Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatie treapta a-4a
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
chitzy87_laguna
Am observat de curand ca in treapta a4a pe la 2000 rot/min si in treapta a3a dupa 3000 rot/min, daca calc pedala de acceleratie la maxim toata masina intra intr-o trepidatie transversala. De la ce poate proveni?
bebelu28
salutare! am avut si eu aceasta problema si a trebuit sa schimb planetara din dreapta, (bineinteles dupa multe pareri de "mecanici", care spuneau ca ar fi de la injectoare ba de la roti etc). cel mai bine ridici masina pe cric si invarti de roata cu capota ridicata si daca in momentul cand tu invarti de roata se misca motorul e clar ca e planetara. eu am fost in diferite service-uri si pana la urma am facut constatarea cu un prieten. multa bafta
chitzy87_laguna
si ai luat planetara noua? Sh? si pe la ce pret tea ajuns?
chitzy87_laguna
alta propunere nu mai are nimeni? se ramane la planetara?
TwistR
spidan (germania) - 200euro , renault (fr) 440 euro, diferenta e ca trebuie sa astepti vreo sapt pt cea din germania
sa nu fie sincronu de a 4-a sau vreo alta chestie de la cutia de viteze , avand in vedere ca doar in a 4-a iti face , tind sa cred ca nu e de la planetara , daca era de la planetara iti trepida in orice treapta , asa ca eu zic sa verifici prin cutia de viteze. (daca era de la motor , ambreiaj, planetare sau tampoane ar fi trebuit sa faca in oricare dintre viteze la fel)
chitzy87_laguna
mi sa zis ca poate de la placa de presiune.... acu nu ma arunc inca la nimic
bebelu28
eu am gasit-o sh 300 ron(majoritatea sh cereau 500-600roni prin martie ac), dar ca sa afli exact daca e planetara fa cum ti-am spus suspenda pe rand rotile fata si invarte cu mana, iar daca iti misca motorul cu cutie cu tot intr-un punct anume e clar ca e planetatra (la mine a fost planetara dreapta)
( la mine facea in treapta a3a incepand pe la 70km/h iar dupa ce schimbam a4a;a5a;a6a facea din ce in ce mai rau) multa bafta
chitzy87_laguna
la tine se mentinea vibratia, dar acuma am testat iar si face max 500 rot/min numai in treptele 3 si 4, in rest nmk....si in treptele alea dupa cele 500 rot/min nu mai face nmk si trage ... Din cauza aia tot zic ca nu e planetara
bebelu28
ma rog,fa cum crezi dar e destul de simplu de verificat(nu iti trebuie decat cricul si putina vointa) bafta oricum

27 Dec 2009, 20:59:
asa facea si la mine, nu se mentinea vibratia, facea mai tare cand bagam picioru in acceleratie de ma exasperase, trepida toata masina
CRY 79
Ambreiajul cred ca este, mai precis placa de presiune. Nu costa chiar asa de mult si nu trebuie neaparat service Renault. Dar ar trebui si discul daca te vei apuca cumva de treaba si asta este problema. Ar trebui sa tremure si la plecarea de pe loc si sa fie un pic grea (in sarcina).
chitzy87_laguna
inca nu am ajuns in service.. dar am observat ca trepidatie este numai la 70 km/h.
acuma o sa merg sa imi verific cauciucurile...sa vad cad sunt ele problema
bebelu28
asa am incercat si eu le-am schimbat pe cele de pe fata cu cele de pa spate si nici o schimbare,asa ca tot planetara zic eu ca e , oricum verifica rotile si astept sa-mi dai de veste (daca tot mergi la vulcanizare incearca si varianta cu invartitul de roata cum am scris mai sus) BAFTA
chitzy87_laguna
am schimbat si nu sa rezolvat nimic, insa motorul misca la rotirea ambelor roti...insa la stanga putin mai mult...
bebelu28
deci pana la urma cand invarti de roata intr-o anume pozitie agata si misca motorul?
chitzy87_laguna
a nu..stanga dreapta am rotit...din cauza aia nu mi se pare prea relavanta chestia asta...deci trebuie numai intr-o parte sa rotesc?si sa simt ceva ca agata?fi mult mai precis ca sunt mai greu de cap... tongue.gif
bebelu28
smile.gif Scuze daca nu m-am facut prea bine inteles. Trebuie sa invarti de roata in sensul spre inainte si sa vezi daca agata undeva, intr-o anumita pozitie, si in acelasi timp daca ti se pare ca agata undeva uitete la motor si vezi daca se misca in acel moment cand agata. Multa bafta si astept raspuns.
chitzy87_laguna
deci trebuie sa fie pusa pe liber nu/?
bebelu28
Evident masina treuie sa fie pe liber. Vb.
chitzy87_laguna
am incercat si nu mie se pare ca se misca motorul, insa acuma am observat ca daca accelerez pe liber cu ambreiajul calcat masina tremura toata dar numai pe la 2000 si ceva de ture...
are masina cumva bieleta de cuplu? si daca are cum arata si unde e pozitionata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.