Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Pistol cu bile replika Beretta M92
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
magelan_explorer
Pistol propulsie CO2
incarcator 12 bile
semiautomat
bile :abs,aluminiu,sticla,otel
viteza :140m/s
material: abs(plastic dur),fier,zinc
calibru 6mm
greutate 600g

pistolul este nou,la cutie,are carte instructiuni
si un set de bile din abs
fabricatie polonia
nu se vinde persoanelor sub 18 ani

[attachmentid=1627582359]


[attachmentid=1627582360]

[attachmentid=1627582363]
jelly
un pret?
paulp
Trebuie inregistrat la Politie?
mihai_dorin
Scrie in titlu: 350ron
rero
Nu trebuie inregistrat la politie. Conform Legii 295, viteza proiectilului este sub 220 m/s, nu este considerata arma letala.
paulp
Si daca umbli cu dracia in buzunar si te opreste un cap de creta, ce act tre sa arati ca sa nu umbli cu bratari de otel la mina pina se lamureste el ca e letala sau nu?
Villanueva
QUOTE(paulp @ 10 Jan 2010, 00:02)
Si daca umbli cu dracia in buzunar si te opreste un cap de creta, ce act tre sa arati ca sa nu umbli cu bratari de otel la mina pina se lamureste el ca e letala sau nu?
*




Si de ce sa umbli cu "dracia" in buzunar ?
rero
Este o jucarie. Are proiectil de plastic cu diametrul de 6 mm.
paulp
Jucarie, nejucarie, (un AKM are glontul cu diametru 7.62 mm, deci nu cred ca e relevant), daca sint cu el dupa mine si ma trezesc ca sint luat la intrebari care e ultima banca pe care am spart-o, vreau sa stiu macar ce act tre sa am pe dracie ca sa nu ma faca vreunu "fetita" prin arest pina se lamureste Garcea ca jucaria nu omoara decit vrabii.
Villanueva
QUOTE(rero @ 10 Jan 2010, 00:14)
Este o jucarie. Are proiectil de plastic cu diametrul de 6 mm.
*



Si cei pana in 18 ani nu se pot juca cu ea !!!
paulp
M-am lamurit, conf noilor modificari trebe permis de portarma si pentru arme neletale.
Asta presupune Cazier, vizita medicala si psihopupu, taxa de 100 de ron si cerere cu poze la pulitie.
Mai bine imi iau un bullterier smile.gif
daniel4ro
QUOTE(rero @ 9 Jan 2010, 22:49)
Nu trebuie inregistrat la politie. Conform Legii 295, viteza proiectilului este sub 220 m/s, nu este considerata arma letala.
*


ERONAT. daca nu esti sigur, mai bine precizeaza asta, gen : dupa parerea mea, cred ca, mi se pare ca, si nu mai induce lumea in eroare. documenteaza-te inainte

arma este supusa autorizarii iar tie iti trebuie permis de portarma


Ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, oug nr. 26/2008

Art. I
Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 583 din 30 iunie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza, dupa cum urmeaza:
..................................................................................

29. In anexa, denumirea punctului I si pozitia 6 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
+------------------------------------------------------------------------------------------------------+
¦ ¦ "I. ARME SI MUNITII INTERZISE ¦
+-----+------------------------------------------------------------------------------------------------¦
¦ ¦ Categoria A ¦
+-----+------------------------------------------------------------------------------------------------¦
¦ 6. ¦arme scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea ¦ ¦ - ¦ - ¦ x ¦ x ¦ - ¦ - ¦ - ¦
¦ ¦proiectilului folosesc forta de expansiune a aerului comprimat ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦sau a gazelor sub presiune aflate intr-un recipient si care ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦dezvolta o viteza a proiectilului mai mare de 220 m/s, precum si¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦munitia corespunzatoare" ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+------------------------------------------------------------------------------------------------------+
30. In anexa, punctul III se modifica si va avea urmatorul cuprins:
+-------------------------------------------------------------------------------------------------------+
¦ ¦ ''III. ARME SI MUNITII NELETALE ¦
+-----+-------------------------------------------------------------------------------------------------¦
¦ ¦ Categoria E - arme supuse autorizarii ¦
+-----+-------------------------------------------------------------------------------------------------¦
¦ 24. ¦arme scurte (pistol sau revolver) - confectionate special ¦ ¦ - ¦ - ¦ - ¦ x ¦ x ¦ x ¦ - ¦
¦ ¦pentru a arunca proiectile din cauciuc, precum si munitia ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦corespunzatoare ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-----+----------------------------------------------------------------+---+---+---+---+---+---+---+----¦
¦ 25. ¦arme scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea ¦ ¦ - ¦ - ¦ x ¦ x ¦ - ¦ - ¦ - ¦
¦ ¦proiectilului folosesc forta de expansiune a aerului comprimat ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦sau a gazelor sub presiune aflate intr-un recipient si care nu ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦dezvolta o viteza a proiectilului mai mare de 220 m/s, precum ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦si munitia corespunzatoare
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦

Sursa:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordon...tii_26_2008.php
sokar
Ca in Romania... radmasa.gif
rero
Cunosc legea foarte bine. Uitate la clasificarea armelor.

O.U. nr. 26 pentru modificarea și completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, nu instituie obligativitatea de autorizare pentru efectuarea de operațiuni cu arme de tip paintball, întrucât acestea nu se circumscriu din punct de vedere al destinației prevederilor Legii nr. 295/204 privind regimul armelor și al munițiilor.

magelan_explorer
pretul este 350 ron
nu trebuie inregistrat la politie
nu este o arma letala
se vinde si se utilizeaza doar de persoane peste 18 ani
numai pt agrement (tir)
munitia de aluminiu/otel/sticla se utilizeaza pe propria raspundere
ca si utilizarea lui in alte scopuri (tras asupra fetei,asupra animalelor,etc)
magelan_explorer
UP !
sorin1983
QUOTE(magelan_explorer @ 10 Jan 2010, 12:23)
ca si utilizarea lui in alte scopuri (tras asupra fetei,asupra animalelor,etc)
*


fetei sau fetzei? blink.gif
scuze dar eram curios smile.gif
magelan_explorer
QUOTE(sorin1983 @ 12 Jan 2010, 22:48)
fetei sau fetzei?  blink.gif
scuze dar eram curios smile.gif
*





smile.gif depinde de caracter !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.