Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena renault megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3
catalinzaharia
Unde gasesc si eu de cumparat o antena pentru renault megane? Mi-au furat-o si tot caut prin magazine de piese in bucuresti dar... nu prea se gasesc decat de logan. Merci de ajutor
marius_costin_91
am eu o antena de megane 2...daca t intereseaza...intra p id_lu_marus si vb....salut!!!
catalinzaharia
Marius ai un ID de mess?
dl_io
laugh.gif
catalinzaharia
Stiu ca au pe net. vroiam un magazin prin bucuresti ca sa nu mai ma compplic pe site.
dl_io
blink.gif Vezi ca ti`a dat marius id-ul lui mai sus ...
cristianmihai1982
sal
si mie mi-au furat antena, se desurubeaza foarte usor
am dat 30 RON la serus
Adrian00
QUOTE(catalinzaharia @ 1 Feb 2010, 16:28)
Unde gasesc si eu de cumparat o antena pentru renault megane? Mi-au furat-o si tot caut prin magazine de piese in bucuresti dar... nu prea se gasesc decat de logan. Merci de ajutor
*



Daca nu-ti trebuie axact ca cea originala,gasesti in hypermaketuri cate vrei.
clr
Targ Vitan
clr
M-au usurat si pe mine.
A rezistat aproape 3 ani, recunosc ca mai mult decat ma asteptam sad.gif
M i h a i
inseamna ca a fost cel mai prost hot...daca a furat o antena de pe un megane care are 7 ani.....
430076
Am eu una in plus. 20 lei.
Am avut o problema la un service si a trebuit vopsita o parte din caroserie. Cand au spalat masina au scos antena. La predare nu mi-au pus-o la loc, eu observand ca lipseste abia acasa. Dupa ce i-am blestemat de rigoare am dat o fuga pana la Vitan si mi-am luat una noua. Cand am ajuns in fata blocului am gasit-o in buzunarul portierei si pe cea veche.
clr
@Mihai: si ce daca are 7 ani? Ca doar antena aia nu e supusa uzurii, nu?
Sau daca era una de 2 ani prindea posturile mai bine?
M i h a i
pacat ca nu am un aparat care sa arate calitatea semnalului...uzura...de la soare..ploaie...
clr
Pai Mihai, am spus mai sus, antena nu avea nici 3 ani impliniti smile.gif
Ce crezi ca e prima oara cand e furata?
Oricum nu conteaza ce arata aparatul ala, sa nu-mi spui ca urechea sesizeaza diferenta de semnal.
Ca sa nu mai zic ca pe masina nu scrie ce an de fabricatie este.
Iar daca antena o gasesti pana-n 20 lei pe piata, gandeste-ce ce a primit hotul la schimb pentru ea. Probabil o jumatate dimineata ca drojdierii.
Noi sa fim sanatosi. Oricum, la cat circul eu cu masina, probabil ca pe cea noua o voi tine in usa si o voi monta numai cand plec cu masina (adica in cate un week-end sau in concediu).
M i h a i
m-am uitat in semnatura..am vazut 2003 si am omis partea cu 3 ani..... iti dai seama imediat ce an este masina..te uiti pe geamuri...slabe sanse ca sa fie toate schimbate...asadar...iti dai seama usor ce an de fabricatie este o masina..
clr
Iti dai tu seama.
Un cocalar "de parc" care o fura pentru cea mai ieftina vodka de pe piata habar n-are, stai tu linistit.
Lucian BLK
Nu mai deschid topic nou. De ceva timp imi merge radioul sacadat, adica cand are semnal bun cand nu. L-am desfacut sa vad daca cablul de antena e la locul lui, am mai strans antena de sus ... fara rezultat. Idei!?
mih_mlv
........ ph34r.gif si tu ai masina parcata langa un parc nu? blink.gif

17 Sep 2010, 11:41:
.....Lucian schimba antena si vezi rezultatul.... unsure.gif ..totusi.

17 Sep 2010, 11:43:
cum spunea MIHAI pot aparea uzuri de la soare..etc tongue.gif
drivex
Am si eu aceeasi problema cu receptia (asa cum am spus pe alt topic; il rog pe moderator sa il inchida) dar la mine este "corodat" filetul antenei si as crede ca asta poate fi o cauza. Cu ce s-ar putea curata pina sa ajung la solutia extrema de schimbare a antenei?
beberazvan_n
drivex incearca cu spray w40 .
CristyXXL
Eu vroiam sa o schimb cu una de BMW, aripioara de rechin, dar mi-a zis un prieten k e si antena de GPS acolo si poate pierd semnalul.
Stie carva dak asa este?
81dis
Si la mine se intampla acelas lucru cu radioul.
Pierde semnalul revine si tot asa
Merg cu masina cu un prieten si la el merge perfect. Cand merg cu masina mea, pe aceeasi ruta si acelas post de radio nu vrea semnalul foarte slab.
Am verificat antena, am desfacuta si am infiletat-o si nici o scimbare la fel de prost chiar ma inerveaza. Masina nu are nici macar 3 ani.
Aveti o solutie.
Ma gandesc sa mi schimb cd-ul cu cel de la masina veche, un Pioner care merge super dar nu mai pot avea comenzile la distanta
Sfaturi pleas!!!!!!!
Avani
@81dis: cand mergi afara tine radioul pe "preset" si nu pe "manual" sau "list". Daca exista suficient semnal si nu exista alte interferente in drumul tau, postul pe care il ai selectat pe "preset" o sa-ti mearga OK.
mih_mlv
sad.gif ....dai cautare inca o data, si-ncodata si vezi.Dar pe alte posturi face la fel?acelasi simptom?
Daca este vorba de aparat in sine...... eu am mers pana la Arad fara probleme(ex kiss fm)...bine cu schimbarile de frecventa ale oraselor(stii ca se schimba automat).
Ca sfat incearca si alte posturi ...vezi cum este.. 053.gif

20 Sep 2010, 10:28:
QUOTE(Avani @ 20 Sep 2010, 10:21)
@81dis: cand mergi afara tine radioul pe "preset" si nu pe "manual" sau "list". Daca exista suficient semnal si nu exista alte interferente in drumul tau, postul pe care il ai selectat pe "preset" o sa-ti mearga OK.
*





....sa presupunem ca stie comenzile nu??? sad.gif
81dis
Avani o sa incerc si asa nu stiu sigur daca e pe "preset" cred ca e pe "list" dar sper sa mearga daca schimb.
O sa tin la curent si poate ajut si pe alti
elro
Viitoarea mea antena wub.gif

Pana sa ma hotarasc sa o cumpar s-au terminat cele cu AM/FM+GPS(au mai ramas doar cele cu AM/FM) ,acum urmeaza sa implementez in ea antena GPS,este loc.
O sa revin cu poze cand va fi montata pe masina.
SorinCT
Arata... ciudat smile.gif
Semnalul GPS la ce vrei sa-l legi? Iti iei dvd cu elsidi? biggrin.gif
elro
Cum sa arate ciudat huh.gif ,ceva asemanator este si pe laguna...
Am un Pocket PC cu navigatie,pe care vreau sa il implementez definitiv pe masina.
Hack
Megane-ului nu-i sta bine cu antena mica...parerea mea. smile.gif
SorinCT
Pai pocket-PC-ul ala are receptor GPS incorporat sau e extern (prin cablu, bluetooth, etc.)? Ai de gand sa-l ascunzi prin bord/consola sau sa il lasi la vedere? smile.gif
elro
QUOTE(Hack @ 29 Oct 2010, 11:07)
Megane-ului nu-i sta bine cu antena mica...parerea mea. smile.gif
*



Mie imi place icon_mrgreen.gif + ca are si amplificare,ii pun si GPS,deci o sa o utilizez la maxim,si nu are cum sa o mai fure.

QUOTE(SorinCT @ 29 Oct 2010, 11:16)
Pai pocket-PC-ul ala are receptor GPS incorporat sau e extern (prin cablu, bluetooth, etc.)? Ai de gand sa-l ascunzi prin bord/consola sau sa il lasi la vedere? smile.gif
*



Are antena GPS incorporata,dar din moment ce il disec,si il incastrez pe undeva prin bord...se mai duce din semnal.
SorinCT
Wow inseamna ca iese ceva OEM-ish. Sa ne arati poze cu antena montata. Pe masina ta neagra probabil arata mai bine decat pe alte culori...
elro
Am montat si modulul GPS pe antena,i-am facut si proba,receptioneaza super wub.gif .
Acum sa imi fac timp sa o montez pe masina...

20 Nov 2010, 19:43:
Azi am incercat sa demontez acele 2 cleme de sus de la luneta,si nu le-am dat de cap,asa ca am amanat montarea antenei.
Are cineva idee cum se scot?,eventual si poze...
sageata1976
pare ineresant asteptam poze si daca trebuesc modificari (marire gaura sau etansare)
segcm
Si la a mea si-au isusit-o anul trecut (in IT), dar nu au fost nesimtiti ca mi-au pus in loc alta mai mica, Dupa cateva saptamani am venit acasa in IS si in prima noapte le-au sutit pe toate de pe toata strada - a facut un ban gramada.

rcosmin - Antena este originala reno sau e adaptata? Cat te-a ajuns?
elro
20 Nov 2010, 19:43:
Azi am incercat sa demontez acele 2 cleme de sus de la luneta,si nu le-am dat de cap,asa ca am amanat montarea antenei.
Are cineva idee cum se scot?,eventual si poze...






rcosmin - Antena este originala reno sau e adaptata? Cat te-a ajuns?

Antena este universala,se poate monta pe orice masina.
Are "talpa" de cauciuc,dar preventiv o sa ii pun putina vaselina intre tabla si acel cauciuc.Diametrul interior al piulitei este de 13mm.
Pe antena am dat 100 ron iar pe modulul GPS 50 ron(adaptarea am facut-o eu)

Ma poate ajuta cineva cu ce am intrebat mai sus...altfel nu am cum sa montez antena dry.gif sad.gif
segcm
Ca sa nu strici (ireversibil) capitonajul care cred ca e termoformat, te sfatuiesc sa demontezi capitonajele de plastic de la stalpii C, chiar si B, astfel capitonajul se lasa si accesul in zona se va mari.
Daca il bagi fara sa desfaci alea sunt sigur ca va ceda apoi va atarna pt ca nu va mai fi rigid.
elro
De desfacut o sa desfac si plasicele de la luneta(stalpii spate),dar pana acolo m-am lovit de acele cleme in care se tine perdeluta de la luneta sad.gif
segcm
Nu se declipseaza pur si simplu?
elro
Am tras in toate directiile posibile,am apasat si tras..nimic mad.gif

Nu stie nimeni cum se scot acele cleme wink.gif
99AIM
Te ajut eu,adica ti le scot intregi dak ai nevoie de umilul meu ajutor....
cosmin_angh3l
am si eu o problema cu antena: cu antena pusa prinde mai prost decat atunci cand o dau jos...care ar fi motivul?
Low Profile
Agatatoriile perdeluta plafon ies numai daca este rabatata tapiserie plafon din fata incepand .
Introdusa o surubelnita pe dedesupt-ul tapiserie pentru a elibera umarul cleme-i,(altfel se rup)am atasat poza unde am marcat in foto unde trebuie bagata pentru a elibera umarul care sta fixat in alt suport care este fixat pe plafon.In timp ce este eliberat umarul suportului agatatoare din suportul fixat de plafon se extrage spre luneta.Pt a desface plafonul:se desfac:parasolarele fata.manerele de sustinere,plastic pe unde iese centura stalp si chederele,se rabateaza si se poate desface suporti perdelute
daovidiu
unde gasesc si eu garnitura de la antena ca a mea s-a cam uzat de la soare.
99AIM
QUOTE(Low Profile @ 9 Jan 2011, 20:04)
Agatatoriile perdeluta plafon ies numai daca este rabatata tapiserie plafon din fata incepand .
Introdusa o surubelnita pe dedesupt-ul  tapiserie pentru a elibera umarul cleme-i,(altfel se rup)am atasat poza unde am marcat in foto unde trebuie  bagata pentru a elibera umarul care sta fixat in alt suport care este fixat pe plafon.In timp ce este eliberat umarul suportului agatatoare din suportul fixat de plafon se extrage spre luneta.Pt a desface plafonul:se  desfac:parasolarele fata.manerele de sustinere,plastic pe unde iese centura stalp si chederele,se rabateaza si se poate desface suporti perdelute
*


Batrane daca ti le scot fara nici o surubelnita si fara sa demontez nimic ce pierzi?eu am avut una rupta ca a tras fiimea de ea si am scos-o lejer si am inlocuit-o.
Low Profile
Poi daca deti cleme de rezerva trimite-mi si mie vre-o 2 buc si am sa fac cum spui,chiar am nevoie
cosmin_angh3l
unde gasesc sa cumpar si eu aceste cleme?
Low Profile
QUOTE(99AIM @ 9 Feb 2011, 18:03)
Batrane daca ti le scot fara nici o surubelnita si fara sa demontez nimic ce pierzi?eu am avut una rupta ca a tras fiimea de ea si am scos-o lejer si am inlocuit-o.
*


Secret-ul este sa le scoti intregi,daca tu poti......bravo tie,nu toti pot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.