Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare placute -fata-
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
gogu12002
Mi-am permis sa rearanjez (si putin prelucrate) pozele facute de GAP2007-sper sa nu se supere-autorul GAP2007.
gogu12002
Rog pe cineva dintre moderatori sa mute acest tutorial in topicul deja seschis referitor la "schimbare placute de frana" ,cred ca din greseala am selectat "new topic".Scuze.
fidelioti9
Felicitari Gogule,

Ai facut o munca admirabila , mai ales in partea de prelucrare a pozelor.

Fara sa ma dau destept, crezi ca este absolut necesara desfacerea completa a celor doua componente ale etrierului?

Eu am schimbat placutele fara sa separ cele doua piese.
Se mai scutesc niste etape, timpi si, poate erori la remontare.

In rest numai de bine... smile.gif
Marianssg
o intrebare daca ma poate lumina cineva: e posibil ca dupa ce am schimbat placutele pe fata sa imi joace in etrier? mi le-am montat la un servici de cartier,caci cele originale erau foita(dar nu zdranganeau) astea noi,de provenienta italia dupa ce le-a montat cand dau in gropi zdrangane de parca ar fi fier pe fier,pe loc cu frana calcata dau picioare in roti...nimic,dak o las cu frana de mana si dau in ea zdrangane k un metal,am facut 10k de atunci si nu am avut probleme dar ma exaspereaza zgomotul atunci cand dau in gropi plange.gif e posibil sa nu ii fi fixat bine sigurantele respective? raspunsul mecanicului a fost: nu au fost originale placutele,ca alea au nu stiu ce solutie pe ele si cand se incing se lipesc de etrier,asa e? ma scuzati daca nu e aici sectiunea potrivita
99AIM
dar pana la urma care sunt placutele originale,delphi sau ceva dedicat Renault?
$$ilvviu
Zdrangane poate din cauza sigurantei. Vezi in antepenultima poza o sarma pe etrier.. aia e siguranta care tine placutele departate de disc.
Marianssg
voi da jos rotile sa purced la verificarea sigurantei,multumesc pentru promptitudine smile.gif
Tudy.ATV
Pentru toate modelele de megane II.1 placutele sunt la fel sau difera, ca am gasit pe un site si erau catalogate dupa sistemul de franare?
skorpio_bog
placutele difera la fiecare model de megane si chiar difera la acelasi model. Depinde de sistemul de franare si de mai multe chestii. cel mai bine te duci cu talonul la magazin si iti da exact pt masina ta ce trebuie.
Tudy.ATV
Mersi pentru raspuns. biggrin.gif
Lucian BLK
Acesta este tutorialul pentru 2.2, nu?
Nu este specificat dar citindu-l si pe celalalt asa am dedus.
skorpio_bog
Da, este pt 2.2 Celalalt este explicat mai bine, din documentul atasat de gap
gap2007
Tutorialul meu este pentru Megane 2.2. L-am facut pentru ca cel de pe 2.1 nu era chiar potrivit pentru 2.2. Placutele originale erau Feredo, dar eu am pus TRW. Le am de 15 000 Km si nu am nici o pb cu ele.
Lucian BLK
Felicitari gap, ai facut o treaba buna!
O intrebare doar, cum te-ai descurcat si cu munca si cu pozele? Banuiesc ca le-a facut o alta persoana, nu?
gap2007
Pai am facut ceva de genul ca la prima roata ma prindeam cum se face treaba, si la a doua il puneam pe cumnatu' sa stea langa mine si sa traga poze la greu biggrin.gif . Am facut cred 200 poze din care le-am ales pe cele mai reprezentative.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.