in partea de jos etc. ... dar fara niste date clare sad.gif asta e. Mersi mut de raspunsuri smile.gif

Laurian ... am scris ca diferenta de greutate din specificatiile de mai sus vine din faptul ca pentru midland greutatea e calculata cu tot cu talpa magnetica de 12 cm.

Indiferent de cum vin ele in colet, cea pe care o voi lua va fi montata pe/cu o talpa magnetica de 16 cm.
adi_ar
Daca Meghitanul (sau altcineva) dispunea de ele, se putea face simplu un test comparativ, la limita de receptie, dar sa masori castigul pe antena in regim artizanal este dificil.
De scris, pot sa scrie orice! Cumparatorul va opta pentru 3,2 in loc de 3,0 ca de, e mai "tare"! Banul s-a dus!

cmandrei
Din pacate nu are cele doua modele ca sa se faca un test.
Banul e acelasi adi, aici si una dintre "problemele" mele.
Pe site-ul x unde le-am gasit ambele cu talpa de 16 = 270 ron. (ok hai sa spunem ca-ti mai iese ceva daca iei asa midlandul, ca-ti vine si cu o talpa de 12 pe care poti sa o vinzi ... dar cam atat).
buzasparta
despre gain mai detaliat
http://www.radioamator.ro/articole/print.php?id=508
acelasi autor mai are niste articole interesante despre statii dar acel articol a mai fost.
cmandrei
Multumesc pentru link ... interesant. Doar ca din ceea ce am citit eu acolo tot nu sunt "elucidat" ... concluzile sunt doua din cate am inteles: antena poate avea in mod real +6db dar (se pare ca nu e cazul pentru cele din primul post) in cazul din primul post e defapt Midland 3-2,2=+0,8db si President 6-2,2=+3,8db ... asta inseamna ca totusi antena president e mai buna ... gresesc rau ?
alex
Am simulat in linii mari cele doua antene folosind loadcoil.exe luat de la http://webpages.charter.net/crstrode/calcs/

Lungimea si diametrul bobinei le-am introdus din amintiri si aproximari smile.gif

Pe scurt, intre antena de 1.6m si cea de 1.48m, din calcule, ar fi o diferenta de 0.3dB.

Eu nici ML145 nu cred ca are 3dBi castig. 2.15dBi are un ground plane (verticala lambda/4 + radiali) care la frecventa asta ar avea spicul de 2.75m lungime.

Acum, sincer, diferente spectaculoase nu cred ca sunt intre ele. Ia ML145-ul daca nu te deranjeaza lungimea, l-am avut, e construita cu simt de raspundere si merge ok.
adi_ar
N-as dori sa fiu gresit inteles!
Tot ce am scris nu este recomandare sau critica. Nu am statie CB si nu am avut nicuna din cele 2 antene!
Aka m-am luat in seama si eu smile.gif dar cred ca ar trebui sa te orientezi dupa alte criterii decat ce scrie pe acolo: montura, calitatea executiei, calitatea si etansarea feederului, inclusiv conectica, flexibilitate, riscul de a ramane cu o sarma ruginita pe masina etc., din astea. De noi, reglate si montate corect, nu vei putea face diferente intre ele.

LE
Ceea ce a scris Alex eu am sugerat doar, sa nu fie anti-reclama!

LLE
Vazi ca in articolul trimis de buzasparta le cam amesteca emisie-receptie.
cmandrei
No' hai no' ca stii ca nu e problema, iar de reclama sau antireclama nici nu se pune problema smile.gif.
Eu va Multumesc mult la toti pentru pareri si calcule si tot smile.gif
Mai ramane sa vad pe care o visez inseamna tongue.gif (glumesc).
Dar va tin la curent si daca mai aveti idei/noutati va rog smile.gif
adi_ar
Asta-i ca in bancul cu medicul, bolnavul care se credea soarece si portarul care avea o pisica: Noi stim, dar motanul stie !??
Meghitzanul
QUOTE(alex @ 9 Apr 2010, 13:34)
..Ia ML145-ul daca nu te deranjeaza lungimea, l-am avut, e construita cu simt de raspundere si merge ok.
*


Asta am vrut sa-ti sugerez si eu dar am lasat pe altcineva sa zica biggrin.gif

Sincer, ML-ului meu nu am ce sa-i reprosez... si au cumparat sute de oameni antena asta de la mine si toata lumea e incantata de ea.
Acum, la "instalatia" pe care mi-am pus-o pe masina dau uneori cand ma apuca si cu 150 wati in antena asta si totul merge struna... e megatestata si toata lumea o vorbeste pozitiv pe toate forumurile... deci cu ea nu ai cum sa gresesti. wink.gif

Spor la cumparaturi! smile.gif
lagunez
din pacate in domeniul asta nu prea mai e nimic de spus..dar chiar 6 dBi ??? asta-i barba ..incep sa recitesc cursul profesorului edmond nicolau...
ursachemihai
azi am luat si eu o antena ML145 iar cand am desfacut "prospectul" stupoare: antena nu are un castig in dB decat de 1,3 dB. deci cei 3 dB care se vehiculeaza pe net de unde vin? in ce specificatii sunt trecuti?
eu de exemplu am montura PL 120 care nici macar nu are cablu de 4 m, ci doar vreo 3.

in legatura cu calibrarea, am observat ca meseriasul a calibrat antena fara a conecta si statia , oare e o noua metoda? sau ...
12volti
Se poate daca are un analizor de antena. "Meseriasul" ce a conectat la antena ?
buzasparta
chiar si cu analizorul nu trebuie sa emiti ceva ca sa analizezi acel ceva si deci sa poti face reglajul?
12volti
Aia face analizorul.
buzasparta
si analizorul ala cum se conecteaza si ce masoara el? numai la antena sau trebuie ca si la reflectometru si statia pusa in circuit?
12volti
Uite CUM
Meghitzanul
QUOTE(ursachemihai @ 10 Apr 2010, 00:00)
azi am luat si eu o antena ML145 iar cand am desfacut "prospectul" stupoare: antena nu are un castig in dB decat de 1,3 dB. deci cei 3 dB care se vehiculeaza pe net de unde vin? in ce specificatii sunt trecuti?
eu de exemplu am montura PL 120 care nici macar nu are cablu de 4 m, ci doar vreo 3.

in legatura cu calibrarea, am observat ca meseriasul a calibrat antena fara a conecta si statia , oare e o noua metoda? sau ...
*



Asa este, pe prospectul antenei ML145 este scris 1.3 dB la castig. Au explicat baietii mai sus care e treaba.
Mai punem inca un link: http://www.radioamator.eu/index.php?topic=...;prev_next=next

Montura 120PL (12.5cm) are cablu de 3 metri si 140PL (16cm) are cablu de 3.5 metri. Le-am masurat eu cu ruleta pe amandoua smile.gif
Cablul poate fi inlocuit extrem de ieftin si rapid (desfacand cele 3 suruburi ale bazei magnetice si dand jos protectia de cauciuc de pe talpa):
1 metru cablu RG58 costa aprox 2 ron
1 conector PL259 (unii vanzatori il cunosc sub denumirea de "UHF de RG58") costa aprox 4 ron
Nu trebuie decat sa faceti rost de un pistol de lipit sau sa apelati la cineva care are asa ceva. Recomand conectorul PL259 cu infiletare si nu cu sertizare pt a nu avea nevoie si de cleste de sertizare.
Atentie: un cablu mai lung mai inseamna ceva pierderi pe el, nu f mari, intr-adevar.

Vis-a-vis de calibrare, aceasta poate fi facuta doar cu analizorul pt cine dispune de acest instrument. In caz contrar, se foloseste statia si reflectometrul.
ThunderRa
Vedeti si voi ca exista o diferenta intre dB si dBi...
ursachemihai
exista, stim, dar producatorul nu spune daca acei 1,3 sunt dBi. ci doar dB.
exista cabluri mai bune, cu mai putine pierderi?
alex
Exista dar sunt mai groase, nu se preteaza la instalarea pe automobil. RG213 de exemplu insa e dublu ca grosime fata de RG58
Meghitzanul
Alex, nu da idei, poate vedem in curand cabluri RG213 puse pe autoturisme tongue.gif biggrin.gif
Deci RG213 e f gros si se preteaza doar pt statiile fixe (de casa) si cam atat. smile.gif

So, cablul de pe antenele de CB se numeste RG58 si e cel mai ieftin posibil.
Problema e ca nu prea sunt f multe alternative de inlocuire a lui

Insa, exista de ex vreo doua alternative (din cat am cautat eu) de cabluri RG58 mai bune decat ce pun producatorii pe antenele lor si anume:

La Charma Conect, puteti gasi cablu low-loss cu vreo 2.95 ron/metru http://www.charma.ro/produs.php?id_produs=1052
Sunt convins ca mai exista si alte alternative de cablu low-loss pe la alte magazine (alti producatori) insa trebuie sa le cautati... la un moment dat vazusem unul mai gri la culoare si se vedea dupa sectiune ca e super ok si ala.

Sau, un cablu pe care l-am pus eu pe masina si la care am simtit diferente atunci cand emit cu puteri mari e un cablu de la Rom Telteks www.romtelteks.ro
Cablul se numeste RG58 A/U si mie mi se pare cel mai bun din toate pe care le-am vazut (trebuie sa va uitati la sectiunea lui sa fie cat mai solida). Acestia il au la un pret f bun de 2.05 ron/metru .. vad ca nu il au expus pe site dar il au expus in magazin pe un panou fiind al doilea din dreapta de sus smile.gif Sa nu vi-l dea pe primul pt ca sunt diferente vizibile de calitate.. deci A/U e cel ok wink.gif
cmandrei
Pana la urma: statia midland 42 multi + antena president alaska + talpa midland 16 cm = foarte incantat.

Eu pe A2 in dreptul Lehliu Gara, am discutat cu persoane de pe E60 Urziceni Slobozia ... scurt dar destul de clar ... asta ar fi cea mai mare distanta calculata de mine.

Spor,

P.S. si "multumesc colegu"
Meghitzanul
Daca mi-ai multumit mie atunci iti zic "cu placere, pt putin" smile.gif
Da, merge lacrima "instalatia" ta.. si ti-a iesit SWR-ul f bun... 1.1 parca.

ps: daca cumparai si antena tot Midland iti iesea aproape 1 tongue.gif .. chiar am reusit sa scot la cateva masini SWR-ul asta cu Midland-ul ML145, abia se misca acul de la reflectometru smile.gif
Oricum, la valorile astea pierderile sunt infime - a se vedea tabelul anexat.
[attachmentid=1627615539]
Dan Georgescu
QUOTE(GoGu @ 11 Aug 2009, 00:29)
Sper sa nu mai fie un topic dedicat, eu nu am gasit...
S-a mai discutat in cadrul topicului de kit distributie, poate merita un topic separat.

Asadar, ce parere aveti despre pompele de apa Ruville (cod 65516)? Au un pret atractiv - 110 lei (fata de ~250 lei - de origine).
*


Colegii.......am si eu o mare intrebare..am observat ca-mi picura pompa de apa la Logan 1.6 si cineva mi-a bagat in cap ca se poate bloca.........si din cauza asta sa-mi sara de la punct distributia si toate ce se trag de aici.............stie cineva ce se poate intampla?...................Va multumesc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.