Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire/revopsire partiala/totala, retusare L3.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Laguna_III
Stiti ce cost de vopsire are o "componenta" (aripa,portiera, capota, etc) la Laguna III?Eu am intrebat la Renault!Raspunsul: aprox.700 lei (7 milioane lei vechi)!?!Imens cost...mi se pare.
Ati acumulat la L3 "julituri", "zgarieturi", mici "deformari"?
Eu sunt inca indecis daca sa apelez la CASCO pentru revopsirea a aproximativ 2/3 din masina, sau sa retusez (la un atelier care sa nu apartina Renault) "problemele".Cam ce variante ar fi?Ati recurs la revopsire?Cum a iesit?Ati retusat doar micile parti afectate?
Masina este un alb glacier 369 si nu gasesc nicaieri creioanele din acelea "magice", cu albul asta si nici "spray-uri".
Daca apelez la CASCO platesc 100 de euro la fiecar dosar de dauna deschis (am 3 pana acum);cu CASCO as plati 300 de euro din total cost total estimativ de aproximativ 1200 de euro.
Ce sugestii imi dati?Se pot face retusuri de sub 300 de euro, in sensul in care nu vopsesc toate "componentele" afectate ci doar acele zgarieturi?

Multam fain pentru raspunsuri.

CristianFlorea
Salut!

Eu am cautat sa vopsesc aripa fata la Megane care e din plastic. Cel mai ieftin am gasit la cei de mai jos 300 lei TVA inclus. Peste tot cereau peste 500 - 600 lei.
Nu am mai fost insa pentru ca am vandut masina asa cum era. Astfel ca nu pot sa iti spun daca fac treaba buna sau nu.
Oricum, ai link-ul lor cu datele lor de contact mai jos.
http://www.autobayern.ro/servicii/contact-8.html
neptune
da... si eu am masina julita cam pe toate partile... sunt puncte unde s-a luat vopseaua si se vede negru - am inteles ca asta e grundul, nu s-a ajuns la tabla si nu rugineste. Sunt si eu interesat de preturi pentru revopsirea componentelor, sau solutii alternative.

de vina in primul rand sunt eu - am avut mici altercatii cu alti conducatori auto, iar din vina lor, dpdv legal, ne-am atins, si a ramas asa. Cea mai tare faza a fost cand s-a bagat unu de pe banda din dreapta pe banda mea cu tupeu, si m-a atins, iar el nu si-a dat seama. Am alergat dupa el, am oprit, am constatat si reactia lui a fost: "daca ne-am ambitionat amandoi...". Mie imi venea sa-i sparg capu dar eram in drum spre spital cu nevasta insarcinata asa ca am lasat-o asa. Asa ca pot spune ca am o vina morala - stilul de condus.

btw - masina e destul de lata, de exemplu o toyota land cruiser v8 e mai subtire cam cu 20 de cm, parca.
mefmef
Cum sa fie mai lata cu 20 de cm ca un Land Cruiser?

Tu compari latimea Lagunei cu tot cu oglinzi cu latimea altei masini fara oglinzi.

In brosura de prezentare la Laguna, latimea aia de peste 2 metri e cu tot cu oglinzi.
Asa, majoritatea masinilor au peste 2 metri cu oglinzi cu tot.

Latimea ei fara oglinzi este 1,81 m.
R19/16v
Cat dai, atata face, dl. Laguna_III.
neptune
ma rog, chestia asta e o prostie, dar acum chiar m-am mai uitat un pic si:

http://www.toyota.com/byt/pub/buildGeneral...ureType=general

zice ca "overall width" adica si cu oglinzi, zic eu, e 1971 mm, iar laguna are 2026, deci diferenta de 5.5 cm (ok, nu 10).

intr-adevar, nu se specifica nicaieri daca e sau nu cu onglinzi, dar daca te uiti pe site-uri sa compari masinile, desi nu e o autoritate, vei vedea aceleasi valori (cum ar fi http://www.automarket.ro).

cre ca pana la urma ai dreptate - whatcar.com zice ca V8 are 1970 si laguna are 1811. Ma uitasem eu prost.
JustInTime
cineva pe-aici care a avut daune la portiera spate sau/si aripa spate? Tocmai am zgariat masina (portiera + aripa sparte) sad.gif
Vreau sa stiu la ce sa ma astept daca o fac pe cont propriu.
rtBK
e infundata tabla?
JustInTime
da, portiera e julita, iar aripa (care, a-propos, ati vazut cata' mai e??? blink.gif ) este infundata/ridicata/stransa pe o suprafata de 2-3 cm patrati + julita. Se vede alb sub julitura de pe portiera iar pe aripa spate se vede tabla argintie unde e "stransa". Any idea?
rtBK
tare mi-e ca aripa trebuie inlocuita... n-ai facut o poza?
CristiA.
depinde ce preferi..inlocuire sau reparare,adica indreptare si chit cu galeata...la o laguna 2 initiale,indreptare usa si revopsit,6.5 mil rol acuma 1 an{un amic}...deci iti dai seama in cazul tau...sper sa poti sa iti faci o impresie
lagunez
ca sa va fac o idee m-a costat casco evident Lag 3 vopsire bara F+S 2 bandouri laterlae+far inlocuit +oglinda +grila fata + suporti +maruntisuri +vreo 65 mil+TVA....mizilic...acum 5 ani am avut de schimbat 2 usi si prag la Lag 2 ph 1 atunci a afost vreo 150.000.000 ROL....
CristiA.
vrei sa spui ca sunt mai scumpe elementele de caroserie la laguna 2 decat la laguna 3?caci oricum manopera este mai scumpa acuma...
Mephisto
Am avut recent aceeasi problema cu Megane. Usa portbagas spate lovita usor de cineva in parcare, usa spate zgariata pe 5 cm de o creanga ceva, bot fata julit jos de cineva in parcare si bandou fata. A fost 20 de milioane wacko.gif , am facut-o pe CASCO.

Nu am franciza (UNIQA) wub.gif , dar cand am fost la constatare au incercat sa imi faca 3 dosare separate blink.gif . Eu am insistat ca declar tot pe un singur dosar, deoarece constatasem toate cele in ziua respectiva, si nu au avut incotro - au facut un singur dosar.
Adi-Paul
si eu am masina zgariata peste tot; bara fata, bara spate, aripile spate, usa spate si chiar plafon (pare sa fie o urma de ghiul)
toate sunt urme capatate in parcare la supermarket, mai putin cea de pe usa care e capatata cand era parcata pe trotuar...
am decis sa le las asa si sa le repar pe toate in vara asta (unele sunt de vara trecuta)
neptune
impact spate la oprire, spatele de jos pana la portbagaj rupt, plasticul care include senzorii de parcare rupt, plasticele de sub masina - din spate, de sub cel care contine senzorii - rupte, portbagaj usor indoit astfel incat la inchidere zgaria pragul de jos al portbagajului, senzorii de parcare intacti.

53 mil, pe rca-ul respectivului - bcr asigurari, nicio problema.

intrebare: la directie stramba din cauza datului in gropi, cauciuc explodat (pe care nu-l mai am, dar am chitanta cauciucului nou), inclusiv plasticul de sub masina la roata fata rupt. Merge pe casco?
korn
Adevarul, cam neplacut, este ca renault laguna nu are cea mai buna vopsea cu putinta. In parcare mai am un Citroen C4, iar acela are o vopsea net superioara, dar asta-i situatia, nici pretul la renault nu este cel mai ridicat.


Printre altele, dupa parerea mea, are si o tabla destul de subtire, mai ales in zona usilor.
Adi-Paul
nu, casco nu acopera problemele generate de gropi si alte asemenea
@korn:
tabla din zona usilor este una dintre cele mai rezistente din tot ce se gaseste pe piata, incluzand aici Jaguar si Mercedes
eu am avut accident si am avut usa soferului si aripa strambate de un Hyundai care s-a zdrobit bine...
fata de usa a ramas stramba si flamba cand inchideam usa. drept pentru care cateva zile pana o bagam in service a trebuit corectata. fiind prima laguna din service, nu aveau idee ce si cum
au incercat cu un ciocan sa strambe o bucata de 5x10cm; nu a mers
au incercat cu un baros si o dalta, nu a mers nici asa
in cele din urma au adus un levier pe exteriorul caruia era o greutate cilindrica; nu stiu cum se numeste scula
dupa vreo 20 de miscari au reusit sa strambe bucatica de tabla suficient cat sa nu mai atinga aripa;
nu va mai dati cu parerea doar ca sa pareti interesanti, vorbiti din experienta nu din auzite; doar asa o sa fim utili unii altora
ciuliana
Casco acopera defectiunile aparute din cauza gropilor. Spun din experienta. Acum aproximativ o saptamana am nimerit un crater pe Kiseleff, intre Piata Presei si Arc, care nu prea putea fi evitat (stanga masina, dreapta bordura foarte inalta) - rezultat janta indoita + volan stramb. Rezolvate toate pe casco - janta aliaj de 17" noua si geometria refacuta (reglat din bieleta).
Casco il am la uniqa.
csorin66
Am un prieten care a ramas fara o roata intr-o gura de canal, casco la despagubit ptr paguba. Poate depinde si cum este facut contractul de casco.
Adi-Paul
m-am uitat pe contractul meu si intr-adevar acopera 'gropile' smile.gif
la alta masina, alta companie de asigurari, nu includea astfel de daune...

Laguna_III
Taica'miu imi tot spune sa renunt la ideea de a-mi revopsi, partial, masina.
Argumentele lui: nu o sa iasa nici pe departe ca si vopseaua din fabrica, o sa am probleme la etanseitatea usilor, dupa ce le demonteaza baietii, etc, etc.

E cineva care a vopsit o masina, pana in termenul de doi ani de la cumparare? Cum ai iesit?

E scumpa vopseaua aia "cameleon"? Daca vreau sa o fac "bicolora", sunt multe formalitati, aprobari, inclusiv aviz din partea bancii la care am credit?
didiland11
QUOTE(Laguna_III @ 1 Jul 2010, 22:22)
Taica'miu imi tot spune sa renunt la ideea de a-mi revopsi, partial, masina.
Argumentele lui: nu o sa iasa nici pe departe ca si vopseaua din fabrica, o sa am probleme la etanseitatea usilor, dupa ce le demonteaza baietii, etc, etc.

E cineva care a vopsit o masina, pana in termenul de doi ani de la cumparare? Cum ai iesit?

E scumpa vopseaua aia "cameleon"? Daca vreau sa o fac "bicolora", sunt multe formalitati, aprobari, inclusiv aviz din partea bancii la care am credit?
*



Am revopsit o usa spate. Se inchide la fel de bine. Ochiometric, nu sesisez diferente de nuanta nici la soare, umbra...Multumit deocamdata, vedem dupa ceva timp.
CristiA.
eu am schimbat bara spate si vopsit dupa ce am fost lovit de un smecher cu x5...smecher la prima vedere caci rca avea ieftin la carpatica...nu au contract cu reprezentantele renault pt ca sunt neseriosi...totusi am avut noroc ca ii cunosteam pe cei de la service-ul recomandat de ei si a iesit treaba buna....chiar nu se sesizeaza nici o diferenta de nuanta..
neptune
eu am schimbat bara fata si bara spate - nu am observat diferente de culoare/nuanta (pe gri-maroniu, nu mai stiu exact denumirea nuantei). Acum, insa, am vopsit o usa, bara spate si caroseria - si se observa o mica diferenta de nuanta la soare puternic.
Laguna_III
Topicul devine de foarte mare actualitate pentru mine; am 5 dosare, unul expirat [ a trecut 2 ani]; ideea este ca, pana-n DECEMBRIE 2010, trebuie sa ma decid daca revopesc masina sau nu, altfel pierd ocazia de a "profita" de CASCO [ primul "mare" dosar a fost deschis in decembrie 2008 (cand mi s-a zagriat, de la un capat la altul, partea dreapta a masinii)]. V-as ruga sa-mi spuneti daca, intre timp, si-a revopsit cineva Laguna III si cum a iesit. Eu am sunat la service si i-am rugat sa-mi spuna, in procente, cam cum ar iesi masina, dupa revopsire, comparativ cu vopseaua din fabrica - mi-au spus ca iese 99% , inclusiv luciul acela.Au spus ca o baga "in cuptor", dar nu stiu cum s-ar putea intampla asta pentru ca nu o sa fie revopsita integral - mai putin partea de deasupra si o usa pasager, in spatele soferului.
quasararoma
Vopseste-o integral si plateste tu din buzunar usa aceea nezgariata ca sa nu-ti para rau de vreo diferenta de nuanta.
Yav
Pe vechea masina(un megane 2 grena) am avut aripile spate revopsite pe rand. In ambele cazuri le-am vopsit la Serus. Nu s-a vazut nici o diferenta imediat dupa vopsire si nici dupa 2-3 ani.
sachelos
Dupa un mic incident in trafic vs un tico de saptamana trecuta in Bucuresti, am apelat la Serus. Mi-au indreptat, slefuit, blabla si in final vopsit aripa dreapta fata si masca fata partea dreapta in 2 zile, arata ca noua. Jos palaria! Servicii excelente la ei, oameni seriosi. Am avut si roata dreapta fata busita, doar anvelopa, am lasat masina Marti d-amiaza iar Joi la pranz am ridicat-o, spalata de lucea in soare!
Daca aveau anvelopa pe stoc era gata de Miercuri, dar a durat un pic comanda, dar totul f f f ok!
korn
S-a dat oglinda din dreapta peste cap. Un tembel mi-a facut-o varza. Am incercat s-o repar la service, si nu s-a putut. Concluzia: tb sa ma duc la casco. Corpul oglinzii stanga costa 1145 Ron, fara capacul de culoare masinii. Asta este din pacate. Masina de clasa medie am vrut, masina d-asta am.
didiland11
ohmy.gif

Ma gandeam sa renunt la casco prin primavara, dar m-am razgandit subit!
sachelos
Sa renunt la Casco? Niciodata! Am avut un mic incident in trafic in luna Octombrie in Bucuresti vs un Tico...anvelopa dreapta fata taiata, aripa fata dreapta lovita putin, masca fata pe partea dreapta indoita (nu foarte grav). Pe langa faptul ca Tico era facut cam varza (cu toate ca viteza nu a fost mare la mine iar Tico a plecat de pe loc intr-o intersectie) devizul Serus - Allianz s-a ridicat la 6000ron numai pentru Laguna.
Bani care nu eram dispus sa ii dau si n-am sa fiu dispus vreodata pentru ca evenimentele neplacute apar cum nu se poate mai prost ca moment.
Bft!
neptune
deacord cu sachelos: pe 2 benzi, curba usoara - colegul de trafic din banda dreapta m-a zgariat dreapta spate. Nu mi-am dat seama pe moment, si cum n-am stiut numarul masinii - rezolvat pe casco 2500 ron.
chitsro
preturile sunt cam mari cand rezolvati la reprezentanta mai ales pe casco.... daca incercati sa rezolvati in alt service iesiti mai ieftin...si eu am casco de 3 ani si ma gandesc sa renunt la el pentru ca folosesc masina foarte rar (in weekend)
Am oarece retineri pentru ca nu se stie niciodata pste ce dai...sau ce poti patii ...adica sa fiu in situatia sa fac credit sa repar masina...daca este o avaria mai mare ..
Ma gandeam si la varianta sa pun suma de casco undeva si sa o tin in caz de nevoie (600 de euro)
sachelos
Daca poti sa economisesti e bine...eu nu am reusit pana acum sa pun ban pe ban de ani buni!!
E exclusa varianta optarii pt alt service pt ca am 4 ani garantie si nu ma risc!
Casco e bun asa cum e el, te scoate din cacao exact atunci cand trebuie!!
tse
Cam cat dureaza aducerea peiselor pentru L3 din Franta?
didiland11
cel mai devreme mi-au venit in 5 zile, cel mai tarziu 12 (zile lucratoare)
CristianFlorea
Salutare!

Am fost sunat de Meridian Sud pt . schimbare capace la centuri. Luni pe martie mers la Meridian Sud. Masina preluata de angajatul lor , schimbat capace centuri. La manevrele din incinta service, angajatul Renault agata cu bara (stanga fata) un Logan parcat in atelier.
La service mi se spune sa merg sambata pt. retusarea barii. Ma prezint sambata (azi) la 8 dimineata. Astept cam 45 minute pana mi se da un raspuns cum ca atelierul e plin si nu imi poate prelua masina decat luni sau marti. Neseriosi. Nu vreau sa mai revin la ei.
Atasez niste poze. A mai retusat cineva bara?
the_darkman
Sfatul meu este sa te duci la ei sa iti prepare vopseaua dupa codul celei originale, apoi poti sa faci si tu singur un mic retus fin.
Eu iti spun sincer ca retusez cu marker permanent negru (masina fiind neagra), si se observa doar daca te holbezi de langa ea.
CristianFlorea
Eu cu Meridian am incheiat-o. Nu mai merg la ei pentru ca nu au nici cel mai mic respect pentru client si nici cuvant. Mi-au spus sa vin azi ca se rezolva si cand am ajuns acolo mi s-a spus sa vin luni. Asta se numeste bataie de joc. De aceea, as prefera sa gasesc o solutie mai simpla.
bigtroni
Salutare!

Din pacate, azi am avut un eveniment in trafic in urma caruia bara fata a Lagunei mele a iesit cam sifonata.
Vina consider ca a fost comuna, asa ca a ramas ca fiecare dintre noi sa isi repare masina separat (fara sa implicam politia, RCA, etc).
Avariata este doar bara (fara alte elemente de pe ea) dar nu cred ca mai poate fi reparata deoarece este crapata destul de rau.

Detin asigurarea CASCO la Uniqa si as fi vrut sa va intreb ce service imi recomandati sa aleg pentru efectuarea reparatiei. Nu as vrea sa am o experienta neplacuta si va intreb pentru ca nu am avut pana acum de a face cu asa ceva.

In principiu, cred ca o bara noua si vopsirea acesteia o sa rezolve problema, dar as vrea sa aleg un service (din Bucuresti) care sa fie cat mai ok si care sa nu imi tina masina foarte mult timp.

Astept parerile voastre, multumesc!
b06fcn
In primul rand la Casco va trebui declarat ce si cum s-a intamplat. Cum nu ai facut acte cu celalalt, nu cred ca e bine sa implici asigurarea. O bara sh duce undeva spre 2000 lei daca e de faza 2 si ceva mai ieftina daca e de faza 1. Plus manopera vopsire si montare. Insa nu vad ce svice accepta sa lucreze fara acte justificative ale daunei.
bigtroni
Bun, multumesc pentru raspuns, dar cred ca eu am intrebat ceva si am primit un raspuns pentru altceva, o sa mai incerc inca o data. A vopsit cineva in Bucuresti (de preferat reprezentanta Renault) si are un feedback cu privire la asta?

Multumesc!
digioptic
Da, am vopsit eu la Serus, bara spate megane II. Facuta pe asigurarea celui din... spate tongue.gif . Doar bara a fost, o coaja de plastic. Au potrivit culoarea foarte bine, poate la inceput sa se fi vazut o foarte usoara diferenta, dar dupa un timp, odata cu invechitul vopselei, nu se mai cunostea nimic. Au calculator de vopsea si tot tacamul, sunt service serios.

Aaa, sa nu uit sa precizez, nu cu titlu de reclama, Serusul de pe soseaua de centura.

Nu stiu de ce ar tine masina, teoretic se face constatarea si pana la vopsirea barei nu vad de ce ar fi retinuta masina in service. Dupa ce este vopsita, se vine la service, cu programare, si se monteaza. Apropos, au sus la sala de asteptare o cafea buna smile.gif

florinvladbogdan
Salut, si cei de la DAB AUTO SERV sunt ok, am schimbat la ei bara fata si revopsit cea pe spate, nu se cunoaste diferenta fata de restul partilor cu vopseaua originala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.