Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se opreste la relanti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
danoly
sal

am o problema cu laguna mea. de cateva zile nu isi mai tine relantiul. o am din august 2006 si in afara de ulei, filtre, distributie, cauciucuri si un cap de bara pe dreapta nu am schimbat nimic la ea. la tester nu imi arata probleme...... si totusi mi se opreste la relanti. stie cineva ce ar putea sa aiba sau daca a mai avut cineva aceasta problema va rog sa-mi spuneti si mie.
Multumesc.
ricochet2
Senzorul de relanti ?
iulianu00
Si eu am avut problema asta. Murea la relanti sau cand nu era in sarcina. Am crezut ca e de la pompa de benzina, ca e infundat vreun filtru ceva, dar cum am schimbat benzina nu s-a mai oprit. Luam benzina de la PetromV, acum iau de la Lukoil si nu s-a mai oprit de cand am schimbat benzina.


Eventual incearca sa cureti chestia aia care regleaza turatia, sa iti zica cineva care stie cum o cheama.

L.E. Da cum a zis Rico senzorul de relanti.smile.gif
LagunaMan
Incerc sa pun o imagine luata de pe un forum francez. Piesa ce este evidentiata in careul rosu este responsabila de relantiul masinii tale. Se desface destul de usor, iti trebuie o surubelnita( dreapta in varf ) o cheie de 8 sau de 10, spray degripant, si multa atentie. Scoate mai intai mufa electrica din partea dreapta,(vezi ca are o clama din sarma) apoi desurubeaza cu atentie suruburile aratate de sageata verde (sunt doua de fiecare parte a regulatorului) si da la o parte regulatorul. Acum unde indica sageata galbena sunt doua surubele ,le desfiletezi si tragi usor sa-l desfaci in doua( Regulatorul). Dupa ce l-ai desfacut dai cu spray degripant in interior si stergi cu o laveta curata ,repeta faza cu spray-ul si laveta pana se curata bine. A si inca ceva vezi ca in partea dreapta inspre mufa electrica este un motoras electric si cred ca trebuie sa fii mai atent cu spray-ul. Spor la treaba! victorie.gif
cridaia
QUOTE(LagunaMan @ 22 Feb 2010, 21:42)
Incerc sa pun o imagine luata de pe un forum francez. Piesa ce este evidentiata in careul rosu este responsabila de relantiul masinii tale. Se desface destul de usor, iti trebuie o surubelnita( dreapta in varf ) o cheie de 8 sau de 10, spray degripant, si multa atentie. Scoate mai intai mufa electrica din partea dreapta,(vezi ca are o clama  din sarma) apoi desurubeaza cu atentie suruburile aratate de sageata verde (sunt doua de fiecare parte a regulatorului) si da la o parte regulatorul. Acum unde indica sageata galbena sunt doua surubele ,le desfiletezi si tragi usor sa-l desfaci in doua( Regulatorul). Dupa ce l-ai desfacut dai cu spray degripant in interior si stergi cu o laveta curata ,repeta faza cu spray-ul si laveta pana se curata bine. A si inca ceva vezi ca in partea dreapta inspre mufa electrica este un motoras electric si cred ca trebuie sa fii mai atent cu spray-ul. Spor la treaba! victorie.gif
*


ce ai postat tu, nu se potriveste.....sunt motorizari diferite.
danoly
asa este eu am alt fel de motor (k4m). am schimbat si benzina si tot nu merge. tot asa face. oricum va multumesc.
pixule
cauta pe aici..este un topic intreg cu motorasul de relanti, demontare curatare, etc..
iulianu00
Asta este motorasul (cel putin la mine, 1.6 16v ph2, poza este luata de pe forum, este a unui coleg).
Este prins in 2 suruburi, desfa-le si trage-l usor in sus. Curata-l cu o carpa curata, ai grija sa nu invarti sau sa tragi de piciorusul (sau cum ii zice) ce-l are ca nu va mai merge. Atat.
LagunaMan
Cridaia m-am grabit sa ajut .Scuze data viitoare nu mai fac .
B o g d a n
La motorul F3P stie cineva care este senzorul de relanti?
horia1983
vezi ca e la fel ca in poza postata gresit mai sus...
crystelu11
Motorasul pas cu pas este de vina. Aceasi problema am avut`o si eu .. am curatit cu un spray WD-40... stie Horia ce stie..
CYP VFS
Daca dupa ce curati senzorul respectiv nu se rezolva problema atunci trebuie sa-ti cureti clapeta de acceleratie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.