Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam sofer functionare defectuasa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
nonic
Salut,

Nu stiu daca a mai patit cineva asa ceva pentru ca nu am gasiti un subiect asemanator desi am rasfoit tot forumul.
Problema mea e urmatoarea: pleaca sotia mea ieri de dimineata la servici si imi spune ca a gasit zapada in masina deoarece era lasat putin geamul... ii spun ca a lasat geamul putin deschis si e normal sa pateasca asa, toate bune si frumoase iau masina astazi si plec in oras... se deschide geamul de la sofer fara sa-l actionez de la buton, incerc sa-l inchid si surpriza nu urca, mai merg si coboara mai mult la fel necomandat si tot asa pana coboara pana jos, dupa ce a coborat de tot am reusit sa-l inchid... mai merg si incepe sa coboare cate putin pana ajung la jumatate bineinteles ca eu nu puteam sa-l ridic pana a coborat de tot, il ridic si incepe sa coboare pana la jumatate si opreste si nimic nu puteam sa ridic si nici sa-l cobor, ajung la destinatie si incerc sa-l ridic din telecomanda si alta surpriza in loc sa urce coboara de tot, descui masina din telecomanda si repet operatiunea de inchidere a geamurilor si reusesc biggrin.gif , urmatorul pas a fost sa scot siguranta geamului.

Credeti ca ma puteti ajuta deoarece nu imi permite timpul sa ajung la service pana in Ianuarie?

Multumesc,
clr
Eu n-am geamuri cu impuls, dar s-ar putea sa fie ceva legat de setarile lor.
Vezi aici, poate te ajuta:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=159...reglare+geamuri
Fratzica
fie ai avut un blocaj pe rama geamului si in ridicare geamul s-a retras fara sa il observi, fie ai tinut butonul actionat cateva secunde in timp ce geamul era blocat si a retinut pozitia ca fiind capat de cursa pentru impuls.
nonic
Am uitat sa precizez ca toate celelalte geamuri functioneaza normal, geamul de la sofer coboara in trepte si doar atunci cand coboara necomandat, daca il ridic sau il cobor de la buton merge normal. Cand coboara necomandat si de opreste undeva la 30% coborat nu imi mai functioneaza butonul, dupa ce coboara de tot pot sa-l ridic sau sa-l cobor normal, dupa ce il inchid sta cateva secunde si incepe si coboara cate putin.
Fratzica
te duci la masina, verifici rama geamului sa nu aiba blocaje gen gheata sau vreo pietricica ceva, ridici geamul sus de tot si tii ridicat de buton 5 sau 10 sec nu mai stiu pana auzi un bip.
nonic
Am resetat geamul si tot nu functioneaza, aceeasi problema mad.gif , sa aiba un scurt undeva?de unde sa primeasca comanda motorasul sa coboare geamul?
nonic
Nu ma poate ajuta nimeni cu aceasta problema? sad.gif
solidconvert
Pai daca nu ai timp sa mergi in service te sfatuiesc sa scoti mufa de la comanda geamurilor dupa ce ai ridicat geamul si asta este, nu mai folosesti geamul pana ajungi la service in Ianuarie sau cand spui tu... wink.gif
nonic
Am mai depistat ceva: in momentul cand nu functioneaza butonul de la geam dupa ce deschid usa si o trantesc functioneaza...cred ca are un contact imperfect in usa...chiar nu a mai patit nimeni asa ceva?
valentin_29
Salut, incearca sa verifici conectica la usa si la butonul de actionare a geamului. Poate te ajuta ce e atasat. Bafta !
nonic
Am verificat si conectica la butoanele de la usa si totul e ok, nu sunt oxidate sau ruginite..., tind sa cred ca am o intrerupere la cablurile de alimentare din usa si fac o atingere de imi coboara geamul, daca deschid usa si o trantesc functioneaza butonul pot sa ridic si sa cobor geamul pentru un timp sad.gif dupa care isi reia ''operatiunea de coborare'' a geamului
lucid
am patit si eu la geamul stinga spate. rezolvare sub scaunul soferului este o mufa de ramificatie pentru stinga si dreapta si era oxidata rau 2 fire mincate de oxid, am dat cu sprei de contacte am curatat mufa si refacut firele cu ajutorul unui prieten electrician auto
CRY 79
La manastire la Curtea de Arges ai incercat sa-i faci o slujba? radmasa.gif
chieftec
Scoatei o borna de la baterie laso cateva minute si apoi calibreaza fiecare geam in parte. Calibrarea se face prin tinerea in sus si in jos cam 5 secunde in fiecare capat al cursei geamului.
nonic
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, am incercat astazi tot ce se putea dar problema persista. Incerc astazi sa desfac usa cred ca am acolo la motoras un contact imperfect sad.gif deoarece daca deschid usa si o trantesc "nu foarte tare" isi revine.
choseboy
Cum ai rezolvat-o pana la urma?
megan2
Choseboy, cred ca nici nu mai tine minte de acum 10 ani... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.