Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "DUE NOW" ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
viezure
Salutare,

Cine imi poate spune de ce apare mesajul "DUE NOW" la un megane 2 1.5dci?
E vreo defectiune?

Numai bine,
Fratzica
due now ce?

nu poate sa zica doar Due Now
viezure
arata o cheita (ca de service) si DUE NOW doar atat
Fratzica
probabil ca te anunta ca trebuie sa faci revizia.
norvasq
Cred ca inseamna ca trebuie sa faci revizia acum, adica ai ajuns la numarul ala de kilometri ... (din 10 k in 10k)
alex.vano
Due Now = Scadent acum [cam asa se traduce in orice context]
adi_ar
Inainte de asta ti-a spus "SERVICE DOE SOON!", acum iti spune s-o faci imediat!
aleksanders
apare cu 1000 de km inainte de programarea reviziei
viezure
Cred ca asta este ptr ca masina este din 2007 si nu cerd ca i-a fost facuta nici o revizie pana la 20000km biggrin.gif
R19/16v
Da' dup-aia sa te superi cand te-o lasa in drum si sa zici ca-i renou' prost, ok?
aleksanders
r 18 - la benzina se face la 20 000 - asa ca nu are de ce sa il lase renou in drum -
viezure
Hai sa va spun care e treaba.

Vreau sa cumpar o masina care a fost folosita f putin si tinuta in garajul unei banci.
Ei bine azi cand am mers sa o vad a aparut mesajul asta si m-am panicat putin nestiind dc sa o mai iau sau nu. Cred ca ei nu s-au preocupat sa ii faca revizia si a depasit data sau se apropie.
Deci nu eu sunt de vina wink.gif

Numai bine,

4 Feb 2010, 10:41:
Renault 2, 1.5 DCI 105CP smile.gif ca am uitat sa zic
R19/16v
alegzandare, ani, nu kilometrii! Ani!
aleksanders
sfatu meu- cauta pe forum cum se dezactiveaza mesajul ala de service si daca dispare dupa aceea e de bine si poti lua masina linistit - daca mesajul nu se poate sterge poate ca are si alte probleme - bafta

4 Feb 2010, 10:43:
r - numai la noi e mania asta cu anu si kilometru - biggrin.gif
viezure
am incercat sa du un search si nu imi iese smile.gif ma puteti ajta va rog sa imi spuneti cum se poate dezactiva?
Ar fi super cat mai rpd ptr ca tata e acolo si nu stie ce safaca biggrin.gif
Fratzica
click pe butonul computerului de bord (butonul din capul manetei stergatoarelor) pana cand pe display apare meniul de service, dupa care tine apasat pe butonul de pe ceasuri pana cand aude un bip si se reseteaza contorul.
b76bgaarh
el are 2.2... nu are buton pe ceasuri
cj98czh
QUOTE(aleksanders @ 4 Feb 2010, 10:42)
sfatu meu- cauta pe forum cum se dezactiveaza mesajul ala de service si daca dispare dupa aceea e de bine si poti lua masina linistit - daca mesajul nu se poate sterge poate ca are si alte probleme - bafta

<span class='edit'>4 Feb 2010, 10:43:</span>
r - numai la noi e mania asta cu anu si kilometru -  biggrin.gif
*




Nu este adevarat... este peste tot.... numar de km sau an... in Germania se schimba uleiul la 30.000 sau 1 an de exemplu, distributia la 120.000 km sau 4 ani....
Fratzica
ah, atunci in loc sa tina apasat pe butonul de pe ceasuri, tine apasat pe butonul de pe maneta stergatoarelor
viezure
Va multumesc mult pentru ajutor tuturor - gata masina e cumparata smile.gif
Sper sa fie de bine.

Sanatate,
mihaicip03
sa ne povestesti cum merge......si daca esti multumit de ce poate.... sofer1.gif
Razvione
nu cred ca trebuie sa faci revizia la revizie mie imi scrie service due son biggrin.gif
R19/16v
Daca ignori avertizarea probabil ajunge sa zica due now...
viezure
Am sa ii fac revizia ptr ca oricum vreau sa am constiinta impacata ca are consumabilele noi biggrin.gif - sper ca voi fi multumit de ea.
Mai am si un hatchback din 2003 care dupa cateva interventii merge ceas si sunt f multumit de el - sper ca si asta sa fie la fel.

Numai bine,
adi_ar
QUOTE(Razvione @ 4 Feb 2010, 11:35)
... mie imi scrie service due son  biggrin.gif
*



Ai dreptate, mai sus am gresit eu! smile.gif
Am corectat!
skorpio_bog
schimba-i uleiul si toate filtrele si ai grija de masinuta. motorul ala este foarte bun.
19vik
La mine de 2 luni mesajul este "CHANGE OIL SOON" si cheia aprinsa... astazi s-a implinit anul de la ultima revizie si este acelasi mesaj, doar cheia nu e aprinsa doar pe pagina cu mesajul, acum clipeste continuu pe toate paginile CB-ului. Cate case/masini/tari atatea obiceiuri.
Solon
Asa e facut sa mearga: Change oil soon, apoi apare si cheia si apoi sclipeste continuu cheia! Ceve de genu': Chiar nu ai de gand sa ma duci in service? smile.gif
papa_mulo
QUOTE(viezure @ 4 Feb 2010, 12:44)
Am sa ii fac revizia ptr ca oricum vreau sa am constiinta impacata ca are consumabilele noi  biggrin.gif  - sper ca voi fi multumit de ea.
Mai am si un hatchback din 2003 care dupa cateva interventii merge ceas si sunt f multumit de el - sper ca si asta sa fie la fel.

Numai bine,
*



Sa o stapanesti sanatos! Nu am inteles de ce trebuia neaparat sa resetati chestia aia acolo la fata locului, poti merge cu ea si asa, nu e nici o diferenta...este doar un reminder!
Eu merg cu "service due now" pe bord de 8000 km...
adi_ar
Cati kilometri are masina, papa_mulo?
papa_mulo
38k. E 2007 din lotul cu revizii la 10k. La 28k a iesit din garantie, la 30k a aparut service due now si am hotarat ca o voi face de acum din 20 in 20...adica la 40k urmatoarea.
DUDU D
QUOTE(viezure @ 4 Feb 2010, 10:41)
Hai sa va spun care e treaba.

Vreau sa cumpar o masina care a fost folosita f putin si tinuta in garajul unei banci.
Ei bine azi cand am mers sa o vad a aparut mesajul asta si m-am panicat putin nestiind dc sa o mai iau sau nu. Cred ca ei nu s-au preocupat sa ii faca revizia si a depasit data sau se apropie.
Deci nu eu sunt de vina  wink.gif

Numai bine,

<span class='edit'>4 Feb 2010, 10:41:</span>
Renault 2, 1.5 DCI 105CP smile.gif ca am uitat sa zic
*



Cat dai pe ea???

5 Feb 2010, 16:18:
QUOTE(viezure @ 4 Feb 2010, 10:41)
Hai sa va spun care e treaba.

Vreau sa cumpar o masina care a fost folosita f putin si tinuta in garajul unei banci.
Ei bine azi cand am mers sa o vad a aparut mesajul asta si m-am panicat putin nestiind dc sa o mai iau sau nu. Cred ca ei nu s-au preocupat sa ii faca revizia si a depasit data sau se apropie.
Deci nu eu sunt de vina  wink.gif

Numai bine,

<span class='edit'>4 Feb 2010, 10:41:</span>
Renault 2, 1.5 DCI 105CP smile.gif ca am uitat sa zic
*



Stiu o masina 1,5dci, privilege lux pe care ti-o recomand cu caldura(a fost a mea si am dat-o buy back la dealer)
Daca nu te-ai hotarat merita sa o vezi.
Sa-mi spui daca te intereseaza.
skorpio_bog
QUOTE(viezure @ 4 Feb 2010, 12:25)
Va multumesc mult pentru ajutor tuturor - gata masina e cumparata smile.gif
Sper sa fie de bine.

Sanatate,
*


DUDU D
Cat ai dat pe ea?
nlu
QUOTE(papa_mulo @ 5 Feb 2010, 01:30)
Sa o stapanesti sanatos! Nu am inteles de ce trebuia neaparat sa resetati chestia aia acolo la fata locului, poti merge cu ea si asa, nu e nici o diferenta...este doar un reminder!
Eu merg cu "service due now" pe bord de 8000 km...
*




Asta e jmecherie curata...... laugh.gif
papa_mulo
Nu m-am prins, la ce te referi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.