Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inaltare spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
mavexim
Bai baieti spunetimi si mie cum sa ridic de spate si eu renault meu k e lasat rau. Am inteles k are o bara de torsiune pe spate si din aia trebuie facuta operatiunea. Astept sugestile voastre.
XtreZz
Vreau si eu cateva idei! Faza cu saibele de pe r11 este valabila si pe r21 ?
Cobra-rx8
Cea mai buna solutie sunt telescoapele cu arc,nu o face rigida si nici nu pierde din stabilitate
XtreZz
Problema e ca nu gasesc...
Axe
De ce vrei sa o ridici de spate, ai pierdut ceva pe sub ea ?!
XtreZz
Pentru ca s-a lasat de la varsta,pe partea dreapta cauciucul este intrat cu totul sub aripa..iar daca mai pun 2 persoane in spate dau cu burta de asfalt.
victor cristian
daca ai varianta fara arcuri si cu amortizoare montate oblic,exista o modalitate de a o mai ridica din reglajele de la punte dar nu stiu daca vei gasi pe cineva care are dispozitivele necesare.cred ca la tine s-a cam dus tot ce e pe acolo,bucse,rigiditatea barei de torsiune si chiar amortizoarele
jungle_21
Am eu o punte de Nevada, cu telescoape cu arc daca vrei, iar franele sunt noi pe ea. 0744 776 591
Titus91
Cea mai simpla solutie : telescoape noi pe aer, vezi Monroe, Bilstein, Koni, eu am COBORAT suspensia pe spate din barele de torsiune si vezi ca nu e una, is 4, e FOARTE greu si riscant plus ca strici sistemul genial de echilibrare al masinii, daca ai observat poti merge linistit si in 3 roti daca e bine reglata suspensia, testat smile.gif). Maine pun poze cu suspensia coborata sa vezi ce bine arata, eu zic sa nu o ridici, cumpara amortizoare si doar daca cunosti pe cineva extraordinar cu o rabdare de otel, numai si numai atunci gandestete la reglaje din barile de torsiune, dar nu garantez ca nu o sa ii distrugi echilibrarea si va fi un cangur pe sosea.
cj77shv
Eu zic ca mai bine iei puntea lui @jungle21. Nu o sa poti sa faci modificarea din cauza ca barele is foarte intepenite dupa 26 de ani. Si is numa 2 bare de torsiune.
Titus91
Sunt intepenite dar se poate lucra la ele daca mecanicul are mana buna, tocmai, o revizie pe aolo nu ar strica. Si sunt 4 bare, vrei dovada foto?
XtreZz
Cred ca o sa o las asa pana la urma..rezolv cu tabla sa o intaresc la prindere si ii pun rezervorul la loc cum trebuie,deocamdata este lasat ,iesit din locasul lui si asta este o problema ca ating cu el cand sunt gropi,damburi...cam asa arata acum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.