Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu afisajul in bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
ionut*2813
[CODE]salu am o laguna 2.2 diesel din 94. nu imi afiseaza absolut nimic pe bord, afisajul climatronicului este dus la fel si ceasul.
ma poate ajuta cineva in aceasta problema?
ricochet2
Nici ceasurile nu merg ?
valifilioreanu
Stiu ca pare banal, dar te-ai uitat prin sigurante, pt ca e ciudat sa nu mearga nimic, chiar s-au stricat toate odata?
succes
oves
salutare ..nush daca ma puteti ajuta careva ; ecranu de la CB mi sa stins adik mai vad ceva pe el doar daca luminez cu o lanterna pe ecran a mai facut figuri, da atunci l-am atins doar cu mana si si-a revenit .Problema este ca-i si langa parbriz si nu am spatiu sa ma uit bine in spatele ecranului sa vad daca un fir nu face contact
cridaia
QUOTE(oves @ 22 Jan 2010, 10:35)
ecranu de la CB mi sa stins  adik mai vad ceva pe el doar daca luminez cu o lanterna pe ecran a mai facut figuri, da atunci l-am atins doar cu mana si si-a revenit .Problema este ca-i si langa parbriz si nu am spatiu sa ma uit bine in spatele ecranului sa vad daca un fir  nu face contact
*


cu siguranta s-au ars becurile.......trebuie scoase ceasurile de bord, deconectezi mufele ca sa poti sa-l scoti afara, schimbi becurile centrale si problema este rezolvata. wink.gif
ricochet2
Dar e ciudat de ce s-au ars toate. Poate o tensiune prea mare ?
cridaia
QUOTE(ricochet2 @ 22 Jan 2010, 13:18)
Dar e ciudat de ce s-au ars toate. Poate o tensiune prea mare ?
*


sunt doar doua, si foarte sensibile la socuri, mai ales daca sunt vechi.
ricochet2
Sint 3 la afisaj daca ai CB, dar am crezut ca s-au ars toate becurile de pe bord si chiar ca sint multe.
ionut*2813
am avut un scurt electric la motorasul de la ventilatorul climatronicului si de atunci nu mai merge absolut nimic Am verificat toate sigurantele si sunt ok am gasit un service prin niste recomandari cu un electrician ok am sa merg sa vad de rezolv ceva mersi de sfaturi va anunt de rezolv ceva.
Adi R5
cridaia .. cred ca tu te referi la afisajul din consola centrala
ricochet2.. iat tu te referi la ceasurile din bord (pentru ca acolo este afisajul cu CB)
oves
cridaia ms mult pentru indicatii leam scos si maine la schimb ...Dar la cele 3 reglaje pentru caldura ,viteza de ventilatie si locu unde sa sufle ...nu mai imi lumineaza de ceva vreme acolo nu este nici un bec? sau ceva sa pot sa le fac sa ilumineze din nou ?
Adi R5
este..cum sa nu..la "leguma"inca nu a trebuit sa umblu acolo...insa la opel prin extragerea butoanelor am avut acces la beculetze....cu ajutorul unei pensete...
fabyan
Oves acolo trebuie scoasa toata consola aceea cu butoanele ca nu ies doar butoanele si se scoate foarte greu. sunt niste becuri ca si cele de la ceasurile de bord dar e greu sa scoti plasticul acela afara
lau_maniak
oves daca tot te-ai apucat pune te rog si niste poze ca trebuie sa ma apuc si eu si sunt paralel
cridaia
QUOTE(oves @ 24 Jan 2010, 19:57)
cridaia ms  mult  pentru  indicatii leam scos si maine la schimb ...Dar la cele 3 reglaje pentru caldura ,viteza de ventilatie  si locu unde sa sufle ...nu mai imi lumineaza de ceva vreme acolo nu este nici un bec? sau ceva sa pot sa le fac sa ilumineze din nou ?
*


cu cea mai mare placere........sa ne spui si noua rezultatul.............la consola centrala, nu am schimbat inca, deci nu stiu.
oves
bun am schimbat becurile de la consola centrala da la cele trei reglaje mie frica sa mai trag de plasticul ala sa nu se rupa ..am ridicat de el 5cm da mai incolo nu stiu ce sa fac .Daca a mai schimbat cineva ar fi bine sa ma ajute ....
Gabryel.GLN
Eu am schimbat de mai demult becul de la afisasul de la climatronic, dar cred ca tot la fel se da jos si reglajul manual..
oves
da plasticul ala cum se da jos sa trag de el mai tare? sau se rupe? eu am bagat mana sub el si am vazut ca daca trag iese in afara partea de jos da nu stiu partea de sus cum sa o scot
Gabryel.GLN
Tu te referi doar la masca aia de deasupra? Sau la comanda cu totul?
oves
la masca de de4asupra se inclina un pic da nu iese de tot .. deci bag mana sub ea intre casetofon si masca aia si trag de ea in afara iese un pic cat sa vad sub ea si atat apoi nu mai cedeaza
Gabryel.GLN
Nu stiu cum este la AC.. Eu la climatronic am dat comanda afara ca sa schimb becul.
oves
cred ca o sa merg la reno nu cred ca este o treaba complicata numa nu stiu eu cum so fac atata tot ....da comanda aia tia iesit usor ai scoso ca pe casetofon ?
Gabryel.GLN
Nu chiar usor.. Am dat casetofonul afara si spatiul ala de sub casetofon, apoi am desfacut plasticul ala cu usita care ascunde casetofonul, l-am dat afara. Si cu un torx de 30 am desfacut doua suruburi de la comanda si abia dupa aia a iesit afara.
oves
ok ma duc sa vad daca reusesc poate am noroc ms
Gabryel.GLN
Nu ai pentru ce.. Daca vrei trimite-mi un PM cu nr de tel sa te sun sa iti explic mai pe indelete.
oves
Nu am reusit ..il las asa pana am drum pe la reno ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.