Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema senzori parcare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gabi.
Am vazut ca a mai deschis cineva un topic cu acest nume dar nu a primit un raspuns concret asa ca pun din nou intrebarea... unul din senzorii de parcare mi-a fost impins in interior si nu stiu cum sa il scot afara....precizez ca sunt senzori din fabrica montati pe dunga aia cenusie orizontala....va rog sa ma ajutati..
cpcro
demonteaza bara.
naighba
Demontezi "dunga" ... eu asa mi-am montat senzori care arata ca din fabrica. In spatele "dungii" se afla o gaura ceva mai mare ca senzorul ... dar ideea e ca ei stau pe "dunga" tongue.gif. Daca a intrat de tot fa un carlig din sarma si trage-l afara ... nu cred sa fie ceva greu.
"Dunga" se demonteza tragand pur si simpku de ea ... e prinsa in clipsuri ...

Spor ...
super98
Am patit-o si eu la fel...am un senzor intrat mai in interior, numai ca eu am versiunea break (se vede in poza mea) si nu stiu cum sunt senzorii bagati acolo, eventual poate sa imi spuna cineva cum se da bara jos?
Radocanu
confirm ceea ce spune naighba, dunga aceea se da jos! daca e intrat in spoler, lasou de sarma si tras afara !
La break cred ca trb data bara jos! Nustiu sigur pe unde sunt toata suruburile la spoiler, dar stiu ca is cateva in compartimentul rotii, acolo se desfac cateva suruburi de pe carenajul acela de plastic! cateva suruburi am vazut si pe dedesubt sub spoiler! Ramane sa le cauti tu mai atent !
Aster
Salutare Lagunisti.
Astazi am fost si eu si am cumparat senzori de parcare pt laguna mea.
I-am montat frumos cu ajutorul unui tutorial de pe internet dar problema mea este alta.

1. Cand am dat jos capitonajul din portbagaj de pe partea stanga am vazut ca pe langa mufa de la triple mai este o mufa care nu era connectata la nimica. Ce este cu mufa aia?...are 5 pini.

2. Senzorii din fabrica ce fel au afisajul....este separata sau arata pe displayul de la navigatie? ca eu am fost la cei de la renault si mi-au spus k nu exista asa ceva care sa arate pe displayu de la navi..si ca sunt ca si senzorii astia universali cu display separat cu leduri si cu display lcd si mi-au cerut 8 mil cu tot cu montaj...pentru cel cu leduri si 10 pt cel cu lcd..(mancaiar boala).

P.S. am laguna 2 din 2002 model dynamique
cpcro
senzorii pe care ii am eu, pusi din fabrica, nu au nici un afisaj, doar un buzzer mititel aflat in portbagaj undeva in stanga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.