Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: piese compatibile
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
zare
tot vad pe aici, in unele raspunsuri ale forumistilor,cum ar potrivi unele piese de pe Logan sau Solenza ,pe Laguna .Acum, as zice ca: cine stie care piese merg si potrivesc, sa ne impartaseasca si noua astora mai nestiutori .Zic asta, la gandul ca nu are rost sa dai o caruta de bani ,doar pt ca ceri la magazin piese pt Laguna .Asa ca astept si va multumesc .Sa nu uit: LA MULTI ANI si un AN NOU FERCIT.
B o g d a n
Saboti frana spate(sandero),bloc lumini,motorase inchidere centralizata(logan),rola intinzatoare de la distributie(solenta diesel),disc ambreiaji(logan).....
ricochet2
Cati cm au sabotii de Sandero ?
B o g d a n
Diametru 203,2mm,latime 38mm

<span class='edit'>28 Dec 2009, 20:31:</span>
Daca vrei sa aflati mai multe legaturi intre masini incercati aici:http://www.elitecat.cz/Default.aspx
ricochet2
Intreb, pentru ca breakul are de ex. tamburi de 28 cm.
valifilioreanu
Daca vrei sa aflati mai multe legaturi intre masini incercati aici:http://www.elitecat.cz/Default.aspx
*

[/quote]
E f interesant site-ul si are preturi bunicele la unele produse. Insa nu reusesc sa cumpar nimic, nu am gasit o modalitate de inregistrare pe site, trebuie cumva invitatie?
ricochet2
Am inteles ca au un magazin de desfacere in Timisoara.
zare
pe unde ar fi localizat?

29 Dec 2009, 15:07:
o adresa ?
ricochet2
Am inteles ca pe calea Lipovei.
cridaia
QUOTE(valifilioreanu @ 29 Dec 2009, 09:36)
E f interesant site-ul si are preturi bunicele la unele produse. Insa nu reusesc sa cumpar nimic, nu am gasit o modalitate de inregistrare pe site, trebuie cumva invitatie?
*


nu, din pacate.......este distribuitor doar firmelor de profil,fara persoane fizice...dar e bine ca putem afla codurile pieselor si un pret informativ ( mare atentie la preturi pentru ca sunt fara tva, ca la Metro, scris foarte mare pretul fara tva si mic de tot cu tva wacko.gif ).

legat de compatibilitatea pieselor...............dati si carui model ( 1.6-1.8-1.9dci...etc ) se potriveste wink.gif
daniellu
Motorasele de inchidere centralizata se potrivesc cu eforturi.Difera de la Logan la Laguna.Am avut unul defect si am adaptat unul de Lg pana cand am luat o broasca de la dezmembrari cu tot cu actuator.
Motorul 1.6 16v este identic ,asa ca si piesele componente.
Ar trebui sa se potriveasca si jantele (4 x 100 R15),trebuie verificat ET-ul si latimea jantei.Placutele de frana si alte elemente de pe frana fata sigur nu sunt identice.
horia1983
Pe fata vezi ca nu merg jantele de logan, lovesc in etrieri. pe spate merga daca ai saboti.
Merge fulia de alternator pe 1.6, 1.8 si 2.0 16v cu facelift(evitati fuliile cu ambreiaj, sunt mult mai slabe, luati din cele fixe), merge distributia si pompa de apa pe 1.6 16v, si in principiu cam tot ceea ce tine de motor.
In cutie merg satelitii de logan, ambreiajul de 1.6 8v merge si el pe 1.6 16v, dar este un pic mai mic...
oves
fulia arbore cotit de la logan 1.6 16v este la fel ca si la laguna 1 ph2 1.6 16v ?trebuie sa o schimb si ar fi bine sa stiu ..daca ma poate ajuta cineva ??
horia1983
QUOTE(oves @ 9 Jan 2010, 10:44)
fulia arbore cotit de la logan 1.6 16v este la fel ca si la laguna 1 ph2  1.6 16v ?trebuie sa o schimb si ar fi bine sa stiu ..daca ma poate ajuta cineva ??
*


e aceeasi inclusi galetii si cureau de accesorii, cat si cea de distributie, daca o ai data jos poti sa o compari cu cea de 1.4 8v, s-ar putea sa se potriveasca, oricum curea de accesorii si fulia de alternator sunt la fel la 1.4 si 1.6 16v
oves
Stie cineva diametru de la fulia arbore cotit la 1.6 16v?
Adi R5
rulmentii de sarcina de la telescoapele fata ,sunt indentici cu cei de SOLENZA.
acosti78
Salutare. am mai intrebat si pe un alt topic dar nu am primit nici un raspuns. Chiar nu stie nimeni daca se potriveste electromagnetul acele ce comanda cantitatea de aer ce intra in motor sau motoras pas cu pas cum ii mai spun unii (eu am un electromagnet acolo); de pe logan 1.6 pe laguna 1 faza 2 ,motor 1,6 ; 16 V ? Multumesc anticipat sau poate stie careva unde e localizat la logan acea piesa ca ma pun si desfac de la un logan al unui prieten si verific eu.
O zi buna

21 Jun 2011, 03:01:
M-ar interesa si distributia daca se potriveste cu cea de la logan 1.6 si sigur e mai ieftin daca ceri pt logan decat pt laguna wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.