Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mufa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
reno.car
Stie cineva ce rol are mufa din poza? Din cele 6 fire care intra in acea mufa 4 au fost roase de catre un soarece. Nu stiu cam cat trimp am mers cu masina asa pentru ca totul functioneaza normal, nu am erori in bord si motorul trage bine. Chiar am scos mufa de tot si la fel, totul merge normal.
dggy
Este mufa de la debitmetru. Normal, daca debitmetru nu era defect, ar fi trebuit sa simti o diferenta de performanta.
andu911
a intrat in limp mode, numai ca la 1.9dci nu apare eroare pe bord.
M i h a i
daca era limp mode nu se simtea nimic? la turatii...la cum trage?
reno.car
Si cum se comporta o masina cu debitmetru defect? ca a mea functioneaza foarte bine.
Ce inseamna limp mode?
andu911
limp mode este modul de avarie...

calculatorul pune niste valori standard... apropiate de cele reale... Asa ca masina merge bine.

Numai ca debitmetrul ala nu e numai debtimetru... are si senzor de temperatura a aerului.
dggy
Eu stiu ca exista un martor si pentru limp mode. Arata ca un ceas de turatii cu acul desenat pe el.
R19/16v
Asta?!
jupit3r
ala e de la tempomat din cate stiu..sau ma insel?.
mihai_dorin
Ala e tempomat
R19/16v
Eu stiu asta, poate dggy nu.
dggy
Dap, e de la tempomat. scuze.
ARAMIS
ceva asemanator am descoperit si eu de dimineata pe tubulatura de aer spre corpul metalic al EGR ... plus alte ceva urme de rozatoare.... problema e ca din cate stiu motoru de 82 de cai nu are debitmetru deci cel mai probabil e un senzor de temperatura ceva....

as vrea si yo o lamurire in legatura cu mufa aia si cum pot s-o inlocuiesc... ca firele mi-e greu sa cred k mai pot fi lipite/innodate
solidconvert
Debitmetru ai sigur... mufa ori la dezmembrari ori la reno' poti sa incerci... iti recomand bursa pentru inceput...
ARAMIS
sigur si la asta de 82 ? ca nu prea gasesc debitmetru ptr asta ....
Cristi A
Toate motoarele au debitmetru. (cel putin cele moderne)
ARAMIS
la o cautare in manual service am descoperit ca ala nu e debitmetru dupa cum auzisem...e un senzor de temperatura si presiune a aerului pe circuitul de turbo .

(29) Capteur de pression et de température
d’air de suralimentation
ARAMIS
dupa inlocuire mufa.... alta masina. deja devenise din cale afara de zgomotoasa fara mizeria aia roasa de soareci.

nush cate erori mi-o fi bagat ..da o sa vad cand m-oi duce cu ea p tester.

bafta
iulian806
mergeti si voi la reprezentanta si da-ti comanda de acea cupla, in mod normal ea vine cam cu 10 cm de cablu, iar culorile la fire sunt la fel cum le aveti voi pe masina. deci nu aveti cum sa gresiti cand lipiti firele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.