Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere anvelope
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4
liviudavid
Salutare tuturor,

am o curiozitate pe care doresc sa o impartrasesc cu voi. Ce marci de anvelope alegeti si ce parere aveti despre acesta.
Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema dar as vrea sa aflu ce pareri/experiente aveti despre marci mai putin cunoscute (Star Performer, West Lake Sunny, Goodride, Nankang etc). Cum este mai bine sa alegem o anvelopa - o marca premium second hand sau o marca no name dar sa avem anvelope noi ?
Cred ca nu sunt singurul care isi pune aceasta problema, mai ales ca o anvelopa noua, dimensiunea mea (206/60/16) costa cam 400-500 RON/buc iar un no name cam 250 RON/buc.

S-auzim de bine !
ovidy
Eu nu am auzit de marcile amintite de tine. Pt mine noname sunt barum, tiger,matador icon_mrgreen.gif. Cat despre dimensiuni de ce nu mergi pe clasicul 205/55/16? Sigur vei gasi anvelope mai de calitate la pret mai convenabil.
mihnis
am luat acum 2 ani 2 anvelope nankang SV1, 225/45/R17.
dupa doi ani ma declar pe deplin multumit de ele.nu am ce sa contest la calitate,pretul lor fiind destul de bun la vremea aceea.
R19/16v
liviudavid, e foarte simplu - cat de tare tii la masina ta si la ocupantii ei?
rtBK
nu trebuie sa iei no name neaparat

Dunlop SP Sport 300


Dimensiuni: 205/60 R16
Indice de incarcare: 92 (630kg)
Incarcare suplimentara (extraload): nu
Indice de viteza: H (210 km/h)
Tip / Sezon: Vara
Pret (LEI cu TVA inclus): 309.00

Dunlop SP Sport Fastresponse


Dimensiuni: 205/55 R16
Indice de incarcare: 91 (615kg)
Incarcare suplimentara (extraload): nu
Indice de viteza: V (240 km/h)
Tip / Sezon: Vara
Pret (LEI cu TVA inclus): 333.72
vlad_laguna
eu sunt impotriva marcilor no name. din inatmplare, lucrez la pirelli tyre romania si cunosc foarte bine procesul de fabricatie. daca ati stii cat de complex este, nu v-ati mai lasa siguranta pe mainile unor noname-uri. nu fac reclama, dar am ajuns la concluzia ca produsele care costa, merita si costa pentru ca sunt bine facute. nu ma refer numai la pirelli, ci la orice marca premium, gen dunlop, continental, fulda, good-year, etc.
asa ca faceti un efort si luati-va ceva de calitate daca tineti la sanatate Dumneavoastra.
fazer
Vlad Laguna....adevar graiesti!DRIVE SAFE!
vlad_laguna
pe de alta parte, de exemplu, anul trecut mi-am cumparat niste anvelope good-year, care, spre surprinderea mea m-au tinut fix 60.000 de km. dar s-au facut intr-un hal in care nu am vazut pana acum, adica erau slick-uri frate. niste cauciucuri varza. ca exemplu, pe spate, acum am michelin cu dot-ul de 2001, sunt cauciucurile din fabrica ale masinii. nu am ce sa le reprosez. sunt extraordinare.
Avani
Vladutz, poate le-ai lasat mai mult pe asfalt. wink.gif
Cauciucurile pe fata se tocesc mult mai repede decat alea de pe spate, deoarece rotile din fata au importanta mai mare la plecare si franare decat alea de pe spate.
Niciodata nu se vor toci uniform toate cele 4 roti (grad uzura).
vlad_laguna
Razvane, nu vb de cauciucurile de pe fata in mod special. Toate 4 s-au bulit groaznic. Recunosc, alea de pe fata mai repede,(nu cu mult timp, ceva de genul 2-3 luni) dar si alea de pe spate aveau neuniformitati care imi dadeau un zgomot ca de rulment in masina intre 90-120 km/h.
victor cristian
eu am pe masina gumele cu care a fost achizitionata masina si sunt michelline primacy,225/45/16.au 114000km,am facut o data rocada fata-spate si la controlul efectuat de Norauto la schimbul ferodourilor,aiesit 75%spate si 50% fata.la recomandarea unui cunoscut care vinde anvelope,voi cumpara tot michelline deoarece au cea mai lunga viata iar cu cele no name.citez:pleci dar nu sti daca te si opresti.intr-adevar,nu te joci cu viata care oricum e mai scumpa decat un schimb de anvelope
costi75
Eu am aceeasi parere Micheline-cele mai bune(am un prieten care le-a schimbat la 106000km si nu erau chiar distruse)
M i h a i
prea bune sunt michelin.....recomand gume bune pe masina..nu mizerii chinezesti...
FDR
da-i cu google si vezi review-uri, mai ales la ADAC, sunt teste facute samd

eu nu plec la drum fara papuceii Michelin biggrin.gif
VRS_80
Am ajuns la concluzia ca sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine.Nu recomand folosirea brandurilor no-name si nici atat a celor sh(pot avea defecte ascunse chiar daca arata bine).E vorba de siguranata ta si a celorlalti!Ganditi-va la o explozie de pneu fata la peste 120 km/h!Se poate termina tragic.Pneul e cel mai important lucru,el face legatura intre dvs.(masina)si carosabil.Merge-ti pe firme consacrate pt. ca investesc mult si in siguranta nu numai in performante si durabilitate.Pneurile sunt foarte complexe chiar daca nu vi se pare.Firmele no name reusesc sa faca un pneu performant dar nu si durabil sau sigur pe o perioda lunga.(sau invers).
casper_mik
michellin schimbate la 155.000 km.. poate crede cineva?¿?
tot pe MICHELLIN mizez..
am mai spus pe alt topic m-au costat 440 €- 4 buc (oferta: 3-1 gratis) 205/55R16
isi merita toti banii
un salut
victor cristian
ar trebui sa ne ofere ceva actiuni astia de la michelline biggrin.gif
audiofilu'
Eu am avut la fosta masina Goodyear NCT5 care au stat 4 ani si cca 80-90000km iar la actuala din fabrica a venit cu Continental SportContact (nu stiu cum...)
Pentru iarna am cautat anvelope si am luat Fulda.Siteul a fost cauciucuridirect.ro si daca va uitati o sa vedeti pentru cam fiecare anvelopa o evaluare a proprietatilor in diverse conditii de rulare precum si scorul final.O sa aveti surprize de genul Michelin mai slab sau cel putin la fel de bun ca o anvelopa fara mari pretentii...scorul mic arata cit de bun este,cautati si veti vedea ca nu numai firmele de renume sint bune,mai sint si altele iar cu globalizarea asta surprize pot aparea oricind.
Yutcaru
Unele din firmele no name sunt subdivizii ale marilor concerne si anume:
Barum - este o subdivie a continental,si sunt fabricate in Cehia
Falken - este subdivie a Dunlop,produse in Japonia.
............si mai pot continua cu multe astfel de exemple..............

Deci concluzia mea este ca,sunt mai multi producatori de cauciucuri care au marfa destul de buna,pe langa cele consacrate deja ( Continental,Dunlop,Michellin,Brigestone,etc )
rtBK
nu stiu cu ce te incalzeste ca sunt subdivizii... asa si dacia e subdivizie Renault, dar la semnatura vad ca ai laguna... biggrin.gif sper ca intelegi analogia wink.gif
Yutcaru
QUOTE(rtBK @ 8 Feb 2010, 00:52)
nu stiu cu ce te incalzeste ca sunt subdivizii... asa si dacia e subdivizie Renault, dar la semnatura vad ca ai laguna...  biggrin.gif sper ca intelegi analogia wink.gif
*




Da,dar Dacia pt segmentul de low cost e super buna ( ex logan,sandero )
Nu am auzit pe nimeni sa se planga de ele..............
Acum sa revenim la cauciucuri,dai un ban dar stai in fata,dar daca vrei ceva bunicel ai de unde alege,ceva no mane-uri care sunt subdivizii.

Exact exemplul tau dat cu Dacia....................
Bond010
QUOTE(liviudavid @ 5 Feb 2010, 00:21)
Salutare tuturor,

am o curiozitate pe care doresc sa o impartrasesc cu voi. Ce marci de anvelope alegeti si ce parere aveti despre acesta.
Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema dar as vrea sa aflu ce pareri/experiente aveti despre marci mai putin cunoscute (Star Performer, West Lake Sunny, Goodride, Nankang etc). Cum este mai bine sa alegem o anvelopa  - o marca premium second hand sau o marca no name dar sa avem anvelope noi ?
Cred ca nu sunt singurul care isi pune aceasta problema, mai ales ca o anvelopa noua, dimensiunea mea (206/60/16) costa cam 400-500 RON/buc iar un no name cam 250 RON/buc. 

S-auzim de bine !
*




indiferent de marca pot face galma...si cele scumpe si cele ieftine...ma refer la gume
BuNeL_u
am 5000 km cu ele si s-au uzat 10% si e firma fantoma adica Sunny smile.gif . intrebati l pe mr bean daca nu am dreptate
rtBK
oboseala, am citit prost. delete post
driver_tavi
Eu când mi-am cumpărat mașina, am intrat pe depozitul de anvelope.ro, fără să vreau. Aici, trebuia să spunce marcă și model auto conduc, ca să-mi spună ce anvelope se potrivesc. Îmi aduc aminte că mărcile de anvelope valabile ptr Laguna, erau Michelin, GoodYear, Continental și Pirelli. Am luat atunci, la ofertă 3+1, anvelope Goodzear Hidragryp 205x55x16, pe care mi le-a trimis pe curierat cu taxe zero. În momentul de față am 75.000 cu ele și sunt sigur că voi mai merge și anul acesta cu ele. Și cu siguranță, la anul îmi voi cumpăra aceeași marcă și model deoarece sunt foarte mulțumit. Din ce știu eu, și cauciucul folosit la fabricarea anvelopelor, are un termen de valabilitate. Am înțeles că acest termen nu trbuie să depășească 4 ani. Dacă cineva știe din sursă sigură altceva, îl rog să-mi spună și mie. O altă problemă este că eu am jenți din aluminiu. Și iar spun că am înțeles de la cineva,că nu toate anvelopele sunt bune ptr astfel de jenți. Ca exemplu, vin cu Dunlop, despre care știu că sunt anvelope mai rigide, mai sport, iar datorită drumurilor proaste pe care le avem, deformează janta de aluminiu. Aștept un răspuns din partea unui cunoscător ca să mă asigur dacă am dreptate.
cdadan
QUOTE(vlad_laguna @ 5 Feb 2010, 15:36)
aveau neuniformitati care imi dadeau un zgomot ca de rulment in masina intre 90-120 km/h.
*


Confirm acelasi lucru pentru GoodYear dar pe la 80 mii km (in cazul meu). La sfarsitul vietii se fac praf. Insa pana sunt "in carne" au un comportament foarte bun, poate cu mici slabiciuni pe asfalt ud. Dupa parerea mea de umil utilizator, top 3 ar fi:
1 Continental
2 GoodYear
3 Michelin
Am vazut mai sus un fan-club Michelin. Sunt bune, nu comentez, insa la performante tot pe 3 le consider. In plus, sunt dezavantajate si de pretul destul de mare.
O comparatie intre ce folosesc acum, Michelin Alpin A3 si GoodYear UltraGrip 7+ (evident ambele modele de iarna): GY sunt clar mai aderente pe suprafete alunecoase, iar pe uscat nu sunt diferente. Dar mai utile sunt comparativele de pe adac si tyretest.

Tavi, nu sunt cunoscator, insa nu mi-as face griji. Si cele de aliaj tot jante sunt.
Mar|Us
Cum zicea cineva mai sus, daca tinem la siguranta noastra atunci nu ar trebui sa ne uitam la cativa banuti in plus si sa ne cumparam anvelope de calitate. Tot timpul am avut doar Goodyear, Michelin sau Bridgestone.

BuNeL_u
si eu daca merg cu gumele astea nu sunt in siguranta ??? laugh.gif hai ca am auzito si pa asta !!! inseamna ca trebuie sa mi cumpar turbina doar la reprezentanta sa fie originala sa dau 800 euro pe ea sa fiu in siguranta maxima ... wink.gif
rtBK
avand in vedere ca sunt de vara... nu poti fi la fel de in siguranta cum ai fi cu niste anvelope conform sezonului.
dinu_victor_88
Salut!Am observat ca se discuta in mare parte de brand-uri mari(bridgestone,continental etc)..Dar de kumho ce ziceti?Eu am un set de 2 ani si le-am alergat destul de mult(cele de vara).Se comporta foarte bine si acum si nu dau semne de lipsa pe aderenta.Am mers cu ele si un pic din iarna si chiar m-au surprins iar din punct de vedere al pretului e foarte convenabil(250 ron bucata)
tzavalau
Am un amic intors din anglia ,e patron acum....care, fiind prins de iarna in anglia,si-a "incaltat" masina(un logan break) cu cauciucuri de iarna direct de la reprezentanta(nus care si unde.!!!!in anglia,renault ,dacia...habar n-am!!)cu "gume.......???!
nankang!!!!!!
asta e.....daca la noi e cunoscut mai mult un brand,nu inseamna neaparat ca e si cel mai bun!!!!!pina la urma e vorba doar de politica firmei si de reclama, care se stie ca e "sufletul comertului"
tot ca exemplu,vara-mea in germania,s-a "pliat" pe nationalismul german in achizitii si pe masini "poarta" doar continental(care s-ar putea sa fie facut in timisoara) ca e marca germana!!!!
si cine baga mina in foc ca michelin nu face cuciucuri in coreea (de exemplu) si le vinde acolo cu un nume si in europa ,acelasi cauciuc, se cheama primacy (tot ca exemplu) ????
cdadan
Nu bag mana in foc ca Michelin nu produce si in Coreea, insa e sigur ca produce la Zalau. Nu vad o problema majora, in momentul in care respecta retete, tehnologii si standarde ca la mama lor acasa.
FDR
a vazut cineva nankang la formula 1 sau la alte evenimente sportive oficiale??????

nu mai insir restul de marci "renumite"

I rest my case
BuNeL_u
pai ce se gasesc in Romania alea sunt bune pentru UNII !!! asa cu gumele cum si cu hainele... am venit aici in Dk cu adidas si nike, si ei poarta doar hummel. alea firma frate, asa ca nu mai bateti campii cu firmele astea mari ca si astea fantoma tot surioare de'a lor sunt daca stiti ce vreau sa zic biggrin.gif
rtBK
QUOTE(cdadan @ 9 Feb 2010, 19:13)
Nu bag mana in foc ca Michelin nu produce si in Coreea, insa e sigur ca produce la Zalau. Nu vad o problema majora, in momentul in care respecta retete, tehnologii si standarde ca la mama lor acasa.
*




nu le respecta.... chiar nu recomand anvelopele facute in Romania.


@ tzavalau: si daca au pus la reprezentanta anvelope din alea ce? Crezi ca service-ul sta sa testeze ce anvelope ar fi mai bune pentru clienti? Aiurea... le cumpara pe cele mai ieftine si le umfla pretul. Cum in primele zile de ninsoare gaseai Debica Frigo la 260 de ron.... desi pretul lor normal era de ~150 ( la dimensiunile pentru logan )
vlad_laguna
@rt8k: le respecta 100%. iti garantez eu. respecta toate procedurile legate de calitate si de buna desfasurare a fluxului de productie. fiecare furnizor este testat conform unei proceduri interne si evaluat. apoi tot fluxul de productie este urmarit pas cu pas. nu mai vorbiti toate prostiile. voi credeti ca "idiotii" care au investit miloane de euro isi permit ca nea gigi care a lucrat ani de zile la stat pe principiul 'lasa ba ca merge si asa' sa nu respecte normele referitoare la calitate? aflati ca marii producatori de automobile vin in audituri la furnizorii de subansamble (anvelope, in cazul de fata) si nu permit nerespectarea regulilor. iar diferenta intre o anvelopa facuta in Romania si una facuta in Occident nu exista. asa ca lasati ideile astea preconcepute, ca nu mai suntem in anii 80.
rtBK
eu cred ca tu vorbesti mai multe prostii decat mine.

am cumparat eu 2 bucati BFGoodrich facute in polonia si dupa cateva luni am cumparat alte 2 facute in Romania. Diferentele se simteau si la plecare (primele nu scartaiau deloc, astelalte... se uita o strada intreaaga la mine ) si la franare ( simteam ca nu sunt indeajuns de eficente cele fabricate in romania ) si la agilitate.

Ca si aparenta pareau IDENTICE, dar performantele total diferite.

asa ca nu imi spune tu mie ca vorbesc prostii, cand zic ceva spun din experienta nu din ce am visat azi noapte.
cj98czh
QUOTE(dinu_victor_88 @ 9 Feb 2010, 10:00)
Dar de kumho ce ziceti?
*




Zic up.gif

As mai adauga aici si Yokohama si Toyo, preturi decente, anvelope excelente biggrin.gif
vlad_laguna
@rtBk: acum chiar imi dau seama ca vorbesti tampenii. eu chiar lucrez intr-o fabrica de anvelope a unui mare productaor (s-ar putea cel mai mare din lume). si, da, cred ca ai visat azi-noapte.
si cum ma rog simteai tu ca nu sunt eficiente la franare?
asta doar asa, ca sa iti demonstrez cate tampenii vorbesti tu. nu stiu care e problema la BF Goodrich, dar nu este in ordine. contractele de aprovizionare cu materii prime sunt stabilite la nivel mondial de sectorul central al companiei, iar retetele la fel. asa ca diferenta exista numai la tine in cap, datorita ideii preconcepute ca produsele romanesti nu sunt de calitate.
asa ca, inainte sa vorbesti, intereseaza-te cu privire la ce afirmi.
cosminutzuu92
Io nu inteleg cu ce var avantaja ce anvelope ati pune pe masina
Ca e de firma renumita sau nu, e tot o anvelopa de masina nu???DA

Atata timp cat nu iti afecteaza directia sau alt ceva un cauciuc no name io zic ca e bun!Ca nu are viata cat unu de firma mai buna e parea a 2
dar cand esti cu financiaru la pamant si ai nevoie de anvelope iei si dastea...

Io unu nu iau cine stie ce firma renumita no name si ala e tot cauciuc de masina.....la 200-300 de ron un cauciuc nou si aia e......decat sa dau 400-500 ron pe un cauciuc de firma....

Acum daca ii vrei sa fuga mai tare si vrei cauciucuri de viteza iti iei de viteza dar nu inteleg de ce te-ar avantaja ca noi nu avem drumuri de viteza......ce este A2 dar si pe aia sta ''ratatii'' cu radaru.......o sa fiu si io fan cauciucuri de firma cand o sa castig la bingo!!!
cj98czh
QUOTE(cosminutzuu92 @ 10 Feb 2010, 14:16)
Io nu inteleg cu ce var avantaja ce anvelope ati pune pe masina
Ca e de firma renumita sau nu, e tot o anvelopa de masina nu???DA

*




Eu sunt total impotriva la ceea ce spui tu.... o anvelopa buna nu are pretul care il are degeaba... si daca cu o anvelopa buna si mai scumpa ma opresc cu 1 cm mai repede ca tine.... dar acel centimetru face diferenta intre a oprii ok si a te lovii de ceva sunt avantajat..

Am experimentat si no name si am jurat ca nu o sa mai pun decat anvelope bune pe masina.... dar fiecare... dupa cum crede...

Si vezi ca un cauciuc bun nu este ala care te tine XXXXXXX km.... eu consider o anvelopa buna daca masina sta impecabil pe viraje, franeaza impecabil pe uscat sau ud, etc.... fa un test cu o masina cu pseudoanvelope si dupa aceea pune-i niste anvelope ok, vei vedea singur diferenta.... si cat despre faptul ca nu ai bani sa iei anvelope calumea..... asta este alta poveste.... specifica tarii noastre.... ne luam masini dar nu ne permitem sa le intretinem calumea.... cam asa si in cazul tau...


Si Dacia si Mecedes sunt masini si ambele te duc de la A la B..... diferenta o face cum te duc.... cam asa si cu anvelopele...
bardu
+1 cj98czh, multi au o masina la moda si se "incaltam" de la sh, merg iarna pe gume de vara ca "merge si asa ca soferul conteaza"!
Ipocrizia ne mananca pe toti!
rtBK
vlad_laguna, atata timp cat nu tu iei decizii in firma aia si ai si tu niste informatii... e egal cu 0.


eu ti-am zis foarte clar ca se simt diferentele din prima, tu daca vrei sa asculti..bine.daca nu... e iar bine. Le-am cumparat MADE IN ROMANIA tocmai pentru nu ma asteptam sa se bage romanii unde nu trebuie. Din cate vezi am si o masina romaneasca la semnatura... deci texte de genul "datorita ideii preconcepute ca produsele romanesti nu sunt de calitate. " chiar nu le aprob.

Sa fie la tine in firma lapte si miere... probabil, dar da-mi voie sa cred ca sunt multe chestii ascunse pe care tu nu le sti ( ca asa e romania wink.gif )

Pana la urma de ce sunt destui care nu recomanda anvelope de firma fabricate in china sau prin alte tari din astea in care nu prea poti sa ai incredere? Datorita contractelor alea super tari realizate la nivel mondial... sa fim seriosi.... ca ceea ce spui tu e chiar utopic.
vlad_laguna
ok. faci cum vrei tu si gandesti cum vrei tu. nu te priveste pe tine pozitia mea in firma, poate e mare poate e mica. eu iti spun un lucru: nu vorbi fara sa cunsoti un proces, fara sa stii macar cum se desfasoara. cu ce este polonia ca si productie de anvelope superioara romaniei? niciuna din tarilea asta (rom si polonia) nu au experienta in asa ceva, industrial vorbind. asa ca, cel putin la nivel de discutie, nu ar trebui sa existe diferente. poate doar in mintea unora.
iar motivul pentru care ai o masina romaneasca, nu pot decat sa-l anticipez.
condu tu cu anvelope din polonia si noi nu avem nimic cu tine.
succes
renodood
Nu luati Vredestein, sunt zgomotoase...cel putin cele de iarna, wintrac, pe care le am eu se aud tare de la 50km/h in sus.
rtBK
vlad_laguna sa mai adaug ca erau chiar mai scumpe decat cele din polonia? laugh.gif laugh.gif laugh.gif


inteleg ca esti subiectiv, dar incearca si tu anvelopele de acelasi tip fabricate in tari diferite... lasa procesele de fabricare. fapte nu vorbe wink.gif
vlad_laguna
de fapte vorbesc. asta e, ca am incercat. si oricat m-am straduit sa gasesc diferenta, ea nu exista. dar trebuie sa intelegi ca un proces iti da tie anvelopa respectiva si atata timp cat acest proces e urmarit cum trebuie, nu ar trebui sa existe diferente. repet, eu vorbesc de marca pentru care lucrez. se poate sa fie diferit la alte marci. daca se poate, ce anvelope ai luat din polonia si ce anvelope ai luat din romania? exista si ati factori de influenta : DOT-ul, cat a stat materia prima in depozite si altii.
R19/16v
QUOTE(cj98czh @ 10 Feb 2010, 12:05)
Zic  up.gif

As mai adauga aici si Yokohama si Toyo, preturi decente, anvelope excelente biggrin.gif
*




Complet de acord!
gabize
Sa stiti ca nici Nankang-urile NS2 nu-s de lepadat. Am facut cateva mii de Km cu ele, si pot spune ca sunt multumit. Le-am ales dupa ce am vazut ca pe forumurile englezesti si australiene sunt destul de apreciate. Nu-mi pare rau ca le-am luat, se comporta bine la viteze mici sau mari, drum uscat sau umed. Imi plac mai mult decat Continentalurile cu care a venit echipata din fabrica. Nu spun ca sunt mai bune decat Continentalurile, dar sunt mai silentioase, iar pe carosabil umed par mai stabile.
Pe TyreTest.com sunt chiar bine cotate.
SINOK
salut!am si eu o intrebare,am luat 4 cauciucuri cu inscriptia m+s si un fulg,de la cine le-am luat m-a asigurat ca sunt mixte dar dupa cate vad se pare ca sunt numai pentru iarna ,voi ce parere aveti? daca le-as folosi si vara as putea avea probleme? nu stiu ma gandesc la ce e m-ai rau ,in cazul in care temperaturile ar fi m-ai ridicate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.