Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prelungirea licentelor Orange si Vodafone...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
george_scala_2004
QUOTE
Licentele Orange si Vodafone, cumparate in '96 cu 75 mil. $ fiecare, expira in 2011. Cat va incasa statul din noile licente?

Licentele de telefonie mobila GSM ale Orange si Vodafone, pe care cele doua companii le-au castigat in anul 1996, platind fiecare cate 75 mil. dolari, vor expira in decembrie 2011, iar statul si operatorii trebuie sa ajunga la un acord in ceea ce priveste termenii reinnoirii.
Desi nevoia de finantare a statului va creste, doar ratele la imprumutul luat de la Fondul Monetar International urmand sa ajunga la 12 mld. euro in intervalul 2012-2014, Guvernul trebuie sa ia in calcul faptul ca Dialog (Orange) si Mobifon (Connex) nu vor mai plati o suma similara dupa expirarea licentei, avertizeaza operatorii.


http://www.zf.ro/business-hi-tech/prelungi...statul-5792891/
the_tavi
Chiar daca cei doi mari operatori au raportat scaderi ale veniturilor in anul trecut, sunt imbatabile la cifra de afaceri si profit. In nici un caz nu le plang de mila, mai ales dupa ce ani de zile au rupt buzunarele utilizatorilor.
klaus
M-am umplut de lacrimi cand am inteles ce greu o duc saracii operatori.
Auzi tu, "Guvernul trebuie sa ia in calcul faptul ca Dialog (Orange) si Mobifon (Connex) nu vor mai plati o suma similara dupa expirarea licentei, avertizeaza operatorii."
Vai, vai, amaratii, nu pot sa mai dea banii aia... Pai sa renunte la business daca e asa de impovarator.
george_scala_2004
vai, klaus, pai te-ai uitat sa vezi in ce tara de pe marte, ei avind prezenta la nivel global, au cele mai mari incasari ? si implicit profituri ?
BZN
Si asa au migrat destui catre Cosmote, companie care nu exista, cel putin la noi, in 1996.
Concurenta isi va spune cuvantul, eu sunt convins ca nu vor sa iasa de pe piata asa ca o sa decarteze serios. Sau, o atentie mica unde trebuie si gata.
testike
Sa le ceara, mama lor de operatorii lu' peste..
Si eu am platit la inceput taxa de conectare o gramada, abonament o gramada fara nimic inclus, si chiar anul trecut ca si client vechi plateam triplu comparativ cu un client nou, ba chiar fata de unu' cu cartela.
eduardsebe
QUOTE(BZN @ 2 Apr 2010, 20:43)
Si asa au migrat destui catre Cosmote, companie care nu exista, cel putin la noi, in 1996.
*



Cosmote este detinut de Romtelecom...de cand a aparut telefonia mobila Romtelecomul a pierdut clienti,asa ca au facut telefonia mobila cu multe minute in retea si uite asa Cosmote are o mare parte din piata romaneasca de telefonie mobila.
jul
viitor T-KOM
Fan3
@jul: un link ceva ? sa inteleg ca urmeaza o preluare/fuziune/rebranduire ? biggrin.gif
george_scala_2004
daca tinem cont de faptul ca deutsche telekom a preluat 25% din ote hellas indirect a preluat si cosmotele. @jul nu face decit sa puna capat speculatiilor...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.