Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna pe RCA, alegerea serviceului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
emil_t
Ok, cineva mi-a frecat masina, am fost la asigurator, si la sfarsit mi-a dat o carte de vizita de la ceva service spunand:,
El: Sa mergeti aici
Eu: da cum nu pot altundeva
El: Se poate, unde ati vrea sa mergeti ?
Eu: pai la dacia service,
El: pai daca nu aveti toate reviziile facute acolo atunci va trebui sa platiti dvs.,
Eu: atunci o duc la o firma de tinichigerie, care stiu ca e buna
El: Da avem contract cu firma numai ca masina e veche si e posibil sa fie scump ...

Intrebarea mea, ce are daca e scump ? masina e veche, si ce ('04)? Si nu mi-a dat un deviz, mi-a spus dupa ce e gata masina ma duc cu foaia de la service in nush ce loc sa imi aprobe, e posibil sa nu imi aprobe ? eu ma indoiesc sa-mi poata scoate masina numai din chit, si cred ca vor trabui schimbate lucruri + vospit, e posibil sa nu imi accepte / sa-mi dea o suma foarte mica ?

Sau au vrut doar sa-mi bage pe gat ceva service cu care au ceva contract mai special ?
R19/16v
Ce importanta are unde ai facut reviziile!?
emil_t
pai asta nu am inteles nici eu, au zis ca daca ma duc la dacia service, trebuie sa dovedesc ca mi-am facut reviziile si parca si reparatiile la ei.

nu am inteles nici eu
Andy_ACS
Nu am mai auzit niciodata treaba cu reviziile.
Parerea mea e ca legal nu au cum sa iti impuna sa platesti tu daca nu ai reviziile acolo.
Daca nu au decontare directa cu service-ul platesti reparatia dupa care in anume timp asigurarea iti plateste tie. Daca au decontare directa nu platesti nimic, se descurca direct asigurarea cu serviceul.
O problema ar fi daca cei de la asigurare nu sunt de acord cu devizul, considerandu-l prea mare. Mereu m-am intrebat ce se petrece daca bag masina in service autorizat, am deviz de 5000Ron si cei de la asigurare zic ca e mult, ca imi platesc doar 3000. Sa platesc eu mi se pare anormal. La fel cum anormal mi se pare sa ma oblige sa ma duc la un service prost si ieftin, sa faca lucrare de mantuiala.

Bafta!
emil_t
asta cred si eu ca cel recomandat e un service prost si ieftin.

Da faza cu devizul este: "Dupa ce se termina de reparat masina sa veniti cu devizul". Nu pot sa-mi dea cei de la service un deviz provizoriu sau ceva sa vad daca accepta, ca sa stau sa platesc eu dupa aia nu vreau.

Oricum, daca aleg regie proprie, oare unde aflu suma care mi-o dau ?

Andy_ACS
Cred ca cel mai prudent ar fi sa mergi la service si sa ceri o estimare a costurilor si un fel de 'factura proforma' sau deviz, cum s-o chema. Cu asta sa mergi la asigurare sa isi dea acceptul.
In felul asta esti acoperit - service-ul si-a luat angajamentul sa iti repare masina pe suma din deviz, asigurarea si-a luat angajamentul sa accepte suma respectiva.

Bafta!
bucatzel
Service-ul nu poate sa-si ia angajamentul ca atat va costa, ca se mai poate intalni cu surprize in timpul reparatiei...

dar in mod normal, nici mare diferenta fata de devizul asta estimativ nu va fi.

dar intreb si eu, de unde pana unde " daca nu aveti toate reviziile facute acolo atunci va trebui sa platiti dvs." ?

Cand m-o palit si pe mine, m-o trimis la un service de m-am luat cu mainile de cap... mi-am gasit alt service, si cand i-am zis la inspectorul de la asigurari s-o luat cu mainile de cap. "Pai aia folosesc vopsea pe baza de apa, e scump la ei". Din pacate eram prea ocupat ca sa ma cert cu ei, si am achitat diferenta din buzunar.



emil_t
diferenta de bani vreau s-o evit. din cate am inteles eu au scris ca la aripa mi lovita 15%, cu toate ca jumatate din aripa e infundata, nu vad cine are scote-o din chit.

oricum, nu ma risc sa dau eu diferenta.

ideea e ca omul a vrut sa-mi zica clar, masina e veche (5 ani) si sa nu prea ma bag la ceva service scump ca nu-mi plateste.

primul lucru ce mi l-as spus cand am zis dacia service a zis ca e scump. Si am vrut sa zic si ? E serviceul autorizat de constructor, care e problema ?

Din pacat nu stiu cum se procedeaza daca alge regie proprie, dar mai intai trebuie sa scot ceva devize aproximative de la service (daca pot).
Smiley
cel mai probabil cel de la asigurari are vreun contract cu service-ul catre care te-a indrumat, urmand sa primesca un comision din valoarea reparatiei.
Andy_ACS
Nu conteaza ce aranjament are cu serviceul ala (probabil ori e mana in mana, ori vrea sa scape ieftin facand lucrare proasta)
Treaba e cu dus in intors. Eu inteleg asigurarea, ca unele serviceuri pot fi atat de nesimtite incat sa pluseze mult de tot la reparatiile pe asigurare.
Dar si asigurarea trebuie sa ma inteleaga pe mine - auzi, masina veche de 5 ani - ca vreau sa imi fac masina cat mai aproape de starea dinainte de accident. Oricat de bine ar lucra, nu mai e ca inainte de accident. Dar daca lucreaza prost - table chituite la greu, vopsea proasta aplicata prost, pregatire de vopsire deficitara = peste 1-2 ani infloreste rugina.
Pana la urma trebuie gasita o metode sa fie ambele parti impacate.
Eu la service de cartier nu mi-as baga masina. Am facut asta cand mi-am reparat fosta Supernova pe RCA-ul unuia, am fost total nemultumit de lucrare, peste 1 an a iesit rugina la pasajul rotii unde au chituit ei.
Eu zic ca la reprezentanta dacia e cel mai bine de reparat. lucreaza ok, sunt reprezentanta, nu pot fi acuzati de manarii de catre asigurare.
Cred ca trebuie sa vorbesti din nou cu inspectorul ala de daune, sa clarifiacti problema si sa ii explici omeneste ca nu rei lucrare de mantuiala.

Bafta!
kosfunny
Iar o sa sara unii cu gura la mine dar va spun in cateva randuri niste treburi cam dureroase pentru unii.
Asiguratorul despagubeste pagubitul. Acesta pentru a primi despagubirea trebuie sa faca dovada ca a fost pagubit si sa demonstreze cat a cheltuit, pe baza de facturi si chitanta. Decontarea directa nu este decat o facilitate oferita de asigurator.
Pe scurt, pe banii tai ti-o poti repara oriunde si recuperezi ulterior, nu vrei sa te implici cu bani si vrei sa mergi pe mana asiguratorului repari unde iti zice el.
Citeste Ordinul 21 CSA/2009.
misu78
Inca un asigurator care zice ca o masina e veche la 5 ani! Noua e doar pana iese pa usa dealarului. Dupa aia cum e? La 2 ani? Dar la 3? In ce categorii s-ar incadra?
Niste.......... excl.gif
prody
QUOTE(emil_t @ 17 Dec 2009, 16:49)
pai asta nu am inteles nici eu, au zis ca daca ma duc la dacia service, trebuie sa dovedesc ca mi-am facut reviziile si parca si reparatiile la ei.

nu am inteles nici eu
*



Treaba cu reviziile ar fi asa : daca dovedesti ca tu ai avut interventii la masina numai in service-ul respectiv poti sa te duci acolo, insa daca esti unul din ala care isi schimba uleiul pe marginea drumului iar acum,cand platim noi, brusc ai vrea sa vezi si tu cum e la reprezentanta...atunci nu se poate smile.gif
Cam asta cred ca a vrut sa spuna.
kosfunny
Masina noua e numai cand e noua, adica are 0 km si e fabricata recent. Eu asta inteleg prin , masina noua. Restul sunt masini cu o anumita vechime.
emil_t
QUOTE(prody @ 17 Dec 2009, 22:13)
Treaba cu reviziile ar fi asa : daca dovedesti ca tu ai avut interventii la masina numai in  service-ul respectiv poti sa te duci acolo, insa daca esti unul din ala care isi schimba uleiul pe marginea drumului iar acum,cand platim noi, brusc ai vrea sa vezi si tu cum e la reprezentanta...atunci nu se poate smile.gif
Cam asta cred ca a vrut sa spuna.
*



pai am segmentat motorul la reprezentanta, cand am avut accidente tot acolo am reparat-o si pe bani si pe RCA (maj cazurilor), dar acum ce trebuie sa ma bag sa caut totate facturile sa le arat lor, de ce ?! poate masina pe parte aceea sa nu fi fost lovita niciodata si sa fi fost ca din fabrica, si de aceea ma duc la dealer autorizat ca sa o readuc la starea initiala. Oricum este o tichinigerie buna la care au zis ca au decontare directa si probabil ma duc acolo.

<span class='edit'>18 Dec 2009, 22:07:</span>
prody lucrezi cumva pentru omniasig ?

deci e adevarata faza ca trebuie sa caut facturile ? Si dupa cum le prezint ? Adica au dreptul sa ma verfice ?

Daca stau juma de zi sigur le gasesc nu e problema, dar cum se procedeaza ?
emil_t
deci daca nu ai revizii poti oriunde numai la reprezentanta nu ?
Si daca nu ai avut evenimente in trecut, ce facturi sa areti ?
adi_ar
Referitor la subiect, desi s-a mai discutat si rasdiscutat pe aceasta tema: Asiguratorul nu are nici un temei legal pentru a face discriminari iar daca un RolsRoyce (exagerez, evident) nu se poate repara la un service de cartier, numai pentru ca asa doreste asiguratorul, nici in cazul Dacia sau orice alta masina low-cost, nu se poate impune reparatia la nea' Dorel, deoarece este var cu inspectorul, sa zicem!
O regula de bun-simt spune ca locul unde ar trebui reparat orice autoturism este, in primul rand, service-ul reprezentantei firmei respective. Unele societati au drept norma interna o "plafonare" a costului manoperei la cel de la reprezentanta firmei. Adica, ai Dacia, preturile se raporteaza la service Dacia, nu vei primi accept pe costuri triple cu manopera la alt service.
In cazul de fata, partea cu reviziile se refera la o alta norma de bun-simt, care ar spune ca daca ai o masina (oricare ar fi ea) dar nu ai dat pe la reprezentanta firmei respective nici macar la revizii, preferand sa-ti schimbi uleiul deasupra unui sant, asa cum spune prody, esti susceptibil de a fi oprtunist.

Desigur ca inspectorul, presupunand apriori ca nu are alte interese, incearca diminuarea cheltuielilor si stie ca pagubitii nu sunt foarte dispusi sa scoata bani din buzunare dar au nevoie de autoturisme.

Parerea mea este sa nu faci prea mult caz de acest aspect. Facturile tale sunt ultimul lucru care il intereseaza pe inspectorul respectiv! Daca doreste, poate afla istoricul reparatiilor tale cat se poate de simplu.

Cauta acel sevice in care ai incredere, fie el Dacia, desi mottoul tau nu pare o recomandare, cere antecalculatie, solicita inspectorului (in scris, daca este cazul si solicitand explicatii pentru orice refuz) avizul pentru antecalculatie, ca si pentru orice supliment iar la sfarsit vei solicita achitarea contravalorii facturii ... Poate pana atunci gasesti si o finantare, respectiv nu te va deranja chiar si plata catre service, urmand sa primesti despagubirea ulterior.
emil_t
treaba rezolvata,

cand am zis dacia service vroiam defapt sa ma refer la service autorizat, nu dacia service din cluj, care am aceeasi parere.

oricum s-a platit integral mai putin bandourile ce le-am luat eu ca nu aveau (38 lei) si avand in vedere ca era set pentru toate usile am zis ca platesc eu.
Marian66
QUOTE(Andy_ACS @ 17 Dec 2009, 17:10)
Mereu m-am intrebat ce se petrece daca bag masina in service autorizat, am deviz de 5000Ron si cei de la asigurare zic ca e mult, ca imi platesc doar 3000. Sa platesc eu mi se pare anormal.
*



si este anormal! se intampla in felul urmator: iei cei 3000 de lei, si dupa dai in judecata firma de asigurari pt cei 2000, pt ca ramane obligatia lor sa te despagubeasca in limita plafonului de asigurare (cu grilele acelea, s-a tot discutat). Deci, daca masina ta valoareaza acum mai mult de 5000 de lei, dupa norme, si nu e nimic incarcat aiurea (pur si simplu e mai scump pt ca e serviceul mai cu nume), iti recuperezi banii cam intr-un an si ceva. Totusi, astfel de situatii nu prea exista, adica daca nu iti da accept de plata pe toata suma sau deloc, IN SCRIS, sigur e ceva dubios pe acolo.
emil_t
daca iei banii nu cred ca ma poti da in judecata pe nimeni, e un fel de acceptare a sumei.

oricum, daca refuza sa-ti plateasca, le ceri in scris motivul invocat.
kosfunny
Cand iei banii semnezi ca nu mai ai nicio pretentie!
Marian66
n-are nicio valoare hartia aia in fata instantei. mi-au spus-o mai multi judecatori. normal ca semnezi, ca ai nevoie de bani, si "foamea" e vazuta ca o constrangere
de retinut totusi ca nu e deloc de preferat sa se ajunga in situatia asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.