Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dorinta cumparare noul Fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dannypapai
Salut. Avand in vedere ca masinuta din dotare a capatat "varsta" de 4 ani, desi are 50.000 km, din care jumatate facuti prin Europa, intentiopnez ca in aceasta primavara sau la vara cel tarziu sa o schimb pe noul Fluence. As dori sa folosesc sistemul buy-back de la Renault, folosind-o ca avans pentru Fluence. Cam cat credeti ca imi va fi evaluata? E pe benzina, este de 1,4 cu 16 valve, 98 CP. Inainte de a o cumpara am avut o SuperNova la care am pierdut 1000 EURO pe an. Fidji m-a costat 10.000 EURO. Credeti ca as scoate pe ea, hai nu 6.000, dar macar 5.000 EURO? In alta ordine de idei, imi place mult noul Fluence, voi merge pe varianta Expression 1,6, 16 valve 110 CP, punandu-i la echipamente optionale aer conditionat automat (ceea ce presupune si senzorii de ploaie si de lumina, sunt "la pachet") si senzori de parcare. Ce parere v-a facut aceasta noua masinuta? A facut cineva vreun drive-tesc cu ea? Orice parere este binevenita. Multumesc
diesel_power
Eu zic sa te astepti sa iti dea jumatate din cat ai estimat tu.
rtBK
mai bine cauti sa o vinzi tu... nu stiu daca iti vor da 5000 de euro pe ea, mai ales ca e criza...
theodor2004
Daca folosesti sistemul buy-back, sigur nu iei 5000 EUR pe ea. 5000 Eur a luat un amic care o avea de nici 3 ani. Masinile sunt subevaluate in sistemul buy back.
Dar mai bine o vinzi singur, dai anunti pe Autovit si gata.
Acolo poti sa iei 5000 EUR, daca e bine intretinuta (si daca nu te grabesti).
bilstan
nu iei 5000 pe clio...la buy back clar daca o vinzi tu poti sa reusesti un pret apropiat,de fapt cred ca nici nu mai face nimeni buy back la clio..fluence? mie sincer nu mi-a placut...doar ca e mare in rest nu are nimic care sa te atraga..parerea mea...e mai frumos meganu vechi...io am tot clio 1.4 16v as vrea sa il vind si io la primavara dar eu vreau meganu nou..sau astra...clio meu e din sept 2008 am 12 k km...sper sa iau 5000...succes...
realmcsar
Saptamana asta vad ca au o oferta care la prima vedere suna f bine.
Cine se misca repede si se duce cu trei cupoate rabla mai primeste reducere valoarea a inca trei cupoane.



"Oferta supusa unor conditii, valabila pana la 28.02.2010, realizata prin "Programul de stimulare a innoirii Parcului auto national" derulat de AFM si finantat din Fondul pentru mediu. Renault acorda, in limita stocului disponibil, contravaloarea a 3 prime de casare, in plus fata de tichetul/tichetele obtinute prin Program. Prima de casare calculata la 1€ = 4,22 RON. Pretul include 3 tichete. Detalii in Reteaua Renault."
blacklitmouse
salutari,citeam pe aici si am vazut topicul acesta tin sa remarc ca fata de acum 2, 3 ani au scazut ingrozitor preturile,daca voi luati 5000 in cel mai fericit caz pe un cliot din 2008 eu la cat sa ma astept sa primesc pentru cliotul meu din 2003,diesel,expression,125 de mii la bord,care cred eu ca arata foarte bine nu zic asta pentru ca e a mea dar chiar tin la masinuta si nu i lipseste nimic? tongue.gif fluence e cica un urmas al megane ului sedan,deci trebuie sa mosteneasca in mare parte trasaturile megane ului ca sa zic asa biggrin.gif ,mie unul mi se pare foarte frumoasa spatioasa dar nu as cumpara o masina noua si nu voi cumpara atata vreme cat mai locuiesc in romania,bani aruncati pe geam!iar sa revenim la fluence dannypapai eu zic sa o cumperi iar dupa ceva timp sa revii pe forum sa ne spui parerea fiindca numai asa putem sa ne dam cu seama biggrin.gif
dannypapai
Chiar imi place Fluence, m-am urcat in el cand era expus la Plaza Romania, dar inca nu am apucat un drive test cu el. Plus ca acum este o oferta la Renault, la varianta mea de echipare plus optionale pretul intreg este 15.700 E, iar acum l-as lua cu 14.500. Asa ca imi storc creierii si imi filtrez toate rudele, totii amicii de la care as putea smulge ceva banuti, incerc sa evit pe tot posibilul sa o iau in rate. Intr-adevar, este inlocuitorul lui Megane Sedan, care era dragut si el, dar Fluence-ul pur si simplu sunt innebunit dupa el, mi-am terorizat nevasta, i-am listat caracteristicile, i-am trimis link-uri, dar........ce sa inteleaga ea. Deh, femeie. Mai nou am aflat si eu acum ca nu mai exista AAA auto, ci AAA anka sau cam asa ceva. M-a sunat ieri un tip de acolo si mi-a zis ca acum nu mai cumpara ei masini decat la schimb cu una pe care trebuie sa o iei de la ei, deci tot second-hand. Si cum sunt categoric impotriva achizitionarii unei masini second-hand................, oricat incearca unii si altii sa ma convinga ce fraier sunt ca nu iau un Passat sau mai stiu eu ce altceva la acelasi pret, cu ceva zeci de mii de km, etc etc etc etc.
Codrin-Bacau
Vreau sa va zic o mica intamplare.. un amic de la mine de la munca si-a dat masina la buy-back, masina fiind un megan sedan din 2005, diesel-85 cp.. geamuri, torpedou frig. .. cam tot ce se putea.. masina avea cca 150 kkm si si-a luat un fluence. Ghiciti ce pret a luat pe megan..? NU cred.. 3500 de E... offff.. daca spunea si el ca o vinde.. ce bine era... Masina avea reviziile facute pana pe la 110 k la dedeman bacau (din ce stiu io ) si restul la un alt service... asa ca............
sagetator
Si mie imi place Flunce-ul. Arata bine, te simti bine in el. Nu l-am condus (sa nu ma inbolnavesc), insa intradevar imi place.

Daca insa initiatorul discutiei doreste sa-si ia aceasta masina, ii recomand motorul diesel de 105 Cp. Avanteje: cutia in 6 trepte cu care vine acest motor. Daca va vrea sa mai se plimbe si prin Europa, nu doar in Romanica, atunci trebuie sa se orienteze spre 6 trepte.
theodor2004
Un prieten si-a vandut un Clio Symbol full, motor 1,4l cu 5500 EUR prin sistemul buy back. Masina avea 2 ani, nu fusese lovita sau avariata.
A incercat sa o vanda prin Autovit cu 6000 EUR, nu a reusit, asa ca a dat-o la buy back.
Deci nu merita acest sistem.
krokos
Sigur nu te-a aburit cu pretul asta? Ca daca e adevarat ar trebui sa le pupe mainile celor de la buy-back.
theodor2004
Sigur nu m-a aburit. E prieten bun si coleg, e exclus sa ma minta.
Dar nu am spus un amanunt: pretul e din 2008, inainte sa inceapa criza. Acum nu stiu cat ar mai lua., probabil mult mai putin.
Mie mi s-a parut putin 5500 EUR pt anul 2008, in targ erau si cu 6200 EUR, dar nu a avut el rabdare. S-a grabit sa isi ia Skoda Octavia, a prins o promotie.
Oricum, e clar ca mai bine o vinzi singur decat prin buy back.
florin_trocan
Mie mi-au dat 5500 pe megane 2 facelift blink.gif privilege dci 100 cp 43000 km

25 Feb 2010, 13:58:
din 2006
theodor2004
pai si nu e putin 5500 EUR, pt un Megane pe motorina, care a costat nou 16 0000 EUR? Eu zic ca da.
dannypapai
Am facut o prima incercare cu sistemul buy-back si am contactat IPSO, care la o evaluare telefonica, daca pot sa zic asa, deci facra sa o vada sau sa se plimbe cu ea, a zis ca imi da intre 3500 si 4000 EURO. Eu zic ca as putea obtine pe masinuta 4500, daca nu cata am cerut pe diverse site-uri, adica 5000 EURO
florin_trocan
De aceea m-am hotarat sa merg cu ea pana crapa...sau ma rog,pana incep sa sa bag bani in ea wink.gif
theodor2004
QUOTE(dannypapai @ 25 Feb 2010, 14:51)
Am facut o prima incercare cu sistemul buy-back si am contactat IPSO, care la o evaluare telefonica, daca pot sa zic asa, deci facra sa o vada sau sa se plimbe cu ea, a zis ca imi da intre 3500 si 4000 EURO.
*




3500 EUR pt un Clio din 2006?? radmasa.gif Pai atat ma gandesc sa cer eu pe al meu, care e din 2003.wacko.gif
dannypapai
QUOTE(theodor2004 @ 25 Feb 2010, 16:07)
3500 EUR pt un Clio din 2006??  radmasa.gif  Pai atat ma gandesc sa cer eu pe al meu, care e din 2003.wacko.gif
*



Este criza mare pe la dealerii nostri
85dci
mie astia de la tiriac, mi-au zis la telefon 4800-5400 la symbol 1.5 dci de 85 din 2008. am zis ca revin cand o fi masina la valoarea asta.... si vb colegului de mai sus....poate mai bine o tin pana crapa sau incep sa bag bani in ea.

PS. si eu ma uit dupa noul megane...
dannypapai
In alta ordine de idei, dar neabatandu-ne de la topic, desi vad ca nu are nimeni inca Fluence ca sa-mi dea ceva informatii despre el, ce inseamna pachet "drumuri dificile"?
theodor2004
am vazut la Octavia: inseamna scut metalic (si nu de plastic cum sunt la modelele clasice), si niste modificari la amortizoare si imbinari, ca sa reziste mai bine pe drumuri denivelate/cu gropi. Chestia e ca, in urma acestor ,,modificari'' garda la sol e mai ridicata, dar masina arata cam ciudat si nenatural, pare ,,ridicata'' de pe roti. Renault Fluence e o masina eleganta, tare imi e mie teama ca acest pachet o sa strice eleganta masinii (daca e la fel ca la Octavia).
Trebuie sa vezi neaparat un Fluence cu pachet de drumuri grele, ca sa te edifici in privinta aspectului.
Cei de la reprezentanta ce au spus ca ar contine acest pachet?
florin_trocan
Probabil e o chestiune de marketing,si a mea are dar in afara ca e un pic mai cocotata si mai instabila nu mi-am dat seama la ce ajuta acest pachet..
krokos
Din ce stiu Fluence vine deja echipat cu "Pachet drumuri dificile", nu il ai ca si optional.
dannypapai
Fratilor, super oferta la Autocobalcescu: Fluence productie noiembrie 2009 cu discount de 1900 EURO si imi dau senzorii de parcare cadou. Productia 2010 vine cu un discount de 1400 EURO si nimic cadou. Cred ca o sa accept sistemul buy-back, adica sa-mi vand Clioul cu maxim 4000 EURO. Voi ce parere aveti?
theodor2004
Nu suna rau.
Tu, daca mergi cu masina in targ, iei 4500 EUR pe ea, poate 4700 EUR.
Mai bine o dai la buy-back (eventual la Cobalcescu, daca au sistemul), iei 4000 EUR pe ea, dar beneficiezi de cei 1900 EUR discount si senzorii de parcare (care sunt f. importanti la o masina lunga, dupa parerea mea).
Deci din costul unui Fluence scazi 4000+1900=5900 EUR, si tu pui restul,
Nu e un targ prost pt tine, nu e prost deloc.
Cati bani tr sa mai dai din buzunar??
dannypapai
Culmea e ca, dupa discutia telefonica, am primit oferta si pe e-mail si, pe langa senzorii de parcare imi ofera gratuit si alarma. Restul de bani nu ii am pe toti, pentru ceea ce-mi lipseste ma imprumut (adica cam 5000 EURO), dar partea buna e ca ma imprumut de la rude (cu care am discutat in prealabil) si care nu imi cer dobanda si ma lasa cam 2 ani pentru rambursare.

2 Mar 2010, 12:12:
Masinuta, varianta Dinamique, costa, dupa toata reducerea, 14475 EURO, la care se adauga taxa de poluare de 760 EURO
Batrânul
@dannypapai:
Daca vrei pareri despre Fluence, nu cred ca ai postat bine in sectiunea Clio. S-a discutat despre Fluence in alte sectiuni ale forumului, de ex. aici:
http://www.reno.ro/-t167461.html
theodor2004
760 EUR pt taxa de poluare? Dar e euro 4??
E buna oferta, iti iei Fluence la pret de Megane. Nu ne-ai spus nimic de motorizare.
Daca te decizi sa faci imprumut la banca, pt un credit de 5 000 EUR pe o durata de 5 ani, rata este de 110 EUR/luna. Nu e mult, deci te-ai putea imprumuta si la banca.
Ma rog, tu decizi, mie imi place masina. Fa un drive test, si daca esti multumit de cum se comporta in trafic, go ahead (parerea mea).
dannypapai
QUOTE(theodor2004 @ 2 Mar 2010, 12:36)
760 EUR pt taxa de poluare? Dar e euro 4??
E buna oferta, iti iei Fluence la pret de Megane. Nu ne-ai spus nimic de motorizare.
Daca te decizi sa faci imprumut la banca, pt un credit de 5 000 EUR pe o durata de 5 ani, rata este de 110 EUR/luna. Nu e mult, deci te-ai putea imprumuta si la banca.
Ma rog, tu decizi,  mie imi place masina. Fa un drive test, si daca esti multumit de cum se comporta in trafic, go ahead (parerea mea).
*




Da, este euro 4

2 Mar 2010, 13:19:
QUOTE(Batrânul @ 2 Mar 2010, 12:31)
@dannypapai:
Daca vrei pareri despre Fluence, nu cred ca ai postat bine in sectiunea Clio. S-a discutat despre Fluence in alte sectiuni ale forumului, de ex. aici:
http://www.reno.ro/-t167461.html
*




Multumesc, dar pe mine ma interesa mai mult daca cineva a cumparat-o si a mers cu ea, nu pareri privind aspectul ei
theodor2004
110 Cp la marimea ei mi se pare OK.
Dar nu poti sa mergi la un drive test pt aceasta varianta?? Te poate lamuri in multe aspecte, nu in toate, dar in multe.
Uite, iti dau o sugestie: du-te la drive test cu Reanult Clio, fa drive test-ul cu Fluence, varianta Dynamique, apoi te intorci acasa tot cu Renault Clio Symbol. Ghici cine isi cumpara Fluence a doua zi??
Avani
QUOTE(dannypapai @ 2 Mar 2010, 12:43)
Multumesc, dar pe mine ma interesa mai mult daca cineva a cumparat-o si a mers cu ea, nu pareri privind aspectul ei
*


O da, si-n sectiunea Clio vei gasi posesori de Fluence ?! radmasa.gif ...doar daca sa ratacesc pe forum.
dannypapai
QUOTE(Avani @ 2 Mar 2010, 13:53)
O da, si-n sectiunea Clio vei gasi posesori de Fluence ?!  radmasa.gif  ...doar daca sa ratacesc pe forum.
*





Vezi tu cumva vreun "capitol" numit Fluence? Si, initial, am deschis topicul la sectiunea "cafenea", vreun moderator l-o fi mutat la "Clio"
Batrânul
Colegului dannypapai îi place pe sectiunea Clio.
Posesorii de Fluence posteaza in sectiunea Megane III, pt. ca sunt "înrudite". Este acolo un topic:
http://www.reno.ro/Renault-Fluence-t159711.html
având 22 pagini si 639 postari !
dannypapai
Gata, mi-am dat Symbol-ul prin sistemul buy-back si astept sa ma sune de la firma sa-mi iau Fluence-ul maine sau poimaine. Am ales Fluence Expression pe benzina de 1.6, avand in plus ca optionale aerul automat, senzori de ploaie si lumina, senzori de parcare si alarma, ultimele doua fiind chipurile gratuite. Dupa cateva ture cu ea o sa revin cu impresii
krokos
La ce valoare ti-au evaluat Clio? Si la care dealer?
dannypapai
La 3500 EURO, foarte prost, dar....asta e piata momentan. La Autocobalcescu. Si nu imi spuneti ca daca as fi dat anunt pe site-uri as fi luat mai mult, pentru ca am dat anunturi cu 4500 foarte negociabil si, de doua saptamani, nu m-a sunat absolut nimeni
theodor2004
Doar 3500 EUR??!! Pt un Clio cu 18 valve din 2006??? Pai eu vroiam sa cer 3500 EUR pe al meu, care e din 2003.
Asta e piata,...eu ma bucur pt noua achizitie: Renault Fluence. Si mie imi place, arata bine, sa te bucuri de ea.
dannypapai
Ieri mi-am ridicat Fluence-ul, asa ca s-ar putea sa fie ultima data cand mai scriu la rubrica Clio. Este Expression pe benzina, 110 CP, cu clima, senzori parcare, alarma etc etc. Ce sa va spun, este mirific. Are o linie extraordinara, e fascinanta, un bot de rechin ce se repede asupra prazii, interior catifelat, volanul imbracat in cea mai fina piele, cand il mangai este ca o femeie proaspat epilata, are bordul cu dealuri si vai, de parca ai privi din fata o femeie (o masina, doua masini, deci feminin), cel mai fin material textil care e superior matasii chinezesti, cand te urci in ea parca te inconjoara cu cea mai mare dragoste si promisiunea ca-ti va fi mereu devotata si alaturi de tine la bine si la greu. Este sublima, minunata si unul din cele mai frumoase cadouri care mi le-am putut face de ziua mea, care zi a fost pe 10 martie. Sunt pur si simplu indragostit de ea si aici nu exagerez absolut deloc.
Trecand la partea practica a lucrurilor, mi-a fost livrata cu 70 km. efectuati si computerul arata un consum mediu de 17 l/100 km. O sa scada sau ar fi mai bine sa resetez computerul si sa ia totul de la zero? Cu multumiri si va doresc sa aveti parte numai de momente placute cu masinuta voastra.
florin_trocan
Felicitari pt masinuta si cat mai multi km fara sa ajungi in service...acolo e o problema.De aceea urmatoarea mea masina o sa fie un Ford sau un Audi.

12 Mar 2010, 10:16:
Nu ca nu sunt bube si la ele,dar sper sa ajung mai rar la service... wink.gif
theodor2004
Te felicitam pt achizitie. Bravo, sa te bucuri de ea, si sa ai grija in trafic sa nu o lovesti, ca e pacat de ea.
Iti doresc si eu o fiabilitate cat mai buna, pt ca asta e cea mai importanta.
Cat despre consum, mai ai rabdare ca va scadea in timp. Asa a fost si la Logan, si dupa un numar de luni motorul s-a mai lasat si a scazut consumul. Plus ca in Buc, consumul este mare.
cmandrei
Felicitari dannypapai si sa va stapaniti sanatosi biggrin.gif ... cat despre ceea ce ai scris tu mai sus up.gif rolleyes.gif ... asteptam totusi si niste poze cu masinuta. Consumul probabil va fi "mai normal" dupa vreo 3000km la bord smile.gif
balanel
QUOTE(dannypapai @ 12 Mar 2010, 08:51)
ca o femeie
parca ai privi din fata o femeie
cand te urci in ea parca te inconjoara cu cea mai mare dragoste si promisiunea ca-ti va fi mereu devotata si alaturi de tine la bine si la greu. Sunt pur si simplu indragostit de ea

mi-a fost livrata cu 70 km


... aproape virgina icon_mrgreen.gif


Lasand gluma la o parte, s-o stapanesti sanatos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.