Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mile Carpenisan ne-a parasit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Micutzu_BH
QUOTE
Jurnalistul timișorean Mile Cărpenișan, în vârstă de 34 de ani, a murit, luni, la Spitalul Județean de Urgență din Timișoara, unde era internat de săptămâna trecută, fiind în comă.
Acesta a fost internat, în urmă cu câteva zile, la Spitalul Județean Timișoara, mai multe site-uri și bloguri anunțând atunci că acesta este în comă după ce a suferit un șoc septic, el având nevoie de sânge grupa A2 pozitiv.
Mile Cărpenișan are 34 de ani și a fost, mai bine de 10 ani, corespondent al posturilor TV Antena 1 și Antena 3, realizând numeroase reportaje din zonele de război. În 2008, Cărpenișan a încheiat colaborarea cu posturile Antena 1 și 3, fiind apoi freelancer.


Sursa: Mediafax

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!
jul
Dumnezeu sa l odihneasca in pace ! sad.gif







f..k you voiculescu,ai bani de spagi dar sa duci un cunoscut la spitalul adecvat ,nu?
membru_DC
34 de ani.....era aproape de-o seama cu mine...
Dumnezeu sa-l odihneasca! mellow.gif
CGDBZ
Mult prea tanar pentru a parasi aceasta lume .Condoleante familiei .Dumnezeu sa-l odihneasca!
Cocojambo
De la un furuncul?!!
Lostboy
Să-i fie țărâna ușoară. Condoleanțe familiei!
jul
sunt complicatii,infectia ajunge in limfa sau in sange,la organismul tanar ,evolutia este foarte rapida
acelasi lucru este produs de o masea ,o alunita,o infectie in apropierea nodulilor limfatici ,efectul este devastator in perioada aceasta cand sistemul imunitar este slabit
BZN
Să-i fie țărâna ușoară. Era mai mare ca mine cu o zi.
acordeon
Dumnezeu sa-l ierte! Un mare om, un mare profesionist!
vis-a-vis
Prea tanar frate... parca-i aud vocea inconfundabila. Sa-i fie tarana usoara...
Miria
Pacat imi pare rau .Sa il ierte Dumnezeu!
george_scala_2004
Dumnezeu sa il odihneasca ! Condoleante femiliei indurerate ! Pacat de el si de tineretea lui. Dar asta este. Se duc cei tineri si buni, se duc cei batrini si buni si ramin sa ne conduca toate scursurile...


23 Mar 2010, 11:45:
Un motiv să prețuiești viața

QUOTE
Viața e atît de ciudată! Și nu vorbim de statistici, nu vorbim de știri terne difuzate la televizor, nu discutăm despre povești care ne fac să zîmbim sau să rîdem, atunci cînd ne sînt narate de oameni pe care fie-i cunoaștem, fie-i întîlnim pentru prima oară.

Cu toate astea, statisticile zic așa: 90% dintre oamenii care fac septicemie nu mai trăiesc mult. Rar ai drept de apel. Și-atunci, nu mai rîzi, te oprești brusc. Deh, cifre… am scris doi ani pe Sănătate, defect profesional. Da, viața e ciudată. Uneori, ai impresia că cineva își bate joc de noi.

Mile Cărpenișan a murit. Nu l-am cunoscut, nu sînt neapărat șocat. Mai degrabă am fost atunci cînd am aflat că e în comă. M-aș fi așteptat să-l fi căutat niște rakeți ucraineni și să-l fi băgat în spital. În nici un caz nu m-aș fi așteptat ca soarta lui să depindă de… un furuncul. E ciudat și în același timp ironic. Să-ți vîjîie săptămîni întregi gloanțele pe lîngă urechi și să mori… . E o ironie tîmpită, pe care nu-și dorește nimeni s-o simtă, dar iată că.

Mile a fost un jurnalist extraordinar. Atît cît l-am văzut la TV, atît cît l-am citit, atît cît am auzit despre el. Sau mai mult, nu știu. Dar toată povestea asta nu mă face decît să prețuiesc mai mult viața. Păcat.

Odihnească-se-n pace!


http://subiectiv.ro/subiectiv/un-motiv-sa-pretuiesti-viata/
bendix
Am avut privilegiul sa il cunosc pe acest minunat reporter. Era un mare profesionist ! Spunea stirile fara sa memoreze nimic inainte, chiar daca transmitea in direct. Despre curajul lui, nu mai vorbesc, stim cu totii ca a transmis din mijlocul zonelor de conflict (Yugoslavia si Irak).

Am fost bulversat cand am auzit trista veste sad.gif

Dumnezeu sa il odihneasca !
membru_DC
Fostii colegi ai lui Mile Carpenisan au facut o gafa sinistra in emisiunea ACCES DIRECT de la Antena1, pe care au dedicat-o post-mortem jurnalistului. In mijlocul platoului de filmare a fost asezata poza altei persoane alaturi de lumanarile de veghe.

Radu B. (Groparu), a cărui fotografie a apărut în emisiunea „Acces Direct“, a fost prieten cu Mile Cărpenișan

[attachmentid=1627606535]


Realizatorii emisiunii de la postul de televiziune Antena 1 au făcut în ediția de marți una dintre cele mai grave erori jurnalistice: au „jelit“ un om viu. În mijlocul platoului, pe o măsuță cu lumânări, a fost amplasată fotografia unei alte persoane, despre care cei de față credeau că e Mile Cărpenișan.

În ediția de marți, printre nume ca Bianca Drăgușanu, Cosmina Păsărin și Cristina Spătar, cei de la „Acces Direct" au ținut morțiș să pomenească, în ultima parte a emisiunii, numele lui Mile Cărpenișan, corespondent al Antenei 1 preț de mai bine de un deceniu, decedat luni în urma unui șoc septic.

Colegii de la Antenă - despre care s-ar fi putut crede că îl cunosc destul de bine pe jurnalistul dispărut - au realizat un colaj cu imagini din viața lui. În mijlocul platoului, pe o masă cu niște lumânări, au așezat „la loc de cinste" un portret cu cel care - credeau ei - a fost Mile Cărpenișan.

Numai că în fotografie nu era fostul lor coleg, ci altă persoană. Potrivit mai multor bloguri, personajul din fotografia comemorativă este un blogger clujean spuranumit „Groparu". Întâmplător, „Groparu" este unul dintre prietenii lui Cărpenișan și ieri a participat la înmormântarea acestuia.


http://milecarpenisan.ro/2007/08/de-ce-citesc-un-gropar/
Arhimede
Da, dobitoci!

Da nu se compara cu ce-a facut base. Dupa ce acum cativa ani il facea in fel si chip, acum il decoreaza.
aphophis
cand l-a facut base pe mile in fel si chip?
Arhimede
Daca nu stii nu stii....la faza cu rapirea....il facea in fel si chip pe el...ca dezintoxica ca nu situ....chiar la nominalizat ..in sitlul lui caracateristic.

Mile pt. Basescu

2010- decorat "în semn de recunoștință și apreciere pentru obiectivitatea și profesionalismul de excepție prin care a contribuit la corecta informare a opiniei publice românești asupra evenimentelor din mai multe zone de conflict ale lumii"

2005-Mile era artizanul unui "program extrem de intens de dezinformare"; "reporterul antenei 1, Mile Carpensian, care a transmis de la Bagdad ce voia el despre faptul ca sunt liber ziaristii si ca sunt detinuti de americani"
argon
ce a avut totusi? citisem ca ii scosesera una alta din el , parca fierea, acu ceva vreme.
membru_DC
QUOTE
cand l-a facut base pe mile in fel si chip?

pai el a fost primul din presa care a spus ca rapirea ziaristilor este regizata....
bendix
Da, e adevarat, Basescu nu a vorbit prea frumos despre Mile.

Dar hai sa zicem ca a fost o rabufnire personala, oricum, asta nu inseamna ca decorarea nu trebuia facuta, atat timp cat populatia stie ca Mile o merita cu prisosinta chiar inca in timpul vietii.

Mai grava este chestiunea cu poza. Chiar sa zicem ca in ultimul an a fost fluctuatie de personal la Antena 1, internetul abunda de poze cu Mile, trebuie numai sa vrei sa le cauti.
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%26tbs%3Disch:1

Later edit:

Mi-am amintit de inca o fapta de-a lui Mile, a salvat din sclavie sexuala o romanca sechestrata in Muntenegru, reusind sa o smulga, cu curaju-i caracteristic, din mijlocul "pestilor"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.