Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cupola Twingo... sparta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
Battery
Hello.
Am fost un pic prin oras azi, am lasat masina in parcare la chimie(cine e din Iasi stie unde e) si m-am dus la o cafea cu niste prieteni. Cand m-am intors, surpriza. Las pozele sa vorbeasca de la sine.
Nu inteleg. In masina nu era atat de cald sau atat de frig incat de la diferenta de temperatura sa pocneasca, urme de lovire nu erau si ma indoiesc ca a venit cineva cu un ciocan invelit in prosop sa-mi sparga mie trapa... Pareri ? Idei ? Sfaturi ?
hellcat
Daca-i de la natura, o parere ar fi ca structural caroseria a fost afectata in urma vreunui accident, cupola fiind tensionata anormal si de aici posibilitatea de a pocni trapa.
La megane-ul bicorp a fost un lot cu luneta lipita neconform si au existat numeroase lunete pocnite tocmai datorita tensiunii anormale. Dar in final renault-ul a rechemat intregul lot si s-a lipit un alt geam.

Pe de alta parte, pare sparta de la mijloc catre exterior, deci poti lua in calcul si ciocanul vreunui "prieten".
Tamango
Probabil turture sau ceva lichid fierbinte aruncat acolo ?
Battery
Vorba tatalui meu, parca a calcat cineva pe ea. Si el e de parere ca a dat cineva cu ceva. Iar turture, nu stiu daca se aplica, a stat afara gerurile astea, cred ca ar fi pocnit pana acum ? Probleme tehnice nu avea in nici un caz, se inchidea si se deschidea impecabil. Ma duc sa strang restul de cioburi.
bubu782001
Pe frigul asta...pe romaneste spus, ai cam pus-o. In fine, daca o sa ma apuc sa vand ce am eu pe Twingo - o sa mai discutam cu privire la trapa.
Pana atunci asta e..ghinion.

Ceea ce ai este un "cadou" sa stii, 100% asta este. Se vede si pietricica daca te uiti cu atentie (sau poate mi se pare) sub paravant.
Mie nu mi-a crapat niciodata si scuza-ma masina mea a fost si prin Harghita, si pe la Intorsura Buzaului - de erau flori de gheatza pe interiorul trapei - deci in masina (pe tavan cum ar fi), si tot nu sa spart.

Sau hellcat are o foarte plauzibila ipoteza. Masina lovita si refacuta. Ia uita-te cu atentie la stalpi. Vezi ca la noi se vede foarte usor (sunt "golasi" - din tabla neacoperita cu ornamente).

Pe de alta parte...parcarea aia de care zici tu, "la chimie", este una publica sau apartine unor persoane (cum sunt alea la bloc). Ca prin Bucuresti si Constanta stiu 100% ca se practica astfel de obiceiuri pentru ca ai parcat pe locul "lasat mostenire de la Dumnezeu".

Cu ochii mei am vazut un vecin (de la mine din scara - sta chiar sub mine imbecilul), cum a turnat pe acoperisul masinii (era un Citroen C2) un paharel de acid de baterie...
Sincer nu am mai stat sa vad ce se intampla...pur si simplu l-am compatimit in gandul meu pe posesor (nu stiam nici cine este nefericitul).
In general persoanele astea sunt scursuri care fac omor pentru faptul ca nu ai plecat la 1 secunda de la semafor, sau chestii din astea...damblagii.
Battery
Ne-am uitat 3 oameni dupa urme de lovire, o piatra ramasa, sticla zgariata de la impact, urme de praf de ciment whatever... :|
Facultatea de Chimie are parcarea ei separata... Macar de a s fi fost parcat pe o strada laturalnica la cuca macaii dar nu, in ditai parcarea...
Anyway, vb ta, frumos "cadou"
Deocamdata am rezolvat-o temporar si pot circula cu ea.
twingo_buc
90% cadou, apa fiarta nu cred ca a fost ca ramaneau urme, se uda jaluzeaua ceva, daca se spargea de la frig nu cred ca iti cadeau cioburile, intelegi tu ce-ti zic.
bubu782001
De la frig tragea o "panza de paianjen" daca intelegeti. Aia este facuta ZOB - prin forta - poate a dat cu pumnul/cheia (daca e inghetat se face praf). Aveai casetofon, ceva sa tenteze?
Battery
Cd-playerul stoc si o pereche de manusi smile.gif poate il tenta capul de matura din portiera sau vroia sa vada ce cd-uri ascult. Oricum, what's done is done... Sa-i dea Domnu sanatate si virtute, continuarea o stiti....
Bine ati venit in Romania, va rugam sa va dati ceasurile inapoi cu 20 de ani in urma smile.gif
bubu782001
Ca bine zici...
Battery
Solutie temporara. Placaj... :|
adipad
imi pare rau pt tine dar o sa iti blestemi zilele cand o sa dai scotch-ul ala jos de pe masina
Tamango
mai bine puneai silicon
doru oncescu
salut,

acelasi lucru adica trapa sparta absolut surprinzator,am patit si eu pe data 09.09.2014 masina fiind parcata pe trotuar intr-o zona suficient de linistita din zona centrala a Brasovului.
Am ramas uluit dupa 5 ani de cind detin masina si dupa o functionare fara cusur a trapei.A fost sparta sau spart numai partea mobila a trapei.
Problema este cum rezolv situatia.Am inteles ca sunt din sticla Saint Gobain absolut rezistente si sunt foarte scumpe.
Daca cunoasteti o idee mai ieftina va rog contactati-ma.Tel 0726742404
nu am gasit la second hand.
twinbubu
O soluție ar fi înlocuirea trapei de sticla cu una din material textil,găsești la dezmembrari,sau sudat tabla in locul trapei si cauți capitonajul interior al cupolei la dezmembrari.
goransplit
gasesti trapa integrala la dezmembrari, cauta pe dez.ro/twingo ...recomand de la Orastie!
Dragos Cristian
Vand trapa completa sticla - recent adusa din austria.

Cele 2 geamuri (fix+mobil), paravant, rama interioara si exterioara, motoras, comanda actionare interioara.

Pret promotional pentru colegii de pe forum - 900 lei.

Livrare gratuita in Bucuresti in data de 15.05.2015.
Dragos Cristian
pentru informatii nr tel 0751_87_72_73

revenire data livrare Bucuresti 15.08.2015

<span class='edit'>1 Aug 2015, 18:33:</span>
poze
MSn
Exista topic dedicat pentru anunturi vanzare-cumparare aici si ma indoiesc ca nu stie. excl.gif
Domnul moderator nu se autosesizeaza sa ia masuri ? dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.