Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nokia E63 + Nokia LD-4W
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
vet
Ce soft recomandati pentru un Nokia E63 (cu reciver GPS Nokia LD-4W) ?
Imi cer scuze pentru deschiderea acestui topic, am gasit un loc de discutie adecvat problemei mele.....asa ca rog un moderator sa inchida/stearga aici. multumesc
Alydor
Avand in vedere ca e symbian, nu prea ai multe optiuni. Garmin sau Sygic driver


Suma respectelor, Alydor
Liviu
De alaltaieri Nokia ofera OviMaps GRATIS, cu navigatie inclusa. Vuieste internetul pe tema asta smile.gif .. cred ca ar fi timpul ca fanii Symbian sa il incerce.

http://www.gsmarena.com/nokia_blesses_all_...n-news-1397.php
einstein1984
SI cum merge? L-a incercat cineva? Cum e harta pentru Romania?
zanga
Legat de aceste softuri de navigatie, ce se intampla in cazul primirii unui apel? Se inchide aplicatia de navigatie sau asteapta terminarea apelului?
DrK
fiind un sistem de operare multi tasking, toate aplicatiile iti raman deschise. Cand te suna cineva si esti pe modul gps, iti apare convorbirea pentur a putea raspunde. Dupa ce termini de vorbit, aplicatia de gps va reveni pe ecran.
zanga
Satelitii la care era conectat GPS-ul raman?
Alydor
da, continua sa ruleze in background...


Suma respectelor, Alydor
rtBK
Atentie cu garmin ca iti papa bateria mai repede... are o mica problema. Eu l-am sters si sunt satul de el...
zanga
Multumesc pentru lamuriri !

rtBK - aceeasi problema si la Sygic Drive?
rtBK
nu am verificat, dar din cate stiu e o problema Garmin si atat.

ideea e ca exista programe care sa dezactiveze problema... numai ca uneori se activeaza singura sau o uiti... si te trezesti fara baterie cand iti e mai drag dry.gif
einstein1984
Nu zice nimeni cum merge ovimaps? Mai ales ca e si free acum.
g0dz3uS
eu am garmin ultima versiune 50050 ...merge brici,harta romaniei foarte detaliata
sygic nu are harta romaniei detaliata,dekt basemap smile.gif
Alydor
am instalat eu pe E72 nokia maps. Deocamdata baietii mai au de lucru la acoperire. Oricum fiind free e avantajos daca ai un nokia.


Suma respectelor, Alydor
shpeedy
QUOTE(g0dz3uS @ 27 Apr 2010, 11:24)
sygic nu are harta romaniei detaliata,dekt basemap smile.gif
*



Sygic are harta Romaniei foarte detaliata, cel putin in versiunea 7.54 pe care o utilizez eu.
Alydor
la 7.54 e harta buna. E chiar mai buna decat la igo (in unele zone) . Ultimul release 7.8 are doar 3 Mb, deci ceva comparativ cu tom-tom. Se pare ca s-au apucat si astia sa refaca hartile de la zero


Suma respectelor, Alydor
DragosP
A folosit cineva Ovi Maps ceva mai mult? Cum se descurcă comparativ cu iGo de ex?
Alydor
Chiar ieri am descarcat ultima versiune a hartii care a crescut de la 9 mb la 22 Mb. In Brasov cel putin din cat am vazut, fata de harta anterioara care stia doar drumurile principale, harta noua are aproape toate strazile. Inca nu a ajuns la nivelul mio/igo, dar baietii vad ca se misca repede. In 3 luni au scos update de harta, mult mai complexa fata de cea anterioara. Daca o tin tot asa, pana la sfarsitul anului prevad ca romania va fi acoperita in proportie de 90%


Suma respectelor, Alydor
DragosP
Cam asta am văzut și eu jucându-mă tot ieri cu un N5230. Și BG cam tot 25mega are, GR are chiar vreo 65. Da' întrebarea rămâne: a dus pe cineva din A în B, eventual și pe afară?

7 Jun 2010, 19:25:
Revin...
Poate-s eu mai tembel.
Pe nokia.ro, mare promoție chipurile la "harti ovi cu navigație și harti nationale incluse", chipurile venind la pachet cu, de ex, N 5230 cu care m-am procopsit acu' trei zile.
Bineînțeles că nu avea așa ceva instalat. L-am instalat ad labam cu Nokia Ovi suite împreună cu hărțile RO, BG și GR.
Toate bune și frumoase până la stabilirea unui traseu propriu-zis, când aplicația vrea să se conecteze la Ovi store, probabil pentru achiziția unei licențe. Ei, aci sunt un pic pierdut: cum naiba navigația e gratuită (cică e promo până la 30.06.2010) dacă tre' să mă conectez la magazin? nedumerire.gif Sau dacă chiar e așa, ce tre' să fac pentru a funcționa? Că așa, doar hărțile, e sublim dar 100% nefuncțional.
C@talin
poate se face cont gratis pe ovi, descarca ceva net si porma pa.
DragosP
Am făcut asta deja. De unde, se încăpățânează să mă trimită la magazin. Acu' ori eu nu înțeleg ce scrie la nokia.ro, ori are ceva cu mine softul.
Alydor
pai softu tu nu-l dadusi jos pe calculator si de acolo l-ai mutat in tembelefon? Ca eu toate operatiile le-am facut de pe calculator. Si nu a vrut sa ma trimta la ovistore. Cand ii dau sa ma duca la cucuietii din deal imi scrie "cautare offline" si se pozitioneaza pe adresa.



Suma respectelor, Alydor
DragosP
Între timp i-am făcut un upgrade de soft de la V12 și ceva la V20 și ceva (care vine cu Ovi Map 3.x) și acu' se pare că merge ok. Doar că e a dreaq de ciudată modalitatea de setare a destinației, sau cel puțin așa mi se pare mie.
Alydor
cam da. Ca sa cauti o locatie treci in felul urmator. Localitate strada numar scrise pe acelasi rand. De exemplu Brasov lunga 130


Suma respectelor, Alydor
DragosP
Și eventual țara... Era mai mișto la versiunea cu care a venit telefonul, acolo se introducea cam iGo style.
milik08
cine imi poate da si mie garminul cu harta romaniei si/sau sygicul? am nevoie pentru un nokia e63 si nu gasesc cele necesare. multumesc anticipat, cu stima!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.