Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vajait motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
octavian09
salutare !
am cautat o problema similara dar nu gasesc niciun topic asemanator. problema e urmatoarea : dupa ce plec de pe loc, indiferent cu ce treapta as merge, se aude un vajait la motor. nu are importanta viteza cu care merg, singura chestie e sa fie bagata in viteza. daca merg cu viteza si scot repede din viteza, nu se mai aude niciun vajait. mentionez ca masina e megane 1.6 16v cu 33.000 km si i-am schimbat rulmentul de la placa de presiune acum 2 luni (fiind in garantie atunci). sunetul a aparut cam de o saptamana. aveti idee ce ar putea fi??

multumesc.
draqosh
salut....am exact aceasi problema pe care ai enuntat-o. Eu am auzit prima oara cand au fost frigurile alea puternice. ideea e ca am studiat un pic fenomenul si cel putin la mine se aude nu mai knd este apa pe carosabil si se intampla la fel numai knd e in viteza......eu cat de curand o sa fac revizia si o sa ii intreb despre ce e vorba si o sa revin cu un raspuns......
octavian09
doar noi 2 avem problema asta?? dry.gif
qwertyuiop
si la mine se aude , dar numai cand este frig (sub 5 grade) si apare cand apas ambreajul , ambreajul fiind defect
robertinio84
salut,am si eu un vājāit la mototr cand e in viteza mai exact doar cand accelerez parca as avea salvarea in spatele meu tot timpul.
stie cineva despre ce e vorba?
merci
octavian09
QUOTE(draqosh @ 20 Feb 2010, 02:47)
eu cat de curand o sa fac revizia si o sa ii intreb despre ce e vorba si o sa revin cu un raspuns......
*



ai mai fost la revizie??? sau ai uitat de problema wink.gif
necre
Este important de stiut daca face si cand ambalezi motorul cu cutia de viteze in neutru si cu ambreiajul necalcat (adica ansamblul in gol, nepus in sarcina) sau daca zgomotul inceteaza in timpul deplasarii, in momentul in care calci ambreiajul sau abia in momnetul in care pui cutia in neutru.

Putem astfel determina daca este vorba de placa/rulment, sau mai nasol, de "scame in ciorba cu pinioane"...
octavian09
QUOTE(necre @ 19 Apr 2010, 14:05)
Este important de stiut daca face si cand ambalezi motorul cu cutia de viteze in neutru si cu ambreiajul necalcat (adica ansamblul in gol, nepus in sarcina) sau daca zgomotul inceteaza in timpul deplasarii, in momentul in care calci ambreiajul sau abia in momnetul in care pui cutia in neutru.

Putem astfel determina daca este vorba de placa/rulment, sau mai nasol, de "scame in ciorba cu pinioane"...
*



la mine se aude doar in mers(cand e cuplata o treapta de viteza). cand e la relanti nu se aude nimic. mentionez ca ulmentul de la placa de presiune a fost schimbat in decembrie.
luciannicu
Salut,
Ati mai rezolvat problema cu vajaitul la motor? Cum? De vreo saptamana a aparut si la mine. Totul a inceput dupa ce am incercat sa urc o bordura mai inalta si am fortat un pic mai mult motorul...
Inainte torcea asa frumos...da acuma.... sad.gif((
Mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.