Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme yale usi Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
bogdanrana
Salut baieti si la multi ani!
am o mare problema:
azi dimineata am deschis usa la de sofer, dar cand am incercat s-o inchid......teapa.
dupa ceva constatari, am obs ca e broasca de vina, adica, am incercat sa urc chestia aia care blocheaza usa cu o surubelnita si ea coboara la loc.
imi poate spune cineva cum se repara.
merci
naighba
Cauta una la dezmembrari . Daca te crezi in stare desfa broasca si ai sa gasesti imediat problema. Este un ghidaj de plastic care s-a rupt. Eu am reusit sa il lipesc cu poxipol apoi adaugand 2 bucatele de sarma incalzite cu pistolul de lipit pe parti pentru a intari lipitura. Piesa e destul de solicitata. NU am nici o poza cu operatiunea ... sorry
bogdanrana
Merci mult
vroiam sa stiu daca se poate repara
mai intai tre sa leg usa cu ceva sa pot ajunge acasa si apoi sa ma apuc de treaba
ma ajuta atasamentul cu ceva?
naighba
Dap ... te ajuta . E schema de demontare a broastei. Pregateste-te cu nervi de otel. E destul de greu de scos din portiere. Trebuie rotita, invartita etc . Desfa cu grija ... are niste cleme pe parti. O sa iti dai seama destul de repede de sistem.
Acum vad ca la tine nu sta deloc inchisa. La mine nu mai merge inchiderea pe ea ... dar statea inchisa. Banuiesc ca tot vreo parghie de plastic e de vina.
Un sfat . Innainte de a monta broasca la loc verfica sa merga . Impingi cu surubelnita "motzul" ala si tragi de cablul acela. Ar trebui sa se deschida. Acelasi lucru si cu parghia manerului de la exterior.
bogdanrana
merci mult de sfat
raman dator tongue.gif
boozywoozy
omului nu i se mai inchide usa la propriu, n-are nici o problema cu incuiatul...Problema e mai grava sau poate mai simpla,cert e ca daca dai jos incuietoarea ai sa gasesti un arc ceva rupt...

5 Jan 2010, 13:15:
omului nu i se mai inchide usa la propriu, n-are nici o problema cu incuiatul...Problema e mai grava sau poate mai simpla,cert e ca daca dai jos incuietoarea ai sa gasesti un arc ceva rupt...
bogdanrana
mai simpla decat am crezut: inghetase biggrin.gif
am lasa un pic caldura in masina si din reflex am inchis usa
m-am scos biggrin.gif
merci mult de sfaturi oricum
mariusa10
Daca intram ieri pe forum iti spune-am sa nu intri in panica ...sa incalzesti in masina si gata sau sa bagi masina undeva unde este peste 0"C.Am patit asta iarna trecuta si culmea fratele meu a patit ieri treaba asta(tot cu Laguna 2 ca daca suntem frati sa avem si masini la fel).De atunci la inceputul iernii bag pe la yale WD40 si nu mai am treaba.In momentul in care patesti treaba cu yala nici nu sti ce sa faci usa ramine deschisa vreo 2-3 cm asa ca nu poti sa mergi de linga masina sad.gif
bogdanrana
de ce n-ai intrat ieri si m-ai lasat sa transpir pana azi? tongue.gif
william
Se pare ca ai inceput anul cu o "gluma" de problema ... Fie ca asta sa fie singura problema pe anul asta tongue.gif
bigigi
Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru montat demontat broasca usii spate ?
Multumesc.
Paste fericit !
mars
Pagina 10: [attachmentid=1628060010]
bigigi
Multumesc pentru raspuns.
Pe cei care sunt amatori ca mine, ii avertizez ca in schema(pg.10) nu este precizat ca montantul 4 are in capat un banal surub T20 care trebuie inlaturat inainte de scoaterea montantului, pana mi-am dat seama am incercat " cu simt " si totusi am indoit usor bucatica de tabla in care era surubul.
Sarbatori fericite !
mars
Zice acolo "demontati surubul superior montant fix". Mai e altul?
bigigi
Regret ...n-am fost atent !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.