Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dispozitiv masurare intindere curele
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
turbodxman
Salutare tuturor! wub.gif

Am nevoie de un dispozitiv de masurare a intinderii curelelor (mecanic). Am citit intr-un manual de reparatie cunoscut ca exista (sau existau) nu sunt sigur ca si la noi, in comert, pe vremuri, dispozitive mecanice de masurare a intinderii curelelor formate dintr-un arc si o rigla gradata.
Ma intereseaza asa ceva.
Daca stie cineva, astept raspuns aici sau pe PM preferabil.

Ms anticipat!

wink.gif
Toader
ce fel de curele?curele de distributie? mare lor majoritate au intindere automata,cu intindere cu arc la semn etc.cele de transmisie,in special pt.alternator,le intinzi inasa fel ca atunci cind tragi de fulia alternatorului ,sa nu ptineze fulia.
turbodxman
@ Toader: Ms de sfaturi. wink.gif Pt cureaua de distributie. Daca vrei sa faci operatiunea ca la carte, trebuie sa verifici intinderea curelei (fiecareia in parte) cu un aparat. wink.gif
Toader
Pt.ce masina?Daca e cea din semnatura,nu-ti fa probleme,intinzatorul are un arc care intinde cureaua exact cit trebuie.Eu am un renault 25 GTX.Am facut motorul,am schimbat cureaua,si merge fara probleme.Am mai schimbat nenumarate curele ,la renault si alte tipuri de masini,de meserie sint mecaqnic auto.
turbodxman
@Toader: THX! de sfat! Ai dreptate. wink.gif
@Fratzica: THX! I owe you! wink.gif

completare: caut un dispozitiv, specific Renault (25) - poate si pt alte modele ale vremii, care are in componenta un arc si un cilindru gradat (descriere aproximataiva intrucat nu l-am vazut niciodata) ce masoara intinderea curelei de distributie (sageata acesteia - in mm) nu ca cele mai recente care masoara sarcina curelei (in Nm).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.