Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carenaj fisurat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
SandelBS
Iarna asta , cand a dat prima zapada, prin troienele aferente, imi faceam si eu drum spre casa. Cand sa dau coltul, imi tot face semn cineva ca mi-a cazut ceva de la masina. Era inchizatoarea de la bara (fata, stanga, nu stiu cum e denumita in limbaj tehnic)-asta am aflat-o dupa vreo 2 saptamani( pentru inceput am luat-o si am pus-o la masina, nu stiam de unde poate fi), ca in acest timp, imi tot cadea furtunul de evacuare de la baterie . culmea ca m-am dus la Apan Braila sa le arat ce mi s-a intamplat cu furtunul si a mers cineva de acolo si l-a prins intr-o clama ai atat. Nici el nu si-a dat seama ca lipsea inchizatoarea. Dupa vreo saptamana, nu stiu cum de m-am uitat eu pe sub masina in fata si vad inchizatoarea din dreapta putin lasata ( daca vreti o sa fac si niste poze) si apoi mi-am dat eu seama de piesa aceea. Toate astea s-au intamplat in vacanta de iarna si nu am avut cand sa ma duc la service. Ajuns in Bucuresti, am mers la Meridian , le-am spus intamplarea, mi-au pus inchizatoarea la loc ( m-a costat 30 de lei) prinsa in niste suruburi de plastic sau nituri ( scuzati-mi greselile, nu ma pricep la denumirile lor) si mi-au pus-o la nivelul celei drepte. Le-am mai spus sa-mi verifice de ce s-aude un scartait cand mergeam inapoi ( am rezolvat asta simplu) si au gasit carenaj fisurat la roata stanga (nefiind asta cauza zgomotului si o constatare in urma verificarii). Eu care habar nu aveam ce inseamna aia, ii intreb ce si cum, mi-au spus ca ma costa 250 de lei, merge si pe asigurare reparata si o sa o fac peste o saptamana in vacanta, dar ma duc si la alt service sa mai faca o verificare. Fisura asta ar fi putut aparea din cauza inchizatorii barii?
UXE
Intreb si eu aici. Mi-am cumparat carenajele de la rotile de pe fata la masina din semnatura si ca sa le inlocuiesc trebuie sa denontez si extremitatile de la bara fata?

Sau sunt doar suruburi si braduti de pe partea interioara a carenajului?
plopii
Pentru carenajele din față ai numai șuruburi și brăduți...nu ai treabă cu bara.
UXE
Super.. mersi cheers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.