Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arcuri taiate?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
silviumarin
salut,
m-ar interesa sa las masina putin mai jos decat e acum..dar doar de bot..ma gandeam la un set de arcuri sport dar sunt destul de scumpe si nu cred ca-mi pot permite acum...de aceea apelez la voi...am vazut pe un forum pareri pro si contra arcurilor taiate...este cineva care sa-si fi taiat arcurile?...imi puteti spune cum se comporta masina cu ele taiate?...cat v-a costat...unde le-ati taiat...multumesc.
hellcat
Sigur n-ai vazut cum arata arcul spate la clio. Nu poti sa tai din el deoarece datorita formei nu vei mai avea cum sa-l fixezi pe punte si in caroserie.

Da parca ziceai ca arcurile de pe masina sunt mai joase.
QUOTE
si cat despre arcuri, sunt sport....dar nu a vrut s-o lase prea mult...din cate am inteles eu, e cu 30 mm mai lasata decat stoc...:-??...se vede spatiul ala asa mare pt. ca sunt cauciucurile cu talonul f mic...195/50R15

Eu n-am vrut sa te contrazic pe topicul ala...insa pe masina ai arcurile originale. wink.gif

Tot acolo cineva a spus ca si-a "comprimat" arcurile...intreaba-l, poate iti zice cum.
silviumarin
da, dupa cum am spus masina a fost a fratelui meu...el asa mi-a zis...sunt sigur ca amortizoarele sunt sport, dar el zicea ca si arcurile...azi cand veneam la munca am vazut un clio ca al meu dar mai lasat...am oprit langa el si am intrebat ''arcuri sport?'' si el a zis ca nu sunt sport, sunt taiate....si a plecat smile.gif....faza e ca masina e putin mai lasata decat un symbol...are un vecin si am comparat-o...dar nu indeajuns de lasata incat sa se vada bine la roata fatza...
eduardsebe
daca iti vei pune arcuri sport pe fata si pe spate le lasi pe alea originale exista riscul ca la curbe sa iti cam fuga spatele...
Villanueva
Kit suspensie reglabila ! Mai strangi bani si ai rezolvat-o ! Decat sa tai sau sa comprimi arcurile actuale ....
hellcat
Hmm, el nu are bani de un set de arcuri sport si tu ii recomanzi suspensie reglabila!
Villanueva
Decat sa taie din ele ... pune bani la saltea !
nonic
Mai gasesti niste dispozitive de comprimat arcul, eu nu iti recomand! Poti sa citesti aici, uite si o poza sa vezi cum arata
silviumarin
salut,
intradevar, m-am gandit la faza cu arcurile sport pe fatza si pe spate stock...nu cred ca o sa se comporte foarte bine pe sosea...am vorbit cu un baiat in legatura cu un set de arcuri sport...sa vad ce pret imi face...daca nu se merita, o las asa...
xcata
salut!
nu stiu daca mai e actual, dar mi s-a parut interesant, asa ca (din experienta mea), iata niste variante:
1. tai arcurile fatza si o sa accentuezi si mai tare diferenta (de obicei la un clio simbol fuge spatele ca e usor si suspensia e f. moale pe spate) fata-spate, asa ca iese din discutie
2. intaresti arcurile spate (cu niste cleme de comprimare puse invers) si masina se va comporta destul de bine (sta mai bine in curbe), dar o sa ai o problema de look: arata ca un gipan, sau un "mini monster truck" smile.gif
3. tai arcurile fata si le comprimi pe cele spate: asta cred ca e varianta cea mai ok ca pret, dar tre sa-ti iasa al naibii de bine socoteala pentru a pastra proportia de lucru fata-spate
4. varianta de mijloc - ca pret (si o recomand cu caldura; functioneaza): set de (4) arcuri sport: in ordine descrescatoare iti pot recomanda FK (aprox 110E/set si este bestial: 60/40), Eibach, sau JOM (35, aprox 80E/set)
5. set complet arcuri+telescoape (e varianta mea actuala si nu as mai schimba-o cu nimic!!) - e intr-adevar cea mai scumpa
silviumarin
salult,
multumesc mult pt. sfaturi....aveam de gand sa tai arcurile, dar dupa ce am fost plecat cu ea la munte, la padure, etc....am ajuns la concluzia ca nu se merita...am vrut sa cumpar un set nou de arcuri(asta m-au sfatuit toti prietenii)..amortizoarele sunt schimbate cu unele mai rigide, monroe pe gaz...nu le-am schimbat eu, asa am luat-o...sta foarte bine pe curbe, era doar chestie de look...nu stiu daca o sa mai bag bani in ea, in masina...intentionez sa i-o las sotiei si eu sa-mi cumpar un seat leon fr diesel...dar raman un fan Renault smile.gif...
dj_13055
daca vrei sa iti comprim arcurile nimic mai simplu da-mi un pm.
eu asa mi le-am facut..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.