Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Afisare Temperatura Exterioara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gral
Salutari!

Desi multi utilizatori spuneau ca varianta Initiale dispune de afisajul temperaturii exterioare, eu inca n-am reusit sa o activez. Stiu toate codurile de la LCD-ul Carminat, interfata etc - am accesat fiecare functie. O parere comuna era sa opresc ecranul si atunci imi va afisa temperatura exterioara; degeaba, daca opresc ecranul, e negru/blank. Refuz sa cred ca varianta Initiale nu are senzori/afisaj de temperatura exterioara.

Aici gasiti imagini cu configuratia sistemului. Va rog aruncati o privire si dati-mi un sfat sau o solutie.

Multumesc!
boozywoozy
ai fost cu ea in service?Ai pus-o pe un CLIP?
Initiale e varianta de varf si sigur trebuie sa aiba termometru exterior care se afla in oglinda din dreapta.Cauta pe forum ca stiu sigur ca s-a mai discutat pe marginea temperaturii exterioare.
Mult succes!
gral
Am tot cautat si pe forum, dar nu am gasit ceva concludent. As vrea sa stiu si eu de la alti posesori de Initiale, unde le este afisata temperatura exterioara? ...pe bord, langa kilometraj sau pe ecranul Carminat?
cezarium
temperatura exterioara este afisata pe ecranul de la navigatie. asa am si eu si acolo se afla. pune un clip si vezi ce se intampla.
gral
Vezi te rog imaginile mele de mai sus, si spune-mi te rog unde ar trebui sa apara temperatura, sau daca mi-a scapat mie vreo setare...

PS:

Ai cumva vreo imagine foto sa vad cum arata la tine?
maxymax
Din cate stiu eu senzorul este pe oglinda din dreapta. Poti verifica daca ai - asa elimini cel putin o varianta. Dupa din pacate clip-ul sau ddt-ul te ajuta. In calculatorul de navigatie nu exista ceva ce poti sa schimbi. Cel mult, din cate tin minte exista si acolo informatii despre temperatura exterioara
casper_mik
cu siguranta senzorul e in oglinda din dreapta, in partea de jos.. este putin iesit in afara,, ca un tzumburush..wink.gif.. verifica!!!
cezarium
QUOTE(gral @ 5 Jan 2010, 17:14)
Vezi te rog imaginile mele de mai sus, si spune-mi te rog unde ar trebui sa apara temperatura, sau daca mi-a scapat mie vreo setare...

PS:

Ai cumva vreo imagine foto sa vad cum arata la tine?
*



imagine nu am dar iti spun sigur ca temperatura este afisata pe ecran imediat sub ceas.
reno-soso
http://www.gps-carminat.com/fr/cni1_presen..._affichages.php

daca nu apare temperatura exterioara trebuie sa verifici cele doua fire de la senzorul din oglinda dreapta sa nu fie intrerupte deasemenea mufa de legatura oglinda/usa, eventual schimbat cu alt senzor.
gral
Mersi de link. Voi verifica oglinda sa vad ce si cum. E frustrant sa am o masina cu aproape toate dotarile posibile (de serie) si sa nu-mi afiseze temperatura...
RBENDE
Am si eu o problema cu computerul sau cu senzorul te temperatura exterioara, deoarece de trei zile cand au fost -17 grade, displayul imi arata temperatura ireala, adica atunci cand sunt cam 3 grade afara, la mine arata 17. Stie cineva care poate fi problema si cum se poate remedia?
Am incercat decuplarea bornei de la acumulator dar tot la fel arata mai mult decat ar trebui. Va multumesc anticipat pentru orice ajutor smile.gif
casper_mik
iti arata in ºC sau ºF?¿? ca stiu pe cineva care ii arata in ºF..
RBENDE
Afiseaza in Celsius dar aiurea. Astazi am scos (taiat firele) senzorul sa vad daca are un cod dupa care s-o gasesc pe net, dar nu are mare lucru, fiind capsulat intr-o bucata de plastic, avand doar un sigiliu in relief pe plastic cu un "01" in centrul stampilei. Marginea stampilei este impartita in 12 cadrane, in cadranele 10,11,12 fiind cate un punc. Daca stie cineva un astfel de senzor, sa ma sune la 0745-202344. Merci anticipat.
RBENDE
Scoaterea senzorului de temperatura.

Oglinda se desface incepand cu partea exterioare a spoilerul oglinzii adica exteriorul spatelui, cu o surubelnita subtire ce se introduce sub invelis si cu miscari fine se desface acest capac progresiv, pana se indeparteaza de tot. Apoi exista un segment de mijloc din plastic negru cere de desface din clemele tip carlig, prin presarea clemelor. Cand clemele s-au eliberat, tot cu ajutorul o surubelnitei se scoate partea de sticla al oglinizzi, avand grija sa nu se rupa firele de incalzire al oglinzii. Odata sticla indepartata, chiar si atarnand in firele de incazire, aveti acces la senzorul de temperatura care culisaza intr-un support, fiind legat cu doua fire de cul neagra. Senzorul se poate scoate dora prin taiarea firelor.
eugen dinu
Cred ca ai senzorul defect.
alybv
Ca sa nu incep un nou topic postez aici:
Senzorul de temp exterioara nu mai arata corect,pot gasi asa ceva in comert? Exista vreo denumire anume?
Mentionez ca l-am scos deja din oglinda.
Cheluu
Gasesti la dezmembrari. Cred ca nu trebuie sa fie de Laguna neaparat, pe sectiunea Megane exista parca un topic despre cum sa iti confectionezi singur unul.
maryus_maryusss
Cauta la dezmembrari cel mai bine ca este identic la aproape toate modele renault dar numai sa fie bun ,unul nou e scump iar de facut unul artizanal nu te apuca ca e greu de reusit deoarece iti arata eronat si pierzi timp nervi si bani degeaba sa faci experiente.Mai demult parca colegul Espacern avea asa ceva de vinzare daca nu ma insel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.