Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Metrorexul si bicla
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
vis-a-vis
QUOTE(Metrorex @ 12 Mar 2010)
Din dorința de a se adapta cerințelor clienților fideli ai călătoriei cu metroul, și care utilizează sau nu și bicicleta în deplasările cu metroul, Administrația Metrorex lansează o dezbatere publică ...

...pentru a determina părerea călătorilor pentru două idei:
Daca este considerată utilă amplasarea în zona stațiilor de metrou a unor suporturi pentru parcarea bicicletelor pe durata utilizării metroului și care sunt aceste stații în opinia utilizatorilor.
Dacă există utilizatori ai metroului care în zilele de sfârșit de săptămână doresc să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement.
Publicul călător este rugat să-și exprime punctul de vedere pe adresa contact@metrorex.ro în perioada 15 martie-15 aprilie 2010.
Rezultatele vor fi făcute publice în jurul datei de 1 mai 2010.
user posted image


17 Mar 2010, 19:48:
Am uitat sa mai trec o optiune " 'r-ati ai dracu' cu bicicletele voastre, nici in metrou n-o sa mai am loc de voi" radmasa.gif
BZN
Lipseste, mai degraba, optiunea: "o idee buna". wink.gif
VladG
Eu am votat cu prima optiune. Ca sa folosesti parcarile alea iti trebuie o bicla din aia janghina, cu rugina pe ea. Sa nu ti-o ia nimeni nici daca o lasi dezlegata. Altfel garantat face pasi.
De altfel si in afara tarii doar bicle din astea vezi legate pe starda.
BZN
Eu ma gandeam ca fac o treaba serioasa, intr-un spatiu securizat... sau nu? unsure.gif
Liviu
Vlad - am adaugat eu optiunea lipsa wink.gif ...

Eu unul as prefera sa ma lase sa merg cu bicla IN metrou ... ar fi mai rapid in anumite situatii cand ma grabesc. Sa puna o taxa suplimentara pentru bicicleta in metrou si gata smile.gif.
vis-a-vis
QUOTE(Liviu @ 17 Mar 2010, 22:48)
Vlad - am adaugat eu optiunea lipsa wink.gif ...
*


Merci, Luciane tongue.gif

Ar fi marfa sa dau o pedala prin garniturile alea noi care n-au usi. Sunt curios cat imi mentin echilibrul radmasa.gif
BZN
@ Liviu, te lasa, in weekend. D-aia zic, poate sa fie o idee buna. Eu asa inteleg din comunicatul lor...
VladG
Asta da, cu bicla in metrou ar fi ok.
Sa ai voie doar la coada trenului, ca sa nu incomodezi , eventual scoase cateva scaune din zona respectiva a vagonului.
vis-a-vis
Pai daca ar fi un vagon cu rastel d-ala ca-n trenu de Brasov, ar fi trai pe vatrai.
Eu as intra doar cand e rece afara si ploua...
VladG
Pe SBahn fiecare vagon are spatiu ptr bicle. Aici ar fi bine sa fie macar unul pe tren.
b76bgaarh
eu prefer o parcare f bine facuta.... cam cum sunt cele din amsterdam... AAA si pt cei care cred ca la noi se fura biciclete.... cel mai furat lucru in amsterdam ..este bicicleta...acolo daca ai lasto din mana dispare de sub ochi tai....
Avani
In Romania, sa lasi bicicleta intr-o astfel de parcare nesupravegheata mi se pare un lucru stupid.
In conditiile actuale, prefer sa merg pe bicla pana oriunde in Bucuresti. Nu cred ca este o solutie sa te urci cu bicla in metrou, nu de alta, dar pana te urci in metrou, avem trepte de scari, avem scari rulante.. etc... si nu tocmai practic si elegant sa-ti iei bicla in spinare pana ajungi pe peron.

Mai frumos ar fi sa faca niste piste... dar aici municipilitatea trebuie sa aiba un cuvant de spus
M i h a i
'''Dacă există utilizatori ai metroului care în zilele de sfârșit de săptămână doresc să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement'''

In weekend ''Prefer sa pedalez pana in orice locatie din Bucuresti'''
Sa o lasi in parcare.. wacko.gif nici gand..
In cursul saptamanii esti obligat la pedalat pana in orice locatie..banuiesc ca este mai aglomerata treaba si de asta au lasat numai weekend-ul
dizzy
Daca ar fi o parcare adevarata pt biciclete, platita, pazita, sigura, ar fi o treaba, asa cum e parcarea pentru masini de la Obor.
M i h a i
pazita...sigura...hmm..in Romania?
Altis
Mie nu-mi convine pentru ca, eu am metroul acasa si de abia a doua parte a calatoriei ar trebui facuta pe bicla. Adica ar trebui sa las bicla noaptea in parcare... M-ar coafa, din nou, sa pot sa merg cu ea in metrou, chiar cu pretul unei calatorii in plus. Abonamentul e 25 de lei, as da bucuros alti 25 pentru asta!
BZN
Da' cum patrunzi in statie, pe scari?
In treacat fie spus, eu am coborat o data cu un Damas, de nevoie, cateva scari prin centrul Craiovei si nu prea mi-a placut.
Altis
Ce are damasul cu prefectura? Eu pot sa imi ridic bicla intr-o mana... Deci o trec usor peste bariere.
Anul trecut, fara sa stiu ca nu am voie, am luat metroul. Nu mi-a zis nimeni nimic, desi era ora de varf. Ulterior am remarcat pe afisele din vagoane ca nu e voie...

Acum mi-am amintit ca au fost doua dati, a doua am urcat/coborat pe rulante, cu frana fata cuplata.
BZN
Eu am vrut sa subliniez ca nu-i normal sa folosesti scarile indiferent de vehicul dar totusi o facem, de nevoie.
Daca vor sa permita accesul in statii, trebuiesc create conditii normale pt asta, ca nu-i normal ca doar cei cu muschi sa poata face asta. Ca sa nu mai zic de stresul celor care se afla in acelasi timp pe rulanta cu unu' care-si cara bicicleta.
Serpico
Eu nu prea vad ce rost ar avea sa mergi cu bicicleta prin metrou.

Daca vremea este asa de proasta incat sa nu vrei sa mergi pe bicicleta si alegi metroul, de ce sa mai cari si bicicleta dupa tine? Iar daca metroul nu te duce pana la destinatie, asa cum mergi pe bicicleta de unde te dai jos din metrou, poti sa mergi si portiunea de drum pe care ai parcurge-o cu metroul.

Utilitatea ar fi poate daca ti se strica bicicleta undeva departe de casa sau daca apare ceva neprevazut si te grabesti, dar asta este exceptia, nu regula.

Parcari pentru biciclete in statiile de metrou/tren ar fi utile daca ar fi si sigure.
vijelie
Sa vedeti ce spaga isi trage Radoi & Udriste din noua "investitie".
hefee
Vijelie, ai vorbit ca un om mare. Respect.
C@talin
QUOTE(Serpico @ 19 Mar 2010, 11:24)


Parcari pentru biciclete in statiile de metrou/tren ar fi utile daca ar fi si sigure.
*



pai nu sunt sigure ? sta tiganu langa ele cand dai 10 mii radmasa.gif
Muttley
Am mai zis-o si-n topicul cu motociclete taxi: voi refuzati sa vedeti, ori poate nu stiti in ce tara traiti!

Am votat varianta 1, fara discutie!
b76bgaarh
de azi cica e voie cu bicicleta in metrou in fiecare zi dupa ora 21.00
bygy007
bineinteles in aceleasi conditii
dragoselu
QUOTE(C@talin @ 19 Mar 2010, 14:20)
pai nu sunt sigure ? sta tiganu langa ele cand dai 10 mii  radmasa.gif
*



Cine se incumeta sa testeze asa ceva? https://www.kryptonitelock.com/products/pro...d=1000&pid=1095

Din ce metal o fi facuta dracia asta de costa 2000 de Euro in Germania??

Si mai e o solutie : http://www.apropo.ro/wow/vezi-cel-mai-tare...ciclete-6522237 sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.