Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme geam dreapta fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mibuletz
Problema sta in felul urmator , de ceva vreme nu functioneaza geamul dreapta fata , am dat fatza de usa jos am incercat motorasul pe direct si surpriza inchide si deschide fara probleme , acuma intrebarea mea este . daca nu functioneaza butonul de la sofer posibil sa nu functioneze si cel din dreapta sau invers? . poate a patit cineva aceiasi chestie si are o idee . Multumesc anticipat
SorinCT
Schimba butonul cu altul de pe spate. Verifica sa ai si bunghiul ala mic de plastic (are cativa mm si actioneaza comanda de la buton la electrica). Eu de ex nu mai am bunghiu ala si dreapta fata merge doar din butonul de pe portiera lui. Daca nu iti merge deloc cel mai bine e sa dai tot jos, verifici motorul (cum ai si facut), verifici ca functioneaza ghidajele alea care ridica/coboara geamul.
George Paul
La a mea, cand am ars siguranta actionarii geamului pe partea dreapta (m-am jucat la mufa butonului de la sofer), nu mai functiona actionarea geamului respectiv nici din butonul usii-dreapta, nici din butonul de la sofer.
Puteam actiona doar geamul soferului.
Am impuls doar la geamul stang.

Verifica si sigurantele din compartimentul lor de sub volan.
mibuletz
Motorasu si macarau nu au nimic atata timp cat alimentat direct de la baterie deschidea si inchidea geamul fara nici o problema , ramane sa verific sigurantele care nu am idee unde sa afla la interior poate ma ajuta cineva si cu asta . a si uitasem ceva ciudat este ca beculetul de pe butonul din dreapta sta aprins , sau nu are legatura cu sigurantele ?

26 Jan 2010, 14:02:
rezolvat o parte din problema , am gasit tabloul de sigurante am gasit siguranta si era arsa , dar acuma alta problema deschide geamu doar putin cate putin adica daca ii dau sa se duca de tot sus sau jos nu se duce , sa fie motorasu pe duca si probabil daia a ars si siguranta ?

26 Jan 2010, 14:09:
gara rezolvata problema am tinut de cateva ori sa se duca in jos si sus si acuma merge perfect tin sa va multmesc pentru ajutor norocu cu forumu asta ca altfel ne haleau de bani astia de la reno smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.