Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce as mai putea schimba la ea?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
tibidragomir
Salut!
Deschid acest topic cu speranta ca ma puteti ajuta.
De cand am cumparat L2.1 avea o bataie la trecerea in special peste linii de tramvai si la gropi. Asa ca am inceput sa schimb:
-capeti de bara
-bielete
-pivoti
-bucse brate
-flanse
-telescoape
-bielete antiruliu
(toate cu jocuri)
Zgomotul s-a ameliorat cu fiecare schimbare in parte, dar nu a disparut, asa ca am schimbat si bucsele de la bara stabilizatoare in speranta ca va fi liniste (desi la demontare erau ok). Dar zgomotul s-a ameliorat din nou si tot nu a disparut.
Mentionez ca am verificat caseta de directie dar aceasta e ok, fara jocuri, fara scurgeri
Nu am mai gasit alte idei de schimbari pe forum, asa ca va intreb: ce as mai putea sa schimb ca sa dispara zgomotul?
przamfiri
ce telescoape ai pus?
tibidragomir
Sachs.
Dar, stii, imi face impresia ca jocul apare sincron in ambele roti si il simt pana in volan, deci cred ca este ceva in coloana de directie (am verificat portiunea de la caseta la volan si este ok).

2 Mar 2010, 21:06:
Nu are nimeni nici o idee?
BuNeL_u
doar pe puntea fata se aude acel zgomot ???
Marcel76
aceiasi problema am avuto si eu, am schimbat bucsele de la bara de stabilizare si am rezolvat pb.schimbale si o sa vezi ca nu o sa m-ai faca nici un zgomot.numai bine

2 Mar 2010, 21:09:
scuze nu am citit topicul pana la capat si nu am vazut ca ai schimbat si acele bucse.atunci cred ca la tine e pb cu acel surub de la axul volan
tibidragomir
da, doar pe puntea fata se aude.
pelisor2000
si pe mine ma chinuit o bataie ca a ta ,aproape un an,,dupa ce am shimbat mai multe parti fara rost . i-am pus o saiba de vreo 3 mm sub suportul motorului si bataia a disparut. suportul motorului se slabise si a coborit motorul mai jos .... era un scenic din 2002
itmanro
citeste postul meu de aici, poate te ajuta.
http://www.reno.ro/Batai-la-puntea-fata-La...II-t175290.html
dondan
Salutari. Voi cand a-ti schimbat bucsile la bara stabilizatoare va-ti uitat la uzura barii de torsiune?
Bucsile neschimbate la timp produc uzura pe bara si dac schimbati bucsile intr-un service nimeni no sa se oboseasca sa va zic ca e uzata bara va schibmba bucsile si gata.
va zic ca eu am patit la un prieten, cand am dat jos bucsile in locul pe care actioneaza pe bara era o uzura destul de mare .
Am pus buscile noi si tot asa se auzea bataia. degeaba strangi colierul peste ele ce ele nu mai stau stranse pe bara.
bad_x
tibidragomir asa am si eu bataia respectiva doar ca la mine bate in volan doar cand sunt rotile virate si la denivelari tot in viraj insa la mine este caseta de directie.


eu zic la te uiti umpic si la bara stabilizatoare sa nu fie uzata si sa aiba joc

am avut un velsatis care tot asa cand era masina pe elevator bucsele nu aveau joc si cand am pus masina pe canal in pozitia de lucru bucsele de bara aveau joc f mare,am schimbat bucsele iar la demontare am observat ca bara stabilizatoare are uzura pe ea,bineinteles am chemat inginerul si iam aratat .Masina a mers OK vreo 2 sapt nu a batut nimic totul a fost ok dupa care iara a inceput sa bata pe fatza ca o carutza.sper ca tea ajutat informatia mea
jordi
Salut! Si a mea are cam aceleasi simptome cu a ta. Am verificat tot, insa nu am gasit cauza. Citisem pe forum despre cineva care a demontat coloana de directie si i-a pus acolo niste garnituri. Eu am desfacut cochilia coloanei si am strans un surub care face reglajul volanului si parca zgomotul se mai atenuase, insa si-a revenit. O sa ma mai uit, insa ma gandesc serios sa schimb bara cu bucsi cu tot pentru ca este posibil sa joace acolo. Uita-te cu cineva priceput la coloana si vezi daca acolo este buba. Daca o gasesti anunta-ne. Bafta!
tibidragomir
UP!
Problema nerezolvata inca. Mai are cineva idei?
stanyc2003
BUCSILE DE LA CADRUL MOTOR???
LA MEGANE ASTA ERA PROBLEMA!!!
R_1_9
am avut si eu o bataie pe fata de acest gen, am eliminat-o prin strangerea surubului de la amortizor, care era slabit
rero
La fel am gasit si eu piulita de la amortizorul pe partea stanga slabita. Am strans o jumatate de tura si deja este alta masina.
jordi
Salut! Verifica si tirantii.....
audiofilu'
Bucsele de la coloana de directie...sint din teflon si dn pacate nu cred ca se pot schimba doar ele asa ca probabil va trebui alta coloana;sper ca stii cit costa...
tibi73
Intrebare: cand ai schimbat telescoapele ai shimbat rulmentii de sarcina? La mine erau praf..
tibidragomir
Problema aprent rezolvata in sfarsit prin schimbarea tirantilor!
tibidragomir
Alarma falsa! Zgomotul s-a atenuat foarte tare dar ceva tot mai persista la un nivel foarte mic. Mecanicul meu zice ca posibil sa fie bucsele de la puntea fata de vina. Deci le schimbam si pe astea si vedem. Oricum se simte imbunatatire majora dupa schimbarea tirantilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.