Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: The Story of Stuff - Romanian translation
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
george_scala_2004
nedumerire.gif
Arhimede
Mai sunt si unele manipulari pe acolo...dar in general e corect ce spune.

E ca si cum tot ciclul asta se rezuma la o fabrica de armament in care lucreaza oameni care urmeaza sa fie omorati de alti oameni cu armele facute de ei.
EdyB
Foarte bun filmul...educativ si sincer in acelasi timp. Poate unora nu le place sa stie ce implica faptul ca si-au cumparat un TV nou...sau ca li se potriveste foarte bine tiparul acela cu ciclul productie-reclama-consum...

Recomand pentru cultura generala zeitgeist (http://www.protv.ro/documentare/episoade/zeitgeist) si zeitgeist addendum (http://www.protv.ro/documentare/episoade/zeitgeist-addendum).
spy_oh_joy1389
interesant filmuletul, dar unele procente sunt cam umflate.
De exemplu eu nu cred ca s-au dus 80% din padurile noastre, pentru ca m-am plimbat cu google earth si m-asteptam sa dau si prin Amazon si prin Siberia de campii intinse de paduri taiate, dar nu am vazut decat mari regiuni impadurite, niciun asezamant omenesc, niciun drum prin ele. La fel pe la noi prin tara am ramas surprins sa vad de cat de intinse sunt suprafetele impadurite si am vazut multe paduri plantate de oameni. Intr-adevar, e necesar sa fie plantati mai multi copaci, dar nu mi se pare ca ar fi ramas un procent atat de mic de paduri pe cat se zice.
gruita2005
Spy, am trecut in 2008 pe la lacul Rosu si am luat un ghid turistic ilustrat. In el este o poza cu drumul spre Gheorgheni. Din pasul Pangarati spre Gheorgheni este facut poza si bineinteles ca in poza nu apare nici un copac defrisat. In realitate este un peisaj oribil, versanti intregi defrisati, mai ales pe vaile adiacente. Sa nu mai vorbesc de pasul Prislop langa Borsa, acum 10 ani era fenomenal acum e urat. S-a taiat mai mult decat trebuie oricum.
spy_oh_joy1389
intr-adevar, se taie in prostie, si in curand se va ajunge la procentul ala de 80%, dar inca nu cred ca s-a ajuns acolo. intra pe google earth si dai asa o tura sa vezi ca e mai multa padure de 20% si ma refer la Europa, Siberia si America de Sud. In celelalte continente nu stiu cum stateau ei inainte cu padurile, dar asa la ochi nu e tocmai atat de putin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.