Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalare sistem HUD afisaj viteza pe parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Dimarzio
Oare poate cineva sa ma ajute, as dori sa instalez 1 sistem HUD care imi citeste viteza si imi proiecteaza pe parbriz. Tipul de la firma mi-a spus, ca masinile inainte de 2001 au bord paralel, si se poate instala fara probleme. Masinile de dupa au bord serial, si trabuie un adaptor, care evident nu exista la ei. Masina mea este din 2001, Megane1 hatch, 1,9 dTi. Cum pot afla, ce fel de bord am....
Multumesc. Este vorba de acest aparat:

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=3185
AlexV
Asta cu paralel si serial e ceva sf? blink.gif chiar asa a zis ala de la magazin?sau poate analog si digital.

In fine, daca masina are ABS, cel mai probabil de acolo ii vine si viteza pentru ceasurile de bord. Si aici trebuie sa vezi ce fel de ceasuri de bord ai. Daca sunt cu CAN-BUS cel mai bine e sa renunti. Daca nu, atunci probabil ca ai un fir pe care iti vine semnalul de viteza in impulsuri. Si ai o functie liniara Nr. impulsuri/secunda = viteza.
Depinde foarte mult ce fel de semnal accepta jucaria aia. Normal producatorul ar trebui sa scrie asta in manual si sa specifice si pe ce masini merge.
Dimarzio
Multumesc, pt. raspunsul prompt.

18 Mar 2010, 11:55:
Exact asa a zis, e un magazin online..probabil va trebui sa desfac bordul sa ma prind, daca am contact pt viteza, sau daca e o chestie cu 500 picioare..caz in care ma dau batut. A 3a pagina din instructiuni atasez aici, pt. ca nu incapea in postul anterior.
Va multumesc din nou
Fre33lancer
firul de viteza poti sa il iei si de la casetofon , teoretic ar trebui sa duca un cablu acolo care sa dea mai tare volumul sau mai incet , depinzand de viteza.
elro
Cand termini de montat "jucaria" pune te rog cateva poze,sa vedem cum arata happy.gif
Dimarzio
Are cineva schema instalatiei electrice pt. masina din semnatura? sau un site de unde as gasi-o?
Multam
Dimarzio
OK. Cred, ca m-am descurcat. Am descarcat tot felul de manuale de pe net, dar evident nici unul nu se potrivea cu bordul meu. IN schimb mi-a venit ideea nastrusnica, sa pun 1 bec de control legat la masa in multicontactul care merge spre radio(multumesc pentru idee Fre33lancer!), pe rand pe firele care nu sunt utilizate. Am gasit 1 fir gri, pe care daca leg in acest mod, vitezometrul nu arata nimic..asta e firul pe care trebuie s-o leg. Si am gasit un alt fir(alb) tot pe contactul ala, care in momentul in care pun in marsarier, se aprinde becul, deci am si al 2lea contact...asa ca o sa cumpar jucaria. Am gasit-o si mai ieftin pe un alt site. Cand montez o sa fac poze. Multumesc tuturor pentru ajutor.
Fre33lancer
cu placere , dupa ce il instalezi te chem sa ma ajuti sa pun si eu biggrin.gif
supremeon
Dimarzio, ai instalat jucaria? ceva poze?
Yan78
Salutar !
Eu folosesc asa ceva
http://www.telematica.gr/product_info.php?...d&prod=GTT-0001.
Comanda am facut-o pe site , am platit cu cardul si in aproximativ o saptamana am primit pachetul acasa prin Posta Romana . Am primit si un tracking number cu care am stiut tot timpul unde este coletul .
Taxele de transport au fost zero . Pot sa va spun ca il consider foarte util , viteza se updateaza de 5 ori pe secunda aparatul dispunand de un receptot GPS foarte bun . Alte avantaje sunt acumulatorul intern , alerta depasire viteza , fara fire trase prin bord precum si viteza afisata reala ( cea din bord este mai mare decat in realitate ) .
Pentru alte detalii sau poze cereti si vi se va da .
Numai bine !

PS nu incepeti cu discutii pe tema GPS-ului si a diferentei intre viteza din bord si GPS . S-a mai discutat si nu am chef de polemici . Cautati pe google .
T.rac3Er
felicitari. dar daca tot ai asa ceva si esti multumit, niste poze reale si chiar un filmulet faceau cat 1000 de cuvinte.
asteptam detaliile
stima
Yan78
Scuze! Acum am vazut raspunsul tau . O sa incerc sa fac cateva poze zilele acestea .
Yan78
Salutare !
Pozele sunt facute cu masina in parcare !

[attachmentid=1627765390] [attachmentid=1627765391]

Dispozitivul are acumulator intern dupa cum se poate vedea in poza urmatoare .

[attachmentid=1627765385]

Nu va pot promite filmulet ! Puteti sa il vizionati pe cel de pe site-ul producatorului .
Repet . Dispozitivul este unul GPS si nu are nevoie sa ii legi fire prin bord .

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=4bEshrqoiZY
cezar13
cred ca intre timp s-a inventat ceva ... gratis biggrin.gif sunt o groaza de aplicatii pt HUD auto pe android ce merg pe majoritatea smartphone urilor icon_mrgreen.gif
adrian2011
asa este. are cineva idee ce se poate face ca sa se anuleze dublarea cifrelor pe parbriz?
cezar13
pai cred ca depinde de pozitia fata de parbriz, am pus cumva telefonul paralel cu parbrizul ai sa sevada drept scrisul si se mai observa foarte putin efectul de dublare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.