Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un sfat...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
florinmm
Salutare,

Am un Renault 11 (1986/1.4/benzina) de vreo cateva luni.
Aseara mergand spre casa a inceput sa scoata un zgomot infernal in treptele 1,2 si 3 , dar si la liber . In momentul in care apas pedala de ambreiaj zomotul dispare.
Intra usor in viteze. Am verificat nivelul de ulei din cutie si era f putin, am facut plinul de ulei dar zgomotul persista, nu cu aceeasi intensitate dar exista.
Oare ce problema poate sa fie? Cutia?
Merita reparata sau schimbata?
axicrisan
aceeasi problema am avut-o si eu cu o cutie , nu trebe sa o inneci in ulei, intr-o cutie se pune 3,4 l de ulei nu mai mult, zgomotul poate sa fie de la axul din cutie care are 2 rulmenti la mine aia sau dus am vrut sa ii schimb dar amandoi costau 6 mil si cva deci nu merita...........dar poate sa fie acel zgomot si din capatul cutiei de la pinionul de a 5 unde ii capacul de tabla pinionul are in rulment f subtire si la mn si ala a fost dus ce sa zik ...............acum nush ce meseriasi in cutii ai u pacolo dar mie mi-a cerut unu 3 mil numa ca se apuca de eaiar nu ii convenabil....daca gasesti cva meserias sau te pricepi tu studiaza in capatul cutiei tre sa vezi si sa gasesti bilele din rulmentul de la pinion sant de 1 cm de lungi si 1 2mm de groase daca gasesti astea si pe capac poate ii rulmentul de la pinion si acele bile cateva au intrat inauntru si fac zgomot daca nu gasesti ii de la rulmentii de la axul cutiei...............asigurate ca zgomotul e din cutie caci poate urechiusele de la rulmentul de presiune s-au rupt si se invarteste cu totul pe ax........dao jos si vezi daca merita reparata si ce are...................daca nu solutia ii alta.............asta e parerea mea cu ceea ce mi sa intamplat si mie bafta si astept sa vad ce ai descoperit cheers.gif
florinmm
Zgomotul se aude din cutie. Am sa ma uit deseara la capacul ala de care zici. Daca sunt rulmentii aia de care spui (600 lei) mai bine iau o cutie. Nu stii un pret la o cutie si pe cineva care sa aiba pe aici prin Baia Mare?
axicrisan
esti din bm axicrisan id meu si vb acolo sa nu umplem topicuu
cocarel
daca vreti si aveti cum sa o aduceti la buc vo fac eu cutia contra cost.vi cu ea data jos.daca nu are cine sa o repare
axicrisan
cocarel drumul ii cam lung panacolo si oricum io i-sm dat un sfat dar din cate am inteles tipu isi va lua alta oricum a zis ca mere la un mecanik sa ii ceara o parere si atunci o schimba...................nush de mn ..........el stie ce vrea sa faca dar din cate am inteles cam asta vrea, adik asa sa decis sa o schimbe
florinmm
Salut.
Am fost aseara la mecanic. Cutia nu are nimic, a facut galagie din cauza ca nu aveam ulei in ea. Acum si-a dat drumul .

Asta e concluzia la care a ajuns meseriasu.
axicrisan
fleur.gif ii bn atunci insfarsit un mecanik priceput nu ca aia care desfac jumate motoruu sa constate defapt un electrician ca ii arsa o siguranta ma patit la polo sofer1.gif
maoR11
daca tot sa deschis topicu asta sami prezint si eu problema la cutia mea
cand sunt in treptele mari de viteza (4/5) fluiera cutia , da e un fluierat imfundat asa , acelasi fluierat se aude si cand sunt in plina vitzea si iau picioru dupa acceleratie (atunci cand e in frana de motor)
nustiu daca are ulei sau nu decand o am(10 ani) doar odata am completato cu ulei (acu vreo 5-6 ani)
axicrisan
radmasa.gif nu rad de tine rad ca asa e si a mea in a 5 fluiera de zice lumea care umbla cu mn si ii pt prima data ca ii avion ca imi iau zborul radmasa.gif
-sincer masina asta ii la mn de 12 ani (la taicameo) dar de cativa ani buni fluiera
ulei in ea nu tre pana se inneaca ci 3,400 l atata scrie ca tre in ea(mi-au zis unii de la piese auto ca s-au uitat pe ps) ee ce sa zik
nu iti fa probleme ca fluiera ca zborul nu si-l ia radmasa.gif
probabil pinioanele sant uzate sau dreq stie..........bine ca mai duce........si inca duce
168.gif
maoR11
defapt nu fluiera ascutit , daca stii cum face cutia de dacie , cea in 5 trepte, "fluiera",huruie" in a 5, asa face la mine numai cand i dau talpa intro depasire , sau o las in frana de motor
AlexanderCarstoc
pinioanele....
axicrisan
daca is pinioanele lasa fluiere sa stiu ca mai sant intregi radmasa.gif
maoR11
vorba lu Guiutz : cand crapa crapa

trag si eo tare de ea pana o adun cu matura dupa sosea
mie imi curge ulei si pa la schimbatoru de viteze, acolo unde intra in cutie , cred ca sa dus bucsa aia sau ce e acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.