Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema la franare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
clubber
Salutare Membrii ai forumului!!Sunt nou printre voi si de foarte curand posesorul unui Minunat Renault Megane 1 .2000cm 149 CP!Galben:X:Xfoarte multumit de el la partea motorului trage foarte bine !as avea insa o problema ar trebui sa ii schimb amortizoarele fata si as vrea sa stiu daca problema care o am este din cauza lor !!la viteza peste 50-60 km/h daca pun frana putin mai brusc incepe sa tremure volanul...avetii idee de la ce poate fii?are pe fata schimbate aproximativ toata articulatia!capete de planetara bucse pivoti capete de bara discuri de frana placute!!si de kand au fost schimbate asta acum cateva luni nu sa mai circulat cu ea pana de curand kand am luat-o eu acum 3 zile!si nu stiu de la ce poate fii cand franez la viteza sa tremure volanul nu foarte rau dar nu e normal sa tremure!astept ideei va rog!am jante pe 16"kred cele din poza
Shafu
1. jante neechilibrate/strambe sau chiar cauciucuri deformate - rezolvare fuguta la echilibrat si vezi daca asta este sursa
2. discuri ovalizate - rezolvare schimbate de urgenta impreuna cu placute noi de frana, recomandare placute originale (cauta la bursa ca sunt preturi bune la discuri si placute frana originale renault). Placute mai dure duc la ovalizarea discului daca are si uzura pronutata - asta e patita de mine.
3. suruburi/piulite desfacute de la vibratii dupa schimbarea capetelor de bara, pivoti, etc. ce ai mai schimbat, rezolvare cauta un mecanic sa ti le stranga.

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente!!!
alexmisca
ajutati-ma sunt dispera nu ii mai dau de cap la coaja mea imi bate volanul la franare,am schimbat tot la directie:discuri,pacute,capete bara,bielete directie,rulmenti,butuci,bascule,arcuri amortizoare,roti absolut tot,
felixneagu
Salut alexmisca. Si mie imi tremura volanul la franare. Am inteles sa ar fi discurile ovalizate. Eu nu le-am schimbat inca. Am cam un an de zile de cand am acest tremurat. Astazi am schimbat bucsaraia. Inca nu am testat la viteza mare sa vad daca mai tremura. Revin dupa ce verific. Daca intre timp dai si tu de cap, posteaza te rog aici...

<span class='edit'>30 Apr 2011, 08:01:</span>
Salve. Dupa cum am promis am revenit. Am scapat de acel tremurat. Prin schimbarea bucsilor(din cu totul alte motive) am scapat si de tremuratul volanului. Eu aveam in calcul sa schimb discurile, dar se pare ca nu mai este nevoie. Deci am schimbat bucsile de pe cap bara stabilizatoare ( 2 buc.) si 4 bucsi la brate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.