Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare lichid spalare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2
viezure
Salutare,

M-a luat iarna pe nepregatite si mi-am amintit ca in vasul cu lichid ptr spalarea parbrizului am un amestec de vara care sigur va ingheta.
Acum as vrea sa scot lichidul din recipient si sa il inlocuiesc cu unul de iarna.
Imi puteti expica care este cea mai simpla cale sa fac acest lucru?
M-a gandeam la un furtun insa am vazut ca intrarea este cotita si nu stiu daca va merge sau cat de greu va fi.

Multumesc de ajutor,
Numai bine,
RADU__
Foarte simplu...dai jos bara din fata cu spoiler cu tot, demonntezi vasul si pompa sprituitor, golesti vasul, il speli bine, si remontezi in ordine inversa biggrin.gif

Sau o metoda mai complicata, ridici stergatoarele si actionezi pompa pana se goleste vasul. tongue.gif
19vik
Acum 2 ierni am patit acelasi lucru... eu am scos cu furtunul pe sus, chiar daca raman 2-300ml la 3 litri nu conteaza. Pui intai mai putin, 1 litru sa zicem peste ce ramane, pe vremea asta il consumi repede.
mihai_dorin
Sau pui lichid de iarna concetrat in vas. wink.gif
M i h a i
simplu...mergi cu masina ca se dezgheata din cauza caldurii de la motor....dai la stergator pana la termina apa...pui lichidul nou de iarna..si asta este......trebuia sa previi...treaba asta dauneaza la pompa aia de 2 lei de pe megane...
Avani
Actioneaza cu incredere maneta de spalare parbriz pana se termina lichidul de vara.

Eu acum 1 an am patit o chestie asemanatoare. Am plecat din Braila si aveam lichid de vara. Era inghetat bocna, nu scotea nicio picatura. Dupa vreo 200 de km, aproape de Bucuresti cu motorul cald, a inceput sa scuipe putina apa. Pana acasa, deja terminasem peste 3 L de lichid.
solidconvert
Decat sa te complici mai bine schimbi masina... cu una care sa aibe lichid de iarna wink.gif .
alexxis2001ro
QUOTE(viezure @ 15 Dec 2009, 11:05)

Acum as vrea sa scot lichidul din recipient si sa il inlocuiesc cu unul de iarna.
Imi puteti expica care este cea mai simpla cale sa fac acest lucru?
M-a gandeam la un furtun insa am vazut ca intrarea este cotita si nu stiu daca va merge sau cat de greu va fi.

*



fara comentarii... death.gif
adrian_yza
si mai simplu- ridici capota scoti furtunasul care alimenteaza cele doua duze ,ridici stergatoarele si apoi dai la pompa pana se goleste bidonasul
viezure
biggrin.gif deci in concluzie ori scot cu furtunul ori dau la pompita pana se termina - dar in cazul al doilea nu se strica pompita la mers continuu pana e gata toata apa?
Si ar mai fi ceva - sper sa nu fi inghetat deja de tot ca masina nu am mai folosit-o de 2 sapt si in parcare nu are centrala termica sleep.gif
Oricum va multumesc mult pentru raspunsuri!

Nuami bine tuturor,
mihai_dorin
Antigel are? laugh.gif Nu de alta dar ...
cmandrei
Haideti no' ... nu va cred ... da sa stropeasca de cateva ori asa sanatos intr-o zi ... apoi adauga lichid de iarna si gata ... asa am scos lichidul cumparat care e super iritant si aiurea ... in maxim 10 minute a fost afara prin modalitatea/pe cale naturala tongue.gif ... bazzzzzzz bazzzzzzzzzzzz bazzzzzzzzzzz cu pauze desi in mod normal stiu eu ca se "raceste" de la lichid ca sa nu se arda ca aproape orice alta pompita de apa tongue.gif cred tongue.gif ... spor

P.S. e decembrie, cum te-a luat iarna pe nepregatite ?
viezure
Sa fiu sincer nu folosesc masina decat cand pelc in afara Buc ca in rest traficul ma descurajeaza si neavandu-i grija abia ieri cand am vazut gheata pe strada mi-a venit in minte sad.gif
Antigel are - tot aseara mi-am amintit si am luat putin din vas si l-am bagat la congelator - pare ac e bun -nu a ingehtat - dc uitam de ala era grav ....

Numai bine,
Avani
QUOTE(viezure @ 15 Dec 2009, 15:09)
[...]Antigel are - tot aseara mi-am amintit si am luat putin din vas si l-am bagat la congelator - pare ac e bun -nu a ingehtat - dc uitam de ala era grav ....[...]
*


Cu cat mai iei, cu cat pui, vezi sa nu-ti dea cu virgula. wink.gif
viezure
am luat cu o seringa 2 ml nu o fi moarte de om - zic si eu blink.gif
DRD
Presimt ca ma distrez zilele astea, la mine a inghetat de tot. Motorasul merge da nu scuipa nimic.
cristache03
luati un furtunas de perfuzie si o seringa si il golitzi pe tot in 1/2 ore.
Master01
Eu am turnat o cana de apa fierbinte in interior, s-a dezghetat, apoi am scuipat tot lichidul de vara si am inlocuit cu cel de iarna. Bafta!
rino
La probleme simple ... multi viteji s-arata!
viezure
biggrin.gif - gata rezolvat - am tras cu un furtun cat am putut si am adaugat lichid ptr iarna, am dat putin la pompita sa se goleasca furtunele si pompa si sa se umple cu lichidul special si gata!

Multumesc de sfaturi,
Numai bine,
solidconvert
QUOTE(Master01 @ 15 Dec 2009, 23:42)
Eu am turnat o cana de apa fierbinte in interior, s-a dezghetat, apoi am scuipat tot lichidul de vara si am inlocuit cu cel de iarna. Bafta!
*


Risti sa spargi vasul asa... wink.gif
Meghitzanul
QUOTE(rino @ 16 Dec 2009, 01:37)
La probleme simple ... multi viteji s-arata!
*



ba eu cred ca e complicata rolleyes.gif biggrin.gif
Master01
QUOTE(solidconvert @ 17 Dec 2009, 12:56)
Risti sa spargi vasul asa... wink.gif
*



Nu am turnat multa apa fierbinte, lichidul de spalat de vara era inghetat pe peretii vasului, s-a dezghetat foarte repede si am putut sa elimin foarte usor lichidul de vara. La mine a functionat, s-a amestecat cu lichidul rece, nu a patit nimic vasul. Cred ca majoritatea a facut schimbul de lichide de spalat parbrizul pe vremea asta. Ce bine a fost pana acum, bagai cardul si plecai, acum lopata, rascheta, incalzire....iarna nu-i ca vara, vorba lui Base..........
cristixxxlog
Si la mine cred ca a inghetat totul. Nu iese nimic, nici in fata nici in spate, desi motorasul se aude. Am turnat o cana cu apa calduta cu 2 lingurite de sare, dar nimic...sa fi murit pompita? Totusi ea se aude, duzele nu au gheata pe ele...
Mihai_ro_cta
Bai si mie mi s-a blocat de tot motorasul ala care arunca afara lichidul de parbriz...nici macar nu se mai aude zumzaitul lui....credeti ca s-a ars sau e doar inghetat?
mihai_dorin
Daca l-ai fortat sa mearga in gol mai mult ca sigur s-a ars
DMP
Turnati niste alcool etilic si transformati lichidul de vara in lichid de iarna.
cristixxxlog
Se pare ca am avut noroc, nu mi-a murit pompita, a fost doar inghetata! Azi am prins cam +1 grad si am reusit sa resuscitez sistemul, golit tot bidonul si pus lichid de iarna. Merge beton! Data viitoare sper sa nu mai uit lichidul d vara.
cosmin_69
Ce fel de lichid sa folosesec pt. spalat parbriz?
Exista vreun lichid agreat de renault ?
qwertyuiop
apa de la robinet
skorpio_bog
orice lichid din magazine. Eu folosesc d-alea la 5 litri de cand am masina si nu am avut nici o problema cu ele, nici sa inghete iarna nici sa pateze vopseaua sau alte chestii.
DMP
QUOTE(qwertyuiop @ 12 Mar 2010, 18:31)
apa de la robinet
*



Rece sau calda? nedumerire.gif Care e mai indicata?
elro
Bravo,apa de robinet,si dupa ceva vreme apari cu probleme de genul...mi-a picat pompa de spalat parbrizul,Renault nu este fiabil etc.... dry.gif daca foloseai apa distilata mai ziceam,dar asa apa de robinet...sa nu te mire cand o sa ti se blocheze pompa si o sa ai numai calcar in ea.

P.S. Iti zic din experienta,asta am patit eu la Dacie(cand eram mai tanar),are si lichidul de spalat rolul lui sleep.gif
DMP
Daca pune niste Calgon in apa, scapa de calcar?
skorpio_bog
frate, nu e masina de spalat radmasa.gif


lichidul de parbrize din comert e mai mult decat suficient. Deja lumea o da in offtopic aici.
qwertyuiop
am glumit , normal ca nu pun apa , dar omu a intrebat de lichid de parbriz "agreat" de reno ...
cosmin_69
Pt. skorpio_bog
Multumesc pt. raspunsul tau serios.
Eu nu am glumit cand am intrebat.

Nu ca as fi prost si nu as sti ce trebuie, dar m-am gandit ca masina este sa zicem mai ,,pretentioasa,, la caroserie cand se stropeste de la lichidul de parbriz si nu vreau sa ma aleg cu niscai pete ca si asa vopseaua este pretentioasa la intretinere si oricum eu fie iarna fie vara folosesc lichid pt. spalat parbrizul de iarna.Este mai sigur asa.Nu mai am bataie de cap.

Pt. qwertyuiop
Daca te uiti in cartea masinii ai sa gasesti folosit termenul ,,agreat,, de ,,renault,,
Probabil asa a fost traducerea in romana folosit in contextul de ,,cel mai indicat sa fie folosit,,
Duyu
Exista si lichid de parbriz marca Renault. wink.gif

Poza este preluata de pe topicul colegului hellcat din sectiunea "Jurnal de bord" (sper sa nu ma dea in judecata pentru drepturi de autor smile.gif ).
mihai_dorin
Dar este destul de scump, am vazut la Metro.
skorpio_bog
QUOTE(cosmin_69 @ 13 Mar 2010, 13:43)
Pt. skorpio_bog
Multumesc pt. raspunsul tau serios.
Eu nu am glumit cand am intrebat.
*



cosmin_69, nici eu nu am glumit cand ti-am raspuns aici:

QUOTE(skorpio_bog @ 12 Mar 2010, 20:08)
orice lichid din magazine. Eu folosesc d-alea la 5 litri de cand am masina si nu am avut nici o problema cu ele, nici sa inghete iarna nici sa pateze vopseaua sau alte chestii.


consider ca a fost destul de serios raspunsul meu pt tine. Am uitat sa mentionez si acum am observat, ca unii au avut probleme cu lichidul jet expert sau cum se numeste, acela la pungi din carrefour, am inteles pe topicul de clio ca unora le-a patat vopseaua, insa restul sunt bune, le-am cam incercat cam pe toate si cu nici unul nu am avut probleme, sterg bine parbrizul si vopseaua e la fel de lucioasa. Pot spune ca am pus intr-un fas si sterg cu el si geamurile laterale si isi face treaba bine.

Acum daca te referi la raspunsul asta:

QUOTE(skorpio_bog @ 12 Mar 2010, 23:11)
frate, nu e masina de spalat radmasa.gif


lichidul de parbrize din comert e mai mult decat suficient. Deja lumea o da in offtopic aici.

eu zic sa privesti mai atent si vei observa ca nu iti era adresat tie (banuiesc ca nu folosesti 2 nick-uri de pe care postezi) asa ca te-ai atacat degeaba.
Fii mai atent cand citesti si nu te mai grabi sa dai reply rapid. smile.gif

Bafta.
cosmin_69
Pt. skorpio_bog

Stai linistit ca eu sunt calm si nu sunt un tip suparacios. Stiu de gluma.
Deci sa auzim de bine si va multumesc pentru sfaturi. tongue.gif
skorpio_bog
e bine atunci. m-am linistit biggrin.gif

In principiu daca ai fost multumit de un anume lichid de parbriz, foloseste-l pe ala.
cosmin_69
Am marcat.
Va multumesc prieteni ! cool.gif
jas2
Off-topic mea culpa...

Ce topic...
Ce problema... radmasa.gif

cosmin_69
Am si eu iarasi o nedumerire.
Nu mai stiu ce fel de lichid am folosit pe timpul iernii, adica nu mai stiu CULOAREA (galben, albastru, nu mai stiu).
Acum trebuie sa mai completez si trebuie sa iau altul si vreau sa stiu daca are vreo importanta culoarea lui.Adica nu stiu cum sa fac sa aflu daca are ceva in caz ca iau alta culoare fiindca nu am cum sa mai vad in rezervor, este probabil undeva pe fundul bidonului?
Ce sa fac?
skorpio_bog
doamneee, deja topicul asta se transforma intr-o caterinca.

Stai linistit ca nu are nici o treaba culoarea, deci poti pune orice lichid de vara peste, orice culoare ar avea smile.gif

Spre exemplu eu am folosit asta iarna lichid albastru (cum cred ca sunt majoritatea) si acum am pus peste el lichid galben de vara.
cosmin_69
skorpio_bog nu este o caterinca dar nu ma dau banii afara din casa mai ales pe timpurile astea si nu as vrea sa stric pompa de spalare sau alta componenta din sistemul de spalare parbriz.
De bani ma doare si de asta sunt asa precaut.
skorpio_bog
eu folosesc numai lichid la 5 litri din ala de 50 de mii din carrefour, real, etc si de 3 ani nu am avut probleme nici cu pompa, nici cu stergatoarele. Inca am stergatoarele originale ale masinii si sterg perfect parbrizul, in timp ce altii le-au schimbat de zeci de ori (stii si tu doar de pe celalalt topic dedicat stergatoarelor wink.gif )
cosmin_69
Merci skorpio_bog.
M-am linistit si in privinta asta, fiindca nu se merita nici sa dau banii pe cine stie ce lichide scumpe de parbriz si care sunt la fel ca orice lichid obisnuit de iarna sau vara, care nu au in plus decat vreo aroma de lamaie sau vanilie si atit.
skorpio_bog
pai tocmai culmea, ca lichidele mai scumpe (vezi jetexpert sau cum se cheama din carrefour, alea la pungi) care costa mai mult, lasa pete pe vopsea. e forumul plin la clio de asemenea probleme. Eu folosesc Max Car, are aroma de lamaie, e galben si e 50 de mii in real, cora etc. Am vazut duminica trecuta in Obi berceni la oferta, max car 39 de mii 5 litri de lamaie, lichid estival.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.