Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bec ars de la butonul de ridicat geamul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
danromania2002
De mult am observat ca becurile de pe partea soferului de la butoanele de ridicat geamul nu mai merg .Pe mine ma streseaza orice nu mai merge la masina mea asa ca am cautat o solutie , am desfacut butonul si am vazut ca are un bec mic cu picioruse lungi(bec cu filament) , am cautat acel bec in multe magazine si nimeni nu avea asa ceva pentru ca e foarte mic are aproximativ 5 mm. M-am documentat si am descoperit leduri care merg la 12 v am cumparat si merg foarte bine o sa va arat toti pasii pentru rezolvarea problemei.

Pasul 1 :Se scoate plasticul de protectie (cel care protejeaza boxa) se scoate usor cu o surubelnita , nu are nici un surub trebuie fortata usor pe parti avand doua clipsuri.
[attachmentid=1627602334]

Cele doua clipsuri

[attachmentid=1627602335]

Pasul 2: Se scot mufele , butoanele se scot usor prin apasarea celor 4 plastice de blocare .

[attachmentid=1627602336]

Pasul 3 : Se scoate partea superioara a plasticului are 4 blocaje cu canturi


[attachmentid=1627602337]

Pasul 4 : Se scoate parghia de plastic care actioneaza butonul are 2 canturi

[attachmentid=1627602338]

Pasul 5 : Se scoate butonul prin tragere

[attachmentid=1627602339]

Pasul 6 : Se pune ledul cel nou in locul celui vechi la fel ca in imagine aveti grija sa respectati polaritatea altfel ledul nu functioneaza


[attachmentid=1627602340]

Becul original daca vrea cineva sa-l caute :[attachmentid=1627602682]

Remontati totul in sens invers si voila : [attachmentid=1627602341]

Acest material este o nota informativa si nu indeamna pe nimeni sa umble la masina sa. Tot ceea ce faceti, e pe proprie raspundere si forumul reno.ro sau oricine altcineva nu poate fi tras la raspundere in nici un fel.
ionutz_87
daca esti din bucuresti.de unde ai cumparat ledul?
foarte bine descris eu am sa schimb culoare coolspeak.gif
Duyu
danromania2002 felicitari si multumim pentru tutorial. up.gif

ionutz_87 cauta la magazinele de pe str. Maica Domnului. wink.gif
danromania2002
e mai complicat sa schimbi culoarea pentru ca plasticul orange da culoarea , singura solutie ar fi sa decupezi partea de sus a plasticului orange (chestia e ca plasticul ala are si rol de izolare fiind foarte rezistent ) daca reusesti sa schimbi culoarea sa postezi sa vedem si noi:P
oanadenisa
sal
ptr schimbarea culorii se anuleaza acel plastic portocaliu si se lipeste un led de 12v pe piciorusele existente cu respectarea polaritatii sau se lipeste un rezistor de 1k si un led SMD culoarea o alegeti voi?bafta la montaj
danromania2002
Mie unul imi place culoarea din fabrica tongue.gif Dar multumim pentru sfat biggrin.gif
ionutz_87
ms pt inf duyu.ast caldura si ma bag la tiganeala 04.gif
tunderbird
Pentru informare, in Bucuresti in targul Vitan se gasesc si becurile cu filament. Dar trebuie sa iei modelul cu tine pentru ca tolomacii aia habar nu au de ceea ce expun pe tarabe.
danromania2002
QUOTE(tunderbird @ 15 Mar 2010, 22:34)
Pentru informare, in Bucuresti in targul Vitan se gasesc si becurile cu filament. Dar trebuie sa iei modelul cu tine pentru ca tolomacii aia habar nu au de ceea ce expun pe tarabe.
*


Nu cred ca gasesti becu asta , am fost si in vitan e foarte mic si nu avea nimeni .
tunderbird
Ba da. Eu am gasit, dar a trebuit sa insist din taraba in taraba cu becul ars in mana.
Am gasit un nene pe partea catre Carrefour care avea o trusa mare cu fel de fel de tipuri si marimi de becuri auto.

Mie mi-au trebuit pentru butoanele de la un Twingo....cu exceptia faptului ca sunt gri, sunt absolut identice cu butoanele tale.
danromania2002
Oricum mai sfant e ledul biggrin.gif
tunderbird
In totalitate de acord.

Eu am avut drum in Titan pentru altceva si nu m-a costat nimic sa umblu printre tarabe cu becul in mana...si in plus eu sunt un pic maniac cu conservarea starii originale...atat cat se poate, bineinteles.

Topicul tau este binevenit oricum, niste leduri ca acelea nu strica sa am si eu de rezerva.
atelier_strungarie
ce putere are becul original?
danromania2002
1W daca nu ma insel , oricum mai bine led de 12v 5 mm , le am de un an si la geamuri la si la butonul de inchis/deschis masina si sunt foarte multumit...
Ayden_CJ
Azi am efectuat si eu operațiunea de schimbare a beculețului de la butonul pasagerului. Față de imaginile postate de către colegul nostru vin cu imagini pt modelul mai nou de ușă, în rest butonul este la fel.

După ce am căutat la magazinele de piese auto am găsit beculeț doar la un magazin de electronice, pt clujeni- pe strada Barițiu la magazinul Saimon electronics la 60 bani.
Pentru montarea becului nou e bine sa folositi o surubelnita plata cu vîrf ascuțit și un clește cu vîrf lung sau o penseta pentru a fixa bine firele, demontarea, montarea total cam 30 min, fără grabă. Căutatul beculețului ... 2 ore ca să evit pe viitor am luat 5 bucăți.

a, încă ceva, dacă ați deschis geamul dreapta și vreți să plecați din mașină nu puteți ridica geamul cu butonul de la șofer dacă butonul pasagerului este scos din mufă!
SandelBS
Aseara am observat ca pe usa de la sofer nu se mai aprinde led ul (beculetul ca nu stiu ce e) de la geam sofer. Se schimba pe garantie?
Ayden_CJ
nu cred ca se schimbă pe garanție...
AlexZugravu
Salut! Am obs. de cateva zile incoace ca nici eu nu mai am lumina la butonul de la geamul pasagerului. Stie cineva in Bucuresti de unde pot lua dracia asta mica de bec?
balanel
AlPadrino Calea Serban Voda, am luat eu.
andreym24
Am luat si eu un niste leduri de 12V 5mm (le-am testat pe o baterie de 12V si functionau perfect). Dupa ce am montat unul exact ca in tutorial, led-ul s-a aprins si s-a ars. Trebuie inseriat cu o rezistenta sau ar fi trebuit sa fie "plug and play"?
danromania2002
Hmm ciudat , poate ai un scurt ceva. Esti sigur ca sunt leduri de 12 V.Teoretic e plug& play
andreym24
Erau sigur leduri de 12V. O sa verific cu un multimetru butonul poate exista vreun scurt.
bavarezu
si eu am avut ars unul din becurile de la butoane si le-am schimbat pe toate cu leduri de 3 v cu rezistenta de 700k .

Ayden_CJ
salut. înseriați cu LED-ul o rezistență pentru limitarea curentului ce trece prin LED altfel o să le prăjiți pe toate
Iulikk
Intrebare de incepator. Rezistenta... conteaza daca este lipita pe + sau - ?
Ayden_CJ
nu contează. cred ca 10 kohmi e suficient
Iulikk
Multumesc. Aceeasi problema a aparut si la mine (la Solenza, ce-i drept), dar din poze butoanele arata la fel. Dimineata ma voi duce la magazin sa caut led de 5 mm si 12v sa vad daca iese ceva... smile.gif .
Alex Z
Eu am montat led de 3 v cu rezistenta de 1k, si merg fara probleme
Alex Z
In seara asta am schimbat led urile montate acum mult timp(le-am schimabt din albastre in rosii), am facut ceva poze, revin cu un tutorial cat de repede posibil.


<span class='edit'>7 Apr 2012, 09:48:</span>
As vrea sa completez acest tutorial super facut de da romania2002, cu o alternativa mai moderna la becul cu incandescenta, ilumiarea cu led-uri polizate in varf.
Led urile folosite au fost normale de 3V cu rezistenta de 1kohm inseriata pe borna pozitiva a LED ului. Se poate folosi si o valoare mai mica a rezistentei de 600-700ohm pentru o iluminare mai puternica, dar rezistenta de 1k ofera o durata mai mare de viata a LED-urilor.

Am sarit peste partea de demontare a butoanelor de pe masina, pentru ca este explicata foarte bine mai sus, ce completare as vrea sa aduc este ca atunci cand desfaceti manerele sa curatati si gaura de scurgere a apei.

Manerele sunt prevazute cu aceasta gaura pentru scurgere a apei ajunse acolo acciedental, gen varsat suc, cazut zapada. Mentionez ca ale mele erau complet obturate in 30.000km de cand nu am mai desfacut manerele.

Pentru a pozitiona led ul am folosit niste gauri date anterior la vechile led uri dar din cauza spatiului mic si a distantei mari intre sursa de lumina am ales sa amplasez noile led uri cat mai aproape de suprafata transparenta din buton.

Sursa de tensiune din buton pentru iluminare, este formata din lamelele laterale , pe care se monteaza bornele de la bec uri.In poze se poate vedea polaritatea. Poate in poze nu se vede dar rezistenta dar este amplasata in locul becului.
Pentru a stabiliza contactele si pentru a evita scurtul intre ele am folosit plastic topit, sau batoane de silicon.

Mai multe spun pozele......

7 Apr 2012, 10:02:
Inainte de schimbare se vedeau asa, am renuntat la lumina albastra ca ma deranja noaptea la drumuri ff lungi, era prea mult albastru.

Am preferat sa las pinii led ului mai lungi ca sa pot face reglaje sa sincronizez lumina cu zona de transparenta.
Se mai pot face si alte modificari, eu am facut alb interiorul butonului pentru a nu absorbi din lumina si a oferi o lumina uniforma.
Daca cineva mai are idei/sfaturi e binevenit sa completeze. Bafta

7 Apr 2012, 10:15:
Schema montaj led
anfibian
De ce fel de leduri ai nevoie pt butoanele de la geamuri?
andr3i84
@Alex Z,

Ai pus LED de 3V, stiam ca alimentarea este de 12V, nu?
Daca nu pui rezistenta nu merge deloc ?


lostris234
@andr3i84

Alimentarea este de 12V iar LEDul albastru are o tensiune nominala de 3.3V. Pentru a reduce tensiunea, se pune rezistenta, altfel vei arde instantaneu LEDul.
andr3i84
Multumesc pentru raspuns.
Alex Z
QUOTE(andr3i84 @ 14 Oct 2012, 09:51)
@Alex Z,

Ai pus LED de 3V, stiam ca alimentarea este de 12V, nu?
Daca nu pui rezistenta nu merge deloc ?
*



Are rezistenta de 1k...Se poate folosi si de 680Ohm se aprinde mai puternic LED ul dar ii scade durata de viata.
Rezistenta e bagata in locul unde a fost becul original.
barbarossa91
Mi s-au ars si mie becurile acelea si am cautat la peste 10 magazine cu piese pentru masini si tot nu am basit becul acela mad.gif Pana la urma am cumparat 3 leduri albastere de 12V si le-am bagat si merge fara probleme smile.gif
PS: Foarte bun tutorial de demontare la intrerupatoarelor coolspeak.gif
andr3i84
Nu stiu unde gasiti voi ledurile astea ca eu nu le gasesc. Am incercat pe la diverse magazine si pe la sectiunea Bursa dar nimic... sad.gif
lostris234
@andr3i84 In Bucuresti pe strada Maica Domnului gasesti mai multe magazine de piese electronice. Vezi Conex Electronic, Global Electronic, Comet Electronic, Vitacom, Syscom si altii...
Bafta!
pcblayouter
Aici gasiti o solutie pentru a schimba becurile arse din butoane cu diverse culori:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=253...+leduri+butoane

Ledurile folosite sunt SMD cu unghiul de dispersie a luminii este de 120° si nu through (cu pini lungi) cu unghi de dispersie de 30° .
La apasare butonului simbolul de pe buton lumineaza uniform cu leduri SMD si nu doar o parte ca ledurile throgh.
razvan_kalibra92
Salut! Stiu ca a trecut ceva timp de la ultima postare pe acest topic, dar voiam sa mentionez ceva: Astazi am inlocuit si eu becurile de la butoanele geamurilor, cu led. M-am tot sucit, invartit etc si nu am gasit o solutie sa pastrez ledul sub "cochilia" aia de plastic.. asa ca am optat pentru varianta pe alb si renuntat la jucarie. Sincer pare mai interesant, se vad mai bine definite "iconurile" de pe butoane. In fine, nereusind sa pastrez solutia originala, am renuntat la acele capacele portocalii si am facut conexiunea ledurilor direct pe pinii aceia laterali din interiorul butonului. Am folosit led alb de 3V si rezistenta de 680 ohm, chiar daca se vor duce mai repede. Am constientizat abia cand am ajuns acasa ca s-ar putea sa le scada durata de viata, iar apoi am citit si ce ati postat voi. In alta ordine de idei, voiam sa mentionez ca la comenzile pentru geamul pasagerului sunt cate 6 pini de conectare, dar la cel de la sofer sunt doar 5, iar polaritatea difera la cele 2 identice, fata de cel de-al 3-lea. Astfel, in interior, butoanele de la geamul pasagerului aveau plusul pe pinul acela mai mare, care servea drept "masca" metalica sub becul original, iar la cel de la sofer, acela era minusul.
Am remarcat asta dupa vreo 15 minute de injuraturi si demontat butonul de vreo 4 ori, pana mi-a venit "stralucita" idee sa inversez pozitia ledului. Cand era montat pe polaritate inversa, se produceau tot felul de fenomene stranii cand aprindeam farurile si puneam contactul pe pozitia pentru a avea acces la geamuri, adica: incepeau sa-mi "clipoceasca" o multime de martori prin bord (semn de scurt circuit), acele tremurau, "beep"-ul de avertizare de la faruri se oprise, etc.
Sunt constient ca am ales varianta cam complicata, dar repet, nu vazusem postarile voastre.
Asa ca aveti grija la polaritatea ledurilor daca va vine ideea sa le schimbati singuri, fara aparat de masura,
lostris234
La faza1 sunt LED-uri portocalii pe cand fa faza2 sunt niste becuri cu un capacel de polarizare albastru...(deh, mai ieftinache...)
Acum este rosu...
plopii
Salut tuturor,

Am avur si eu clasica problema cu beculetele arse la butoanele de la geamuri; am rezolvat punand leduri de 12v, diametru de 3mm si merg foarte bine.
Am dat un search aici si am alesl ledul asta.

Succes la mesterit !
Marker
Pentru cine vrea becuri precum cele originale gasiti la http://www.syscomelco.ro/Contact.asp pe strada Maica Domnului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.