Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa spate dreapta blocata doar din exterior
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
cretu22
Buna ziua

Desi am vazut ca s-a mai discutat subiectul, totusi situatia la care solicit ajutorul dvs. difera un pic fata de cele anterioare>.
Faptele:
Posesor Megane Classic 1.6 16 V 2003, inchidere centralizata.
Ieri dimineata, am observat, dupa ce am deschis-inchis usa spate dreapta, ca aceasta nu se mai deschide din exterior, ci doar din interior. Mentionez ca nu am spalat masina in ultima luna, deci exclud o eventuala inghetare a ceva urme de apa pe acolo.
Bun, cum tot aveam drum, am fost la service cu problema mea.
Au demontat baietii fata de usa, broasca cu totul si s-a constatat ca mecanismul de inchidere-deschidere actioneaza la fiecare apasare a butonului telecomenzii, dar clanta exterioara refuza sa deschida usa.Solutia lor:bineinteles, inlocuirea completa a broastei, pentru suma "neglijabila" de aprox. 500 RON piesa +manopera aferenta.
Din studierea broastei respective am observat ca acel "surub" lung si cotit nu este rupt, dar se misca mai in toate directiile (am vrut sa scriu ca se balangane cam mult...) dupa parerea mea.
Cel putin mie nu imi este clar care ar fi mai precis defectul, si cum s-ar putea rezolva, evident fara inlocuirea intregii broaste, si am luat in considerare aici si piesa sh.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
cor73z85
Am si eu aceeasi problema la aceeasi usa, doar ca mi-a fost lene sa ma duc la service si nici nu am desfaacut-o, doar ca acum mi-a blocat-o cineva si din tamburusul ala din lateral si nu se mai deschide nici prin interior. biggrin.gif
mitzunator
exact aceiasi prostie face si a mea .daca o inkid si o deskid a 2a oara se deskide si din afara.dar 1 oara nu vrea.
mojorisin
Pt remedierea defectiunii la "Descuietoare" exista acest frumos tutorial. http://www.reno.ro/Tutorial-Parghie-Clanta...te-t110906.html

Si eu am remediat-o intr-un mod similar. Odata inteles principiul fiecare poate sa fie creativ.

Cat despre "Desteptul" care si-a blocat-o si din interior smile.gif) Si eu am facut la fel. Prostia se poate repara prin interventie din interiorul masinii. Se desface putin chederul din zona usii si cu o sārma tare (gen sārma de la sutien) se face un mic latz cu care se incearca tragerea acelui tzāmburuc care indeparteaza protectia pt copii si deblocheaza usa din interior. SPor ! (este si un tutorial ,parca)
cretu22
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, si mai ales pentru acel tutorial.
Deci sa inteleg ca singura cauza pentru care nu se mai deschide usa din exterior este lipsa unei "legaturi intre acel gat de lebada si surubul acela metalic"?Atunci vine intrebarea:In starea normala cum se facea aceasta legatura?Intra surubul prin una din gaurile de la lebada?Daca da, si nu este nimic rupt sa inteleg ca acesta poate iesi de acolo singur?
Multumesv inca o data si revin cu detalii de la momentul efectuarii interventiei.
Bitu
QUOTE
mojorisin
QUOTE
(gen sārma de la sutien)


Super tare !!! radmasa.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.