Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu baga caldura :(
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
adi_b
Salut, dupa cum vedeti sunt nou pe aici si as avea si eu nevoie de niste sfaturi.Am o problema cu laguna mea(laguna 1 ph 1 '94 1.8).N u baga cldura nicium :am schimbat termostatul,am cumparat o solutie de curatat instalatia de racire am pus ,nici un rezultat,preciziez ca radiatorul de caldura nu este spart pentru ca nu imi curge antigel inauntru. Daca ati avut careva probleme asemanatoare ar fii binevanite unele sfaturi ce sa fac pentru ca ...brrrrr....e cam frig .Multumesc anticipat
soryn_soryn
verifica prima data daca furtunele care intra/ies din radiatorul de caldura sunt calde[fierbinti]daca nu sunt atunci este radiatorul iar daca sunt cred ca este o problema electrica
nu stiu daca ai climatronic,eu am avut o problema asemanatoare si a rezolvat-o electricianul erau niste fire intrerupte,au fost prinse de rotitele dintate de la clapeta care deschidea caldura
putin izolerband si s-a rezolvat
adi_b
nu ,nu am climatronic e fara...si ms de sfat am sa verific sa vad daca sunt calde sau nu
comy
am si eu o problema cu caldura ! cand e foarte frig afara mi se incalzeste greu in masina , mai ales daca merg de la aeru ala rece ce intra pe la radiator pe acolo nu mai baga caldura mai deloc , si in bord imi arata caldura la apa la minim , asta daca merg , daca stau pe loc incepe sa se ridice !! oare ce sa fie ?? ms
adi_b
soryn_soryn:am pus mana pe furtunele alea (sunt cele din spatele filtrului de aer,nu ?)si sunt calde amandoua adica unul fierbinte chiar si unul un pic mai rece
neiu
adi, incearca sa aerisesti

25 Nov 2009, 11:49:
comy,posibil termostatul
adi_b
Sambata am facut chestia asta cand am bagat solutia aia de curatat....am mers cu masina vreo 20 de min dupa cum scria pe tubul solutiei aleia dupa care am bagat decateva ori apa curata sa scoata toata mizeria,iar in final ma bagat antigel si am aerisit ...si degeba.Daca las ventilaorul la pozitia ''0'' ,cand se incalzeste apa si ii dau drumul la ventilator baga putin amortit dar asta pentru vreo 10 secunde dupa aceea...sloi...si ca ma scoate din minti ca nici parbrizul nu il dezabureste ,merg seara ca bezmeticul...chiar era sa ii ''achit'' pe unii Luni seara pe langa stadion
neiu
unde stai in timisoara?
poate ne uitam maine dimineata la ea, daca ai timp?
ricochet2
Pot sa vin si eu sa ma zgamboi ? smile.gif
neiu
esti invitatul meu
adi_b
Eu stau in Soarelui ,da chestia e ca eu dimineata sunt la lucru pana pe la 18.30 numai sambata daca ai putea...oricum ms mult de tot...chiar ca gasest oameni ca lumea pe forumul asta..ms inca o data
ricochet2
Neiule, hai sa mergem sambata daca poti. Sa ne mai dam cu parerea si asupra masinilor noastre. biggrin.gif
neiu
sa vad si eu cum lucrez si ne vedem sambata in principiu
ricochet2
OK.
adi_b
Ceau baieti, mersi mult inca o data da' chestia e ca nu o sa pot nici sambata ca lucrez,v-am salutat
soryn_soryn
cred ca trebuie sa ajungi pe la un electrician
nu stiu sigur dar s-ar putea sa ai si tu clapete chiar daca nu ai climatronic
o sa ma interesez si revin
CaLeDONis
nu e nici un electrician de vina si nici nu are ce sa iti faca, aceeasi problema o aveam si eu, am mers la un mecanic mi-a dat jos radiatorul din masina (de sub consola centrela0) am bagat apa calda in el si am spalat bine de tot, (din iel spuneai ca soct mal) era super infundat, il cureti cat poti de bine jumatate de ora sau o ora, apoi il sufli putin cu aer comprimat daca ai la indemana, si il pui la loc garantat o sa iti mearga, e super naspa fara caldura in masina, numai eu stiu cat am stat sa curat iarna asta prin itnerior parbrizul sad.gif
bogdan_bok
1. scrie mai incet si corect, ca ne doare capul cand tre sa descifram fraze intregi.
2. a ta e din 94, a lui din 99 cu climatronic.
3. sigur a rezolvat problema, ca daca astepta dupa noi...
CaLeDONis
1.am scris aseara tarziu dupa o zi lunga de lucru...
2.si daca e din 94 crezi ca nu am climatronic??( de masaj in scaune ca optiune ce zici?)
3. sor la treaba
ricochet2
Masaj in scaune ? mellow.gif
bogdan_bok
@ rico...da masaj in scaune...sunt pernute cu masaj care se pun pe scaune si se conecteaza la bricheta.
si tre sa ai portbagajul plin de optiuni d'astea ca sa ai masina "FULL"...
ricochet2
Astea sint pe scaune din ce descrii, bogdan, nu in scaune. Poate se referea la reglajul lombar.
CaLeDONis
masina mea e adusa din elvetia, de la un medic, e posibil ca pe acolo sa isi fi pus masaj in scaune, cel putin am locul ramas pt sigurante ca scaunele au disparut:( elvetieni is pretentiosi, crede ma
bogdan_bok
aaa...acu mai vi de acas taticule...locul pt sigurante e la toate lagunele, ca tabloul de sigurante e la fel la toate, dar in functie de ecipare, au folosit doar ce era necesar din acel tablou...
deci nu, nu ai masaj in scaune ca optiune, ci doar niste pidtograme greu de descifrat pe tabloul de sigurante.
cam cate locuri "ramase" pe tablou mai ai lasate?
pe dincolo, cat o fi ei de pretentiosi, nu isi schimba scaunele, volanul si altele cand isi vand masinile, ba iti mai dau si un bax de bere ca sa ai noroc de masina, si daca mai au ceva piese, capace in plus, chestii, le pun si pe alea in portbagaj, ca sa scape de ele...
crede-ma...
CaLeDONis
masina a mai trecut prin mainile unui roman, pana sa ajunga la mine, e foarte posibil ca sa isi fi pastrat el baxul de bere, capacele si restul biggrin.gif ca deh.. asa-i romanul
bogdan_bok
pana la urma a fost incalzire sau masaj?
pune o poza cu nastrusnicul tablou...
CaLeDONis
de acuma maine seara:D ca e 2:34 dmineata si nici nu mai cobor sa fac poza acuma:)) nu de alta dar ma interneaza vecini la nebuni, spunand ca sunt obsedat de laguna, dar macar sunt sinceri, se prefac ca le pasa
N!!
salut am si eu o prloblema cu un reno laguna 1 mi se incalzeste motoru si toate furtunele dar cand dau drumu la caldura ami vine doar calai nu vine cald de la ce oare sa fie.
si mai am o intrebare cum scot apa din vasu de expansiune sa bag anigel????
emy39
Scoti furtunul de la vas si apoi completezi cu antigel
N!!
bun dar vreau sa scoat toata apa din instalatie ca sa bag antigel mai trebe sa umblu undeva.si aierisirea se face sungura sau cum se face????
niky85
sault...ma ajutati un pic si p mine cu caldura?nici a mea nu baga si cam mor de frig...
@CaLeDONis un mai exact gasesc radiator de sub consola 0? poate e si al meu infundat..helpppp
ghost1980
QUOTE(soryn_soryn @ 23 Nov 2009, 20:42)
verifica prima data daca furtunele care intra/ies din radiatorul de caldura sunt calde[fierbinti]daca nu sunt atunci este radiatorul iar daca sunt cred ca este o problema electrica
nu stiu daca ai climatronic,eu am avut o problema asemanatoare si a rezolvat-o electricianul erau niste fire intrerupte,au fost prinse de rotitele dintate de la clapeta care deschidea caldura
putin izolerband si s-a rezolvat
*



salutare ,cred ca aceeasi problema am si eu conductele de la radiator (intrarea/iesirea) sunt fierbinti am fost la un electrician si a spus ca motorasul ce deschide clapeta de la raditorul de caldura, merge dar totusi nu o deschide de tot sa imi dea cald in masina ci doar caldut , intrebarea mea este daca pt a prinde acele fire intrerupte trebuie sa dea bordul jos si daca nu unde se afla acestea?
brandon23
QUOTE(N!! @ 24 Oct 2010, 08:10)
salut am si eu o prloblema cu un reno laguna 1 mi se incalzeste motoru si toate furtunele dar cand dau drumu la caldura ami vine doar calai nu vine cald  de la ce oare sa fie.
si mai am o intrebare cum scot apa din vasu de expansiune sa bag anigel????
*




Salut,

Vezi ca ai pe radiator in stanga sus o rotita de aerisire.iese apa pe acolo.
joe_bulgaru
toate motorasele se desfac foarte usor si poti umbla la cabluri.daca un motor nu merge se afiseaza eroare pe dislay la climatronic.daca totusi nu este motorul defect vedeti ca pe conducta de intrare radiator caldura se afla un senzor de temperatura,sa nu fie desprins din clema.pentru golire radiator racire total(aproximativ)se desface furtunul cel mai de jos al radiatorului.se aeriseste si singur cind ii pui apa cu conditia ca partea stinga a masinii sa fie mai sus(roata st. pe bordura),sau din surubelul de plastic care se afla pe una din cele doua conducte ce intra in habitaclu pe linga servofrina.cititi mai in urma cum se desface radiatorul si pozitia lui.si am uitat sa zic ca in partea dreapta a radiatorulu mai sus se afla un surub de plastic cucap de surubelnita stea.aerisiti si pe acolo!
ardelean_sorin
Daca se intreaba careva cat costa un radiator de habitaclu, e 160 ron
L-am schimbat eu acum, si baga pe foc de stai in tricou
Bafta
PS: am incercat sa il curat pe cel vechi, dar nu am reusit era prea tasat.
vioara
Am si eu probleme cu căldura. Am verificat furtunele care pleacă de la motor înspre bord, si cel de deasupra este caldut iar cel de jos este fierbinte. Am dat si + - la grade si se aude un ușor bâzâit pentru 1 secunda, probabil fiind motorașul care lucreaza. Ce este mai ușor de verificat? motorașul si clapeta sau de desfacut radiatorul?
daniellu
Radiator caldura infundat : https://www.youtube.com/watch?v=XkdZXu8y23g
Vizionare placuta (de la minutul 2 interesant) !

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.